Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conventie civila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


conventie civila


60 replies to this topic

#41 andynno

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 March 2008 - 08:45 PM

Salut!
Sunt medic dentist si am absolvit anul trecut. Incepand cu anul acesta am inceput sa lucrez la un cabinet stomatologic in Cluj-Napoca. Mi s-a facut carte de munca. Am fost informat ca salariul minim pentru medici dentisti este de 1000 ron incepand cu anul acesta asadar contractul de munca a fost semnat pentru suma de 1000 ron. In acelasi timp, angajatorul meu a semnat conventia cu statul de a primi timp de 12 luni cele 12 salarii - stimularea cabinetelor stomatologice de a angaja proaspat absolventi.
Sunt cateva intrebari pe care le am. Am cautat pe internet dar nu am avut succes. Am apelat la forumul acesta in speranta ca cineva care detine informatiile cu pricina ma va putea ajuta cu un raspuns.

Asadar, din cate am inteles statul, prin conventie, ofera 1,5 x salariul minim/economie. Deci 750 ron. Din astia 750 vor trebui platite taxele si impozitele catre stat. Imi poate spune cineva ce taxe trebuie platite ca si angajat cu carte de munca? Angajatorul ce plateste? Eu, ca si angajat, ce trebuie sa platesc? Sunt taxe si impozite care ar trebui suportate doar de angajator?

Statul va plati doar 12 salarii. Dupa un an de zile angajatorul mi-a spus ca va trebui sa imi platesc singur taxele si impozitele catre stat. Angajatorul ce obligatii are daca m-a angajat cu carte de munca? Dupa un an de zile care va fi suma/luna pe care va trebui sa o platesc avand in vedere ca salariul cu care sunt trecut in cartea de munca este de 1000 ron?

Stie cineva cam cat dureaza pana incepe statul sa trimita banii pentru conventia semnata?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Daca nu aveti timp pentru explicatii trimiteti-mi, va rog, macar link-uri unde pot gasi raspunsurile la intrebarile mele.



#42 mihai.maioru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2008 - 09:14 PM

Normal tu nu trebuie sa-ti platesti contributiile la stat. Obligatia angajatorului este de a retine la sursa contributiile pt angajat si sa le vireze la stat impreuna cu contributiile angajatorului. asadar contributiile pt angajat sunt in suma de 259 ron (cas + somaj+ sanatate+impozit pe salariu) care se scade din salariul minim 1000, deci vei primi in mana 741 ron, iar contributiile angajatorului sunt in suma de 285 ron (cas+somaj+sanatate+cci+itm+acc munca+ garantare risc).
Deci,
259 + 285 = 544 ron trebuiesc platiti de angajator la stat, fara a te obliga pe tine ca si angajat de plata unei contibutii. (repet : vei primi in mana 741 ron)

cam atat legat de contributii...

in legatura cu acea compensare primita de societate nu cunosc detalii... probabil ca dureaza 1-2 luni pana se primesc banii...

sper sa-ti fie de folos.

Mihai Maioru



#43 andynno

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 March 2008 - 10:38 PM

Multumesc pentru informatii Mihai. Ai putea sa imi spui si ce procente au atat contributiile pentru angajat cat si cele ale angajatorului (% cas, %somaj etc.) si de asemenea ce reprezinta "cci" si "itm"?

Daca salariul minim pentru medici stomatologi este de 1000 ron, are cineva idee pe ce suma se poate semna conventia cu statul? Statul opreste contributia pentru angajat din banii astia sau plateste toti banii angajatorului si apoi angajatorul se ocupa de contributii?

Multumesc!



#44 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 16 April 2008 - 02:20 PM

Buna... Mai e valabila conventia civila?Am o societate care pana acum nu a avut angajati...si as vrea sa evit asta...



#45 Graceless

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 May 2008 - 01:24 PM

Ca administrator SRL, am incheiat 2 contracte civile cu persoane ale caror servicii le solicit periodic. Pentru banii cash pe care ii dau omului "in mana" fac dispozitie de plata si ma scad din Registrul de casa, insa nu sunt sigur cine trebuie sa declare si sa plateasca impozitul la stat ! Mentionez ca aceste C.C. sunt semnate anul trecut in iunie, si pana in aprilie 2008 nu am platit nimic la stat. Ce implicatii sunt si ce solutii exista? Va multumesc, anticipat!



#46 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 01 May 2008 - 05:07 PM

Trebuia sa declari tu pentru ca este impozit retinut la sursa , asa cum se vede si in fiserul pe care l-am atasat atasat ! :pullhair:

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 May 2008 - 11:34 AM




#47 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 02 May 2008 - 05:33 PM

si eu am trei astfel de conventii dar in programul de salarii folosit am creat un stat separat si din cate am citit eu se retine contributia angajatului la sanatate si impozit pe salarii...iar in declaratia 100 le-am declarat la impozit pe salarii si respectiv cass angajat....zic ca asa este ok...daca are altcineva alta parere va rog sa imi ziceti cum faceti voi.....multumesc.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 May 2008 - 11:35 AM




#48 madalinaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 October 2008 - 01:00 PM

Se retine CAS 9.5% pentru veniturile obtinute in baza contractelor de prestari servicii (incheiate conform Codului Civil) de catre lectorii unor cursuri ? Cei de la Casa de Pensii spun ca da, in baza Ordinului 1019/2007 :thumbup: .Ce retineri se mai aplica, in afara de impozitul pe alte venituri ale persoanelor fizice in cota de 16%?



#49 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 23 October 2008 - 10:58 AM

La un SRL cu asociat unic care e si administrator dar nu e angajat nu exista nici un salariat. Administratorul locuieste in alta tara si vrea sa angajeze pe cineva sa se ocupe de firma la modul: ridica corespondenta si i-o trimite si trece pe la sediu sa vada ca e totul ok . Persoana care va fi angajata va face un fel de administratie dar nu ca si mandatar ci mai mult ca si un administrator de asociatie de locatari. Mentionez ca nu e asociatie ci SRL cu ob de activitate inchiriere spatii pt birouri. Intrebare: Pot angaja persoana respectiva cu conventie civila? Daca da, care sunt pasii de urmat si care ar fi obligatiile angajatorului?



#50 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 November 2008 - 06:59 PM

Am, eu zic, o problema destul de spinoasa.
Am un client care este formator - tine cursuri pe diferite teme si elibereaza diplome certificate. Pentru aceste cursuri se serveste de ajutorul unor lectori racolati din diferite domenii de activitate, dar toti angajati ai altor institutii.Forma legala pe baza carora acesti lectori tin cursuri prin aceasta firma, este contractul incheiat conform Codului Civil - retineti NU Codului Muncii.

Si acum problema - :thumbup:
Cu exceptia impozitului ce alte retineri se mai fac(CAS, Somaj, Asig. soc de sanatate) ??????
De ce pun aceasta intrebare?
Pentru ca - finantele au spus ca daca e contract incheiat cf. Codului Civil - se retine numai impozitul, Casa de Sanatate spune ca trebuie s[ retin si sa virez si asigurarile sociale de sanatate (5.5%+5.5%), iar Casa de pensii spune ca trebuiie sa virez CAS-ul.

Eu mai am un pic si o iau razna. Nu stiu cum sa procedez!!!!
Pana acum am retinut impozitul (voi face la anul declaratia 205), dar de restul..... poate ma lamuriti voi.



#51 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 November 2008 - 07:18 PM

Aceste persoane trebuie sa fie autorizate sa efectueze aceste activitati, adica pfa sau Sc .
Nu mai exista Contract de colaborare.
Insa daca se efectueaza totusi servicii de pers fizice, se retine impozit si cass numai de la persoana respectiva , si impozitul se comleteaza in Randul 22 din
Decl 100.(Pe scurt ti-am spus din ceea ce stiu eu si ce am intrebat la Casa de asigurari de sanatate)



#52 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 10 November 2008 - 10:48 PM

Doiny, iti multumesc pentru sfat.
Persoanele de care vorbesc sunt profesori universitari. Iar contractele incheiate cu ei sunt contracte de prestari servicii.
Chestia cu CASS-ul e cea care ma baga pe mine in ceata!!! TREBUIE RETINUT SAU NU.
Finantele mi-au spus ca nu, Casa de Asigurari de sanatate mi-a spus ca da. Eu cu cine votez?



#53 dmirelae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2008 - 10:09 AM

ART. 257*)
(1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar; c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din pensiile care depășesc limita supusă impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 și art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar.
2^1) În situația în care o persoană realizează venituri care sunt neimpozabile, contribuția se calculează asupra veniturilor realizate.
(3) În cazul persoanelor care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (2^1) și la art. 213 alin. (2) lit. h), contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.
(4) În cazul persoanelor care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. c) sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară și care nu fac parte din familiile beneficiare de ajutor social, contribuția lunară de 6,5% datorată se calculează asupra sumei reprezentând o treime din salariul de bază minim brut pe țară.
(5) Contribuțiile prevăzute la alin. (2) și (4) se plătesc după cum urmează:
a) lunar, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și f);
b) trimestrial, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. b) și la alin. (4);
c) anual, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. c) și f).
(6) Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra sumelor acordate în momentul disponibilizării, venitului lunar de completare sau plăților compensatorii, potrivit actelor normative care reglementează aceste domenii, precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.
(7) Obligația virării contribuției de asigurări sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care plătește asiguraților veniturile prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și e), respectiv asiguraților pentru veniturile prevăzute la alin. (2) lit. b), c) și f).



#54 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2008 - 11:46 AM

Obligatia calcularii si virarii cass ptr. contracte incheiate pe codul civil revine persoanei fizice(nu persoanei juridice).Aceasta obligatia revine angajatorului numai ptr. asimilate salariilor asa cum sunt definite de art.55alin(2)din codul fiscal.
Art.3, 4 si 5 din Ordinul CNAS 617/2007(actualizat) coroborat cu art. 55 din Legea 571/2003-cod fiscal(actualizat)
Ordin 617/2007
CAPITOLUL II
Contributia angajatorului

Art. 3. - (1) Angajatorii au obligatia sa calculeze, sa retina si sa vireze lunar in contul deschis la unitatile teritoriale ale Trezoreriei Statului, in a caror raza sunt luati in evidenta ca platitori de impozite si taxe, contributia datorata pentru asigurarea sanatatii personalului din unitatea respectiva, raportat la fondul de salarii realizat.
(2) Prin fond de salarii realizat, in sensul prezentelor norme metodologice, se intelege totalitatea sumelor constituite si utilizate de persoanele fizice si juridice pentru plata drepturilor salariale sau/si drepturilor asimilate salariilor, asa cum sunt definite in Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal. Fondul de salarii realizat cuprinde si veniturile din salarii care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile.
(3) Abrogat.
Art. 4. - Contributia angajatorilor se calculeaza asupra tuturor veniturilor din salarii si asimilate salariilor.

CAPITOLUL III
Contributia asiguratilor

SECTIUNEA 1
Asiguratii care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor

Art. 5. - (1) Contributia lunara a persoanelor asigurate se stabileste sub forma unei cote stabilite de lege, aplicata asupra veniturilor din salarii sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit. Angajatorul are obligatia calcularii, retinerii si virarii lunare integrale a contributiei datorate de catre persoana asigurata in contul deschis pe seama CNAS la unitatile teritoriale ale Trezoreriei Statului in a caror raza angajatorii sunt luati in evidenta ca platitori de impozite si taxe.
(2) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda.
(3) Veniturile asimilate salariilor cuprind orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit, asa cum sunt definite de Codul fiscal si de Normele metodologice de aplicare a acestuia.
(4) Pentru asociatul unic cu indemnizatie lunara inscrisa in declaratia de asigurari sociale, contributia lunara se calculeaza prin aplicarea cotei stabilite de lege asupra indemnizatiei; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.
(5) Veniturile realizate in baza functiilor de administrator si director, asa cum sunt definite de Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, reprezinta venituri asimilate salariilor asupra carora se calculeaza contributia lunara a persoanei asigurate.
(6) Persoanele care realizeaza venituri din salarii, care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, au obligatia platii contributiei lunare calculate la veniturile salariale realizate. Contributia pentru aceste persoane se retine de catre angajator si se vireaza prin organele fiscale teritoriale. In acest caz, angajatorul are obligatia de a calcula si de a vira contributia angajatorului in conditiile art. 3 si 4.
(7) Prin veniturile prevazute la art. 257 alin. (21) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege veniturile din salarii care nu se supun impozitului pe venit potrivit Codului fiscal.

Legea 571/2003
CAPITOLUL III
Venituri din salarii

Definirea veniturilor din salarii

Art. 55. - (1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
(2) In vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:
a) indemnizatiile din activitati desfasurate ca urmare a unei functii de demnitate publica, stabilite potrivit legii;
b) indemnizatiile din activitati desfasurate ca urmare a unei functii alese in cadrul persoanelor juridice fara scop lucrativ;
c) drepturile de solda lunara, indemnizatiile, primele, premiile, sporurile si alte drepturi ale personalului militar, acordate potrivit legii;
d) indemnizatia lunara bruta, precum si suma din profitul net, cuvenite administratorilor la companii/societati nationale, societati comerciale la care statul sau o autoritate a administratiei publice locale este actionar majoritar, precum si la regiile autonome;
e) sumele primite de membrii fondatori ai societatilor comerciale constituite prin subscriptie publica;
f) sumele primite de reprezentantii in adunarea generala a actionarilor, in consiliul de administratie, in comitetul de directie si in comisia de cenzori;
g) sumele primite de reprezentantii in organisme tripartite, potrivit legii;
h) indemnizatia lunara a asociatului unic, la nivelul valorii inscrise in declaratia de asigurari sociale;
i) sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia primita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, pentru salariatii din institutiile publice;
j) indemnizatia administratorilor, precum si suma din profitul net cuvenite administratorilor societatilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generala a actionarilor;
k) orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor.

.............................................................



#55 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 November 2008 - 02:25 PM

Va multumesc extrem de mult pentru raspunsuri. Din ce a trimis Dmiralae - trebuie sa platesc, iar din ce a trimis Pasarea Phoenix nu....
Eu inclin iar sa NU, dar iar exista dilema asta....
Poate e necesar sa va spun ca toate aceste persoane sunt angajate cu carte de munca la alte institutii - si platesc 5.5% - cu mult peste valoarea unui salariu minim pe economie.
Uffff, mare problema nu stiu ce sa mai zic.



#56 dmirelae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2008 - 02:35 PM

citeste cu atentie ce este scris cu bold: respectiv asiguraților pentru veniturile prevăzute la alin. (2) lit. b), c) și f).
deci plata revine asiguratilor



#57 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 November 2008 - 04:14 PM

Ordin nr. 754/2008 din 02/10/2008 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 617/2007, publicat in MO 706 din 17/10/2008
Art. 11. - Persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra veniturilor realizate din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a)-e) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare lege, venituri din salarii care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, precum si venituri prevazute la art. 213 alin. (2) lit. h) din lege; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

Contributii si impozite Conventie civila :
Contributii angajator:
-CAS:NU
-CAAMBP:NU
-SOMAJ:NU
-FD. GARANTARE:NU
-CASS:NU
-CCI:NU
-ITM:NU
Contributii asigurat:
-CAS:NU
-SOMAJ:NU
-CASS:DA numai ptr. Contract asigurat
-IMPOZIT:DA, 16%



#58 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 November 2008 - 04:25 PM

Art. 11. - Persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra veniturilor realizate din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a)-e) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare lege, venituri din salarii care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, precum si venituri prevazute la art. 213 alin. (2) lit. h) din lege; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.


Deci ei fiind angajati nu datoreaza CASS individual. Sunt super incantata Lexiroxi. Clar, voi calcula numai impozitul si atat.
Va multumesc din suflet pentru promptitudine dar si pentru condescendenta.



#59 silviu1996

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 March 2009 - 02:28 PM

ma intereseaza subiectul legat de contractele civile, unde sa inregistreaza, ce impozite se mai platesc, unde se declara impozitele



#60 galadrael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 May 2009 - 10:30 AM

Cazul meu oare cum poate fi rezolvat?
Sunt angajata profesor la liceu si am ca activitate suplimentara, inca din 2005, formarea profesionala a adultilor, la o scoala particulara si la Centrul Regional de Formare Profesionala a Adultilor(someri), in baza unor Conventii Civile(la someri) sau Contracte de prestari servicii(la scoala particulara).
Doar acum 2 luni am fost instiintata ca, in urma protocolului dintre Casa de Asigurari de Sanatate si Administratia Financiara, trebuie sa depun dosar cu copii dupa declaratiile de venit. Astfel s-a descoperit ca, la Administratia Financiara, uneori activitatea apare incadrata Conventie Civila - si CAS nu o impoziteaza, alteori Venituri din Activitati Comerciale - si trebuie sa platesc impozitul de 6,5% pe perioada respectiva, adica vreo 9 mil si inca vreo 3 mil penalizare.
Am cerut Administratiei Financiare sa le incadreze unitar si raspunsul a fost ca in baza unei legi precizate de ei, chiar si Conventiile Civile sunt Activitati Comerciale, deci ei nu au gresit nimic (chiar daca nu reiese din nici o adeverinta ca as fi prestat activitate comerciala).
Intreband la CAS ce am obtinut eu astfel, raspunsul a fost: "veti fi mai asigurata decat erati deja, fiind salariata". Deci, mi-am facut rost de un Bon de Sanatate "pe viata"?
Dar penalizare de ce sa platesc de vreme ce eu am mizat pe faptul ca fiind Conventii Civile totul e in regula, ca nu aveam interes sa am probleme si era usor daca plateam la timp?...
Singurul lucru ce-l mai pot face e sa caut contractele si sa le depun la CAS, oare ajuta?
Va multumesc.
:sad:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 11:10 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL