Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
indemnizatie crestere copil pana la 2 ani- va rog ajutor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


indemnizatie crestere copil pana la 2 ani- va rog ajutor

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 22 June 2004 - 04:37 PM

Sunt gravida in aproximativ 8 luni si jumatate- data probabila a nasterii copilului 16.07.2004.

Stagiu de cotizare:
* 4 ani facultate la zi ( terminata in data de 14 iunie 2003)
* contract de angajare cu norma intreaga ( 8 ore/zi), pe perioada determinata de 1 an, incepand cu data de 10 septembrie 2003, in functia de Suplinitor la Catedra de Matematica la gimnaziu, avand deci pana in prezent , in aceast loc,o cotizare de 9 luni si 13 zile).
* nu am beneficiat niciodata de somaj.


Intrebari (pentru a putea beneficia de indemnizatia de ingrijire si crestere copil pana la 2 ani):

1) la calcularea stagiului de cotizare (de minim 10 luni in ultimele 12 inaintea nasterii copilului) se tine cont si de perioada facultatii, ca perioada asimilata? Daca nu, este posibil ca sa inchei un contract cu CAS-ul pentru plata in avans a celor 17 zile care imi mai lipsesc ca sa am stagiul de cotizare de 10 luni?(acest lucru il intreb pentru cazul in care copilul s-ar naste mai devreme ca eu sa pot avea cele 10 luni de cotizare);
2) Pentru a beneficia de indemnizatia de maternitate ( de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani) de 85% * salariu brut pe economie, este necesara sustinerea concursului de titulatura, eu fiind in prezent Suplinitor? Mentionez ca acest concurs are loc dupa 2 luni , dupa data probabila a nasterii copilului.
3) Eu nu am intrat in cele 126 zile concediu de sarcina si lehuzie, dorind a efectua doar cele 42 zile obligatorii dupa nastere.Este posibil sa efectuez numai aceste 42 zile si nu tot concediu?
4) Ce se intampla cu concediu de odihna neefectuat? Cand se poate lua?

Va multumesc din suflet!Daca s-ar putea sa-mi dati si cateva repere legale.......


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL