Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasari cu chitanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Incasari cu chitanta

8 replies to this topic

#1 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2007 - 04:12 PM

O firma care se ocupa cu comert cu amanuntul poate sa incaseze marfa de la clienti persoane juridice cu chitanta?Exista o baza legala care permite sa uinterzice acest lucru?



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 March 2007 - 06:53 PM

[quote name='delia draghia' date='Mar 10 2007, 04:12 PM' post='124746']

Delia, cum sa incaseze marfa de la clienti? Marfa o vinde la clienti si incaseaza banii. Cred ca asa ai vrut sa apara. Daca are casa de marcat nu are ce cauta acolo chitanta, numai daca se defecteaza casa de marcat. Si atunci cu scrierea tuturor operatiunilor in registrul ala special al casii de marcat. Daca nu are casa de marcat ( aici intra pietarii) atunci e in regula se incaseaza banii pe chitanta la sfarsit de zi pe total, impreuna cu monetar.




#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 10 March 2007 - 07:50 PM

Vezi postarealyv, la Mar 10 2007, 06:53 PM, a spus:

Daca are casa de marcat nu are ce cauta acolo chitanta, numai daca se defecteaza casa de marcat.
postezi te rog, baza legala !!! unde scrie ceea ce ai afirmat mai sus?
de ex, sunt un supermarket care vinde "prin spate" marfa clientilor pers.juridice. ce fac?
cu multumiri anticipate

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 10 March 2007 - 07:53 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2007 - 08:57 PM

Da, este vorba despre incasarea marfurilor vandute unei persoane juridice.Factura o emit azi, iar plata mi se face luna viitoare in numerar.Cum pot sa o bat in casa de marcat?Ii dau chitanta pentru banii primiti.



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 10 March 2007 - 10:21 PM

asteptam si raspunsul lui lyv
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 11 March 2007 - 05:24 PM

conform ordonantei 28/1999 privind utilizarea caselor de marcat
art 1, aliniat1,
Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie, sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

art 2, litera s:
s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului.

deci nu inregistrezi incasarea facturii in casa de marcat, iar cind o vei incasa tai chitanta si vei stinge obligatia evidentiata cu factura in contul de clienti.



#7 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 12 March 2007 - 05:10 PM

[quote name='robertantal' date='Mar 10 2007, 10:21 PM' post='124789']

Nu am fugit nicaieri. Atata doar ca va datorez niste scuze pe care sper sa le acceptati.



#8 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 March 2007 - 07:45 PM

Mariana are dreptate.
A confirmat ceea ce am spus eu prin faptul ca ne-a dat baza legala.Bravo Mariana!!



#9 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 14 March 2007 - 09:47 PM

As vrea si eu niste opinii daca se poate! Am o firma care are ca si obiect de activitate agremet - are o balta naturala populata cu peste. Aici vin persoane la pescuit care trebuie sa plateasca o animita taxa. Cica teoretic ar trebui sa fie taxa de intrare. Pana in momentul de fata fiecare persoana primea o chitanta pe baza carei contabila colecta tva-ul inregistrand-o direct prin registrul de casa :
5311=%
704
4427
este corect asa? Parerea mea este ca ar fi nevoie de casa de marcat prin faptul ca presteaza servicii direct catre populatie? Ma insel?! Sau s-ar putea rezolva problema altfel?! Ceva bilete gen "bilet de intrare spectacol" ?! Nu stiu nici eu! Daca ma poate sfatui cineva! Poate mai aveti astfel de situatii>!!? Multumesc mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL