Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decont cheltuieli transport - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decont cheltuieli transport

6 replies to this topic

#1 alinaups

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 March 2007 - 04:12 PM

cine imi poate spune si mie daca pt decontarea cheltuielor de transport lunare (prevazute in CCM) este necesara dpdv al legislatiei in vigoare, si completarea de catre angajat a unei declaratii pe proprie raspundere privind mijloacele de transport cu care se deplaseaza, respectiv traseul pe care il urmeaza? doresc sa precizez ca in CCM nu e stipulat asa ceva, insa mai nou firma ne cere si aceasta declaratie, plus copie TALON auto! Va multumesc.



#2 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 15 March 2007 - 09:38 AM

ce talon auto??!!
ce fel de cheltuieli de transport?
de acas' la munca? si viceversa?
firma deconteaza, sa zicem un abonament, sau biletele.
la catastif trebuie sa fie un act doveditor, cum ca omu a mers pe masina. In nici un caz talonu autooooo....
pe ala nu se specifica suma care s-a cheltuit pt transport.Si aia cu declaratia, alta tampenie.
Deci sa fiu clar. Cheltuielile se deconteaza pe baza unui document (abonament, bilete, etc) in care este specificata suma care s-a cheltuit pt transport si faptul ca este o cheltuiala de transport.
Alte prostii, gen talon auto si declaratie cu traseu is tampenii.
P.S. Daca are masina personala, se deconteaza o cota din benzina consumata.




#3 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 15 March 2007 - 09:53 AM

"Decontarea cheltuielilor de transport menționate la art. 36 se efectuează de regulă lunar, pe baza unei note justificative aprobate de ordonatorul de credite sau de o altă persoană desemnată de către acesta, în care trebuie să se specifice mijloacele de transport utilizate și cheltuielile efectuate, însoțită de actele doveditoare, sau, în cazul metroului, de o declarație pe propria răspundere."

"Decontarea cheltuielilor pentru transportul efectuat în condițiile prezentului capitol este permisă numai pentru transportul în interesul serviciului, nu și pentru deplasările personalului de la domiciliu la locul de muncă și de la locul de muncă la domiciliu."



#4 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2007 - 03:04 PM

E bun raspunsul dar pe ce se bazeaza? Codul Fiscal, Norme, Codul Muncii sau ce? Ceva articole?



#5 alinaups

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2007 - 05:12 PM

da, chelt transport de acasa la munca si viceversa. de regula puneam la dispozitie bon de benzina (e suficient, nu?); asa cum intreaba si Liviu, ce art lege face referire la cele mentionate de tine? multumesc frumos!



#6 regent

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 October 2007 - 08:51 AM

Imi puteti spune va rog cum trebuie sa fie bonurile de benzina pentru a putea fi decontate? Am inteles ca trebuie sa aiba stampila, numele cumparatorului si numarul de inmatriculare al masinii. A cui stampila trebuie pusa? Stampila vanzatorului de pe spate??



#7 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 04 October 2007 - 09:19 AM

Vezi postarearegent, la Oct 4 2007, 08:51 AM, a spus:

Imi puteti spune va rog cum trebuie sa fie bonurile de benzina pentru a putea fi decontate? Am inteles ca trebuie sa aiba stampila, numele cumparatorului si numarul de inmatriculare al masinii. A cui stampila trebuie pusa? Stampila vanzatorului de pe spate??

Da.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL