Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul salarii 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul salarii 2007


42 replies to this topic

#1 emi3

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 March 2007 - 03:16 PM

Salut! Rog pe toti cei care vor sa ma ajute, sa posteze pe exemplu calculul salariilor actualizat cu procente, sal de baza, concedii, conturi. Va multumesc



#2 mioara.fica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:craiova

Postat 18 April 2007 - 01:23 PM

SALARIZARE 2007
Fond salarii = ore lucrate+CO+CM unitate sau total brut – CM buget
Baza CAS = fond salarii – CM unitate sau total brut – CM buget – CM unitate
Baza de impozitare = brut – somaj- sanatate- pensie – deducere personala – deducere suplimentara
DEDUCEREA Pana la 1.000 lei venit brut deducerea este de:
• Fara pers. In intretinere = 250 lei
• 1 pers. In intretinere = 350 lei
• 2 pers. In intretinere = 450 lei
• 3 pers. In intretinere = 550 lei
• 4 sau mai multe pers. In intretinere = 650 lei
De la 1.001 la 3.000 lei venit brut deducerea este de: suma aferenta nr. De pers. In intretinere x [ 1-( brut -1.000)/2.000
Peste 3.000 lei deducerea este 0
OBLIGATII ANGAJAT
1% somaj = aplicat la salariul de incadrare
6,5% sanatate = aplicat la baza cas
9,5% pensii = aplicat la baza cas
Cias = sal. Minim*9,5%/nr.zile lucratoare*nr zile CM
16% impozit = aplicat la baza de impozitare
OBLIGATII ANGAJATOR
2% somaj = aplicat la fondul de salarii
6% sanatate = aplicat la fondul de salarii
19,5% pensii = aplicat la baza CAS
CIAS angajator = sal.minim*19.5%/ nr zile lucratoare * nr. Zile CM
Fd. De risc si accidente = procentul aferent codului CAEN aplicat la baza CAS
0,25% Fd. De garantare ptr. Plata creantelor salariale = aplicat la fondul de salarii
CCI 0,85% = aplicat la fondul de salarii ( ATENTIE! CM buget se deduce din aceasta suma)
0,25% ( cartile de munca la angajator) = aplicat la fondul de salarii sau
0,75% (cartile de munca la ITM) = aplicat la fondul de salarii
Fd. Handicapati ptr. Angajatorii care au cel putin 50 de angajati,si care au obligatia de a angaja personae cu handicap intr-un procent de cel putin 4% din nr. Total de angajati
50% din salariul minim pe economie * nr. De locuri de munca in care nu au angajat personae cu handicap
hai sa punem si inregistrarile:
641 - 421 - fond. salarii
421 - 4372 - 1%
421 - 43141 - 6,5%
421 - 4312 - 9,5%
6453 - 4313 - 6%
6452 - 4371 - 2%
6451 - 43111 - 19,50% + CIAS ANGAJATOR
6451 - 43113 - 0,85% CCI
6454 - 43112 – fd. Risc si accidente
6458 – 43711 – 0,25% fd. De garantare
635 - 447 - 0,75 itm( atunci cand cartile de munca sunt la ITM); 0,25% (atunci cand cartile de munca sunt la sediul angajatorului)
635 – 447 –fd. handicapati
421 - 444 - impozit venit din salarii

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 10:27 AM




#3 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2007 - 05:29 AM

D-na Mioara Fica, asa fac si eu inregistrarile, doar ca ptr CAS-UL de 19.5% ptr CM am facut un analitic.
Mie mi s-a cerut acum, sa despart acest CAS in:
suportat de unitate si suportatat din 0.85%, adica ceva de genul:
6451 - 43111 - CIAS ANGAJATOR suportat de unitate{ ( nr de zile cm suportate de unitate/nr zile lucratoare)*390*19.5%}
6451 - 43111 - CIAS ANGAJATOR suportat de FNUASS ( nr de zile cm suportate din FNUASS/nr zile lucratoare)*390*19.5%}
si concomitent:
43111- 43113 CIAS ANGAJATOR suportat de FNUASS ( nr de zile cm suportate din FNUASS/nr zile lucratoare)*390*19.5%}

Pana la urma care ar treb sa fie soldul lui 4113?

Multumesc mult
loredana



#4 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2007 - 08:04 AM

Daca as inregistra cum am zis mai sus, 43111 ar ramane cu sold debitor, reprezentand CM suportate din FNUASS, care ar urma sa le recuperam, pentru ca atunci cand platesc CAS 19.5%, nu scad aceste sume.
Este deci corect sa fac inregistrarile asa cum le-am expus?

Multumesc ptr orice fel de raspuns.
loredana



#5 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2007 - 10:37 AM

Nu exista nici o parere? Sa inteleg ca asa se face? Mi se pare ciudat si de aceea am apelat la forum.
Poate obtin macar o confirmare.
loredana



#6 mioara.fica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:craiova

Postat 20 April 2007 - 10:37 AM

Draga Loredana, sincera sa fiu mi-ai dat de gandit si nu stiu ce sa-ti raspund. Poate ne ajuta cineva.

Aplicatia pe care lucrez are configurate aceste inregistrari dar de multe ori articolele din diferitele legi fiind interpretabile,a trebuit sa le modific. Sper sa nu fi gresit, mai ales ca am depus declaratiile pe lunile trecute si in acest caz ar trebui rectificate. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 10:28 AM




#7 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2007 - 10:58 AM

Ma bucur ca mi-ati raspuns, pentru ca deja simteam frustrarea;ma gandeam ca toata lumea face asa, cum pot sa vin eu sa pun o intrebare asa stupida?!
Cum stau lucrurile la firma la care lucrez: o persoana calculeaza salariile, pe baza programului WIZ SALARY, eu, la contabilitate le contez, iar declaratia 100 o intocmeste Dir.Ec, cel care de altfel mi-a atras acum atentia asupra acestui lucru. Asa ca eu mai mult orbecai,desi ma straduiesc sa fiu la curent cu toate modificarile legisaltive.
Poate cineva specializat pe salarii ne va deschide ochii, indiferent in ce directie.
loredana



#8 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 April 2007 - 12:03 PM

monografie salarii din programul meu de conta

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de robertantal: 20 April 2007 - 12:03 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#9 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 April 2007 - 12:04 PM

La inregistrarea d-nei Mioara Fica lipseste inregistrarea 4311.3=423 (desi s-a specificat ca CM buget se deduce din CCI)

Cele doua inregistrari ale Loredanei, respectiv 6451=4311.1 (CAS anagajator suportat de unitate) si 6451=4311.1 ( CAS anagajtor suportat din FNUASS) sunt bune, dar trebuie sa se opreasca aici, deoarece obligatia de plata la CAS angajator este formata din fd. salarii*19.5% + 390/nr. zile lucratoare din luna*zile CM suportate de unitate*19.5%+ 390/nr. zile lucratoare din luna*nr. zile suportate din CCi*19.5%. Nu se face inregistrarea 4311.1=4311.3 aferenta CAS din orice fond pt. CM deoarece ar insemna sa virezi mai putin la CAS angajator si mai mult la CCI (ori chiar Loredana spune ca viramentul se face integral la CAS). In fond inregistrarile contabile trebuie sa corespunda cu viramentele pe care le efectuam si cu decl. 100. Sper sa ma fi facut inteleasa si sa fi fost de ajutor.



#10 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2007 - 12:25 PM

Dragi colegi de breasla!

Multumesc sincer ptr toata atentia pe care ati acordat-o acestei probleme. Am vb inca o data cu Dir...i-am atras atentia ca in felul asta, 43111 ramane pe debit. Ce raspuns am primit? Ok, Nu mai inreg pe ch tot Cas -ul angajator ptr Cm , ci doar cel aferent cm suportate de unitate, adica:
6451 - 43111 - CIAS ANGAJATOR suportat de unitate{ ( nr de zile cm suportate de unitate/nr zile lucratoare)*390*19.5%}

43113- 43111 CIAS ANGAJATOR suportat de FNUASS ( nr de zile cm suportate din FNUASS/nr zile lucratoare)*390*19.5%}.

Deci, pot sa zic ca mai am putin si o sa primesc portocale la NOUA.
:pullhair: :pullhair: :lostit (13): :lostit (13): :lostit (13):
Multumesc Robert pentru monografia atasata. Doar o intrebare: am vazut ca ai pus la prime contul 425..Cred ca era vb de avans din salarii, nu?
loredana



#11 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 April 2007 - 12:34 PM

Vezi postarealoredana19, la Apr 20 2007, 01:25 PM, a spus:

Multumesc Robert pentru monografia atasata. Doar o intrebare: am vazut ca ai pus la prime contul 425..Cred ca era vb de avans din salarii, nu?

corect, avans salarii. Dar pt ca primele le platesti in avans si nu dupa (ar fi culmea, nu? :pullhair: ), folosesc tot 425. Deci nu e nici o problema. Pentru o mai mare precizie, poti sa pui analitice la 425 in functie de natura platii.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#12 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 April 2007 - 12:39 PM

Si ce parere are Dir. ec. despre rezolvarea soldului debitor al contului 4311.1? In legislatia anterioara exista intr-adevar o inregistrare de genul asta, dar se diminua obligatia de plata CAS si crestea obligatia de plata la sanatate. Poate il lamuresti cu textele de lege actuale, altfel nu mai dai de capat componentei contului 4311.1 in care vei avea permanent pe credit obligatia din luna pe care o achiti si aceste inregistrari pe care iti cere sa le faci pe debitul contului si trebuie sa le explici in componenta la fiecare luna. Bafta!



#13 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2007 - 12:57 PM

quote name='Violeta Tihon' date='Apr 20 2007, 01:39 PM' post='129305']
Si ce parere are Dir. ec. despre rezolvarea soldului debitor al contului 4311.1?

nu, nu ai inteles Violeta; ea, ce o ea, imi cere sa inreg acum doar ch cu cas 19.5 ptr cm aferent cm suportate de unitate
cas-ul aferent zilelor de cm suportate din FNUASS nu o mai inreg pe ch, tocmai ca sa iasa bine , si nu mai fac cum zicea initial:
43111- 43113 CIAS ANGAJATOR suportat de FNUASS ( nr de zile cm suportate din FNUASS/nr zile lucratoare)*390*19.5%}, ci:

43113- 43111 CIAS ANGAJATOR suportat de FNUASS ( nr de zile cm suportate din FNUASS/nr zile lucratoare)*390*19.5%}.,

Dispare si inreg :6451 - 43111 - CIAS ANGAJATOR suportat de FNUASS ( nr de zile cm suportate din FNUASS/nr zile lucratoare)*390*19.5%}

Asa ca in mintea ei, eu nu mai trebuie sa inreg si aceasta ch
loredana



#14 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 April 2007 - 01:20 PM

Nu imi dau seama cum o poti convinge, caci nu stiu cam cat e de documentata ( fara intentia de a jigni pe cineva) din moment ce iti cere asta. Deci, din punctul ei de vedere nu ai aceasta obligatie de inregistrare, dar de plata?!
As vrea sa te pot ajuta cumva dar nu prea imi dau seama cum. Nu le stiu pe toate dar la ceea ce am raspuns sunt sigura ca e bine. Poate se documenteaza si ea pe forum sau din legislatie.



#15 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2007 - 01:45 PM

Ea plateste tot CAS-ul, doar ca o parte e inreg pe ch ( cea af cm sup de unitate ) iar cealalta parte o deduc din cci , si nu o mai trece pe ch. ceea ce nici nu mi se pare corect , iar pe de alta parte este o ch ded pana la urma....
i-am zis si parerea mea si drept raspuns am primit:" Pai tocmai, ca nu e cheltuiala noastra, noi suntem doar “intermediari’, dam banii la casa de pensii si ii luam de la casa de sanatate.
E la fel cum inregistrezi si concediul medical suportat din fd. de sanatate, nu il bagi pe cheltuieli ci il scazi direct – nu ?"

Pierd o zi intreaga cu prostii, in loc sa fac ceva constructiv. Eu lucrez de acasa, pentru ca sunt in cic si e foarte greu sa comunici asa, desi de multe ori e bine sa ai totul scris ...
loredana



#16 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2007 - 01:57 PM

am si eu o rugaminte la colegi
cass 145(6.5% *indemnizatia de concediu ) a care se scade din fond de risc (la concedii med. acc de munca si boli prof) care e nota contabila?



#17 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 April 2007 - 08:38 AM

Revin cu problema ridicata mai sus:

cas-ul 19.5% ptr cm aferenta cm suportate de FNUASS se recupereaza de la stat? pun intrebarea ptr ca daca este asa ( lucru care mie mi se pare absurd: statul sa ma puna sa platesc o obligatie ca apoi sa mi-o restituie ) este ok sa inreg cum am zis mai sus. Mi se pare logic ca firma e cea care trebuie sa suporte ( sa plateasca) si cm suportate de FNUASS urmand apoi sa se urmeze procedura de restituire a acestor indemnizatii, dar sa-mi dea si cas-ul aferent?????
loredana



#18 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 23 April 2007 - 11:55 AM

La una din firmele pe care le tin, unul din asociati a dorit sa se angajeze pe firma. Ea va preda ore de engleza la copilasii prescolari si de gimnaziu. Eu am incadrat-o gresit cu codul 233201 "Profesor invatamantul prescolar" cu salarul 440. Precizez ca ea are doar diploma de bac.
In aceasta situatie ce pot sa fac? E corect sa fac un act aditional in care ii modific functia pentru codul 334004 "Preparator scolar"? Din cate m-am documentat acesta functie e mai potrivita deoarece nu necesita studii superioare pe care ea nu le are.
Dar in acest caz e ok sa las salarul de 440? Ea ar vrea o incadrare pe salarul minim pe economie, si daca tot fac actul aditional as vrea sa-l fac corect acuma.
Inca ceva... contractul a intrat in vigoare cu data de 1 aprilie 2007. Daca fac actul aditional cu ce termen e bine sa intre in vigoare modificarile?
Va rog daca stiti sa ma sfatuiti...la ITM de cate ori intreb de atatea raspunsuri diferite ma lovesc..nu mai am nervi , tot ce doresc e sa fac actele cat mai corect.



#19 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 25 April 2007 - 05:14 AM

Vezi postarealore14, la Apr 23 2007, 11:55 AM, a spus:

La una din firmele pe care le tin, unul din asociati a dorit sa se angajeze pe firma. Ea va preda ore de engleza la copilasii prescolari si de gimnaziu. Eu am incadrat-o gresit cu codul 233201 "Profesor invatamantul prescolar" cu salarul 440. Precizez ca ea are doar diploma de bac.
In aceasta situatie ce pot sa fac? E corect sa fac un act aditional in care ii modific functia pentru codul 334004 "Preparator scolar"? Din cate m-am documentat acesta functie e mai potrivita deoarece nu necesita studii superioare pe care ea nu le are.
Dar in acest caz e ok sa las salarul de 440? Ea ar vrea o incadrare pe salarul minim pe economie, si daca tot fac actul aditional as vrea sa-l fac corect acuma.
Inca ceva... contractul a intrat in vigoare cu data de 1 aprilie 2007. Daca fac actul aditional cu ce termen e bine sa intre in vigoare modificarile?
Va rog daca stiti sa ma sfatuiti...la ITM de cate ori intreb de atatea raspunsuri diferite ma lovesc..nu mai am nervi , tot ce doresc e sa fac actele cat mai corect.
Stimata Doamna,
Modificarea o faceti tot cu 01.04.2007 dar NU se poate incadra cu salariul minim datorita Contractului colectiv de munca:
Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2,
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3,
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.

Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 lei, adica 2,59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.

Partile contractante sunt de acord ca in perioada urmatoare sa actioneze pentru includerea unor sporuri in salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru munca prestata si conditiile de la locul de munca, astfel incat salariul de baza sa aiba pondere majoritara in salariu.
Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in salariul de baza.
Sporurile minime ce se acorda in conditiile prezentului contract sunt:
a) pentru conditii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10% din salariul de baza;
b) pentru conditii nocive de munca, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;
c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;
e) pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza;
f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pana la 50% din salariul de baza al functiei inlocuite; cazurile in care se aplica aceasta prevedere si cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitati.
Sporurile prevazute la alin. 3, lit. a) si b), nu se includ in salariul de baza si nu se mai acorda dupa normalizarea conditiilor de munca in conformitate cu dispozitiile art. 25 din prezentul contract.
Prin contractul colectiv de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati si unitati pot fi negociate si alte categorii de sporuri (spor de izolare, spor pentru folosirea unei limbi straine, daca aceasta nu este cuprinsa in obligatiile postului etc.).

Adaosurile la salariul de baza sunt:
a) adaosul de acord;
b) premiile acordate din fondul de premiere, calculate intr-o proportie de minimum 1,5% din fondul de salarii realizat lunar si cumulat;
c) alte adaosuri convenite la nivelul unitatilor si institutiilor.
Alte venituri sunt:
a) cota-parte din profit ce se repartizeaza salariatilor, care este de pana la 10% in cazul societatilor comerciale si de pana la 5% in cazul regiilor autonome;
b) tichetele de masa, tichetele cadou, tichetele de cresa si alte instrumente similare acordate conform prevederilor legale si intelegerii partilor.
Conditiile de diferentiere, diminuare sau anulare a participarii la fondul de stimulare din profit sau la fondul de premiere, precum si perioada pentru care se acorda cota de profit salariatilor, care nu poate fi mai mare de un an, se stabilesc prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate si, dupa caz, institutie.



#20 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 26 April 2007 - 08:59 AM

La ce pozitie se declara si se plateste FNUASS?
LA 58 IN DECL 100 SI OP sau 54? :pullhair: Cred ca e bun un concediu de 1 Mai.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL