Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
import servicii din afara UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


import servicii din afara UE

2 replies to this topic

#1 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 03:51 PM

Va rog mult de ajutor !
Am un furnizor care imi presteaza servicii de consultanta.Furnizorul este o firma din USA.Serviciile mi le presteaza in Romania si in UE.Imi factureaza lunar serviciile,fara tva. Ce trebuie sa fac eu lunar privitor la tva : taxare inversa ? autofactura ?
Multumesc anticipat !
gabriela mihaela



#2 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 March 2007 - 04:32 PM

In modul de tratare a prestarilor de servicii de la extern nu se face distinctie speciala intre prestatorii din statele membre EU si cei din afara comunitatii.

Vezi speta de aici http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=124649

Trebuie doar sa inlocuiesti serviciile de la art. 133, alin (2), lit. g) pct. 12 cu cele de la pct. 5 si anume "serviciile consultantilor, inginerilor, juristilor şi avocaţilor, contabililor şi experţilor contabili, ale birourilor de studii şi alte servicii similare;"

In concluzie, beneficiarul este obligat la plata TVA, de aceea a si fost serviciul facturat fara TVA.
Si da, vei aplica taxarea inversa.
Nu se mai face autofactura ca pana acum.

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 13 March 2007 - 04:33 PM




#3 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 04:42 PM

Vezi postareasdnr, la Mar 13 2007, 04:32 PM, a spus:

In modul de tratare a prestarilor de servicii de la extern nu se face distinctie speciala intre prestatorii din statele membre EU si cei din afara comunitatii.

Vezi speta de aici http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=124649

Trebuie doar sa inlocuiesti serviciile de la art. 133, alin (2), lit. g) pct. 12 cu cele de la pct. 5 si anume "serviciile consultantilor, inginerilor, juristilor și avocaților, contabililor și experților contabili, ale birourilor de studii și alte servicii similare;"

In concluzie, beneficiarul este obligat la plata TVA, de aceea a si fost serviciul facturat fara TVA.
Si da, vei aplica taxarea inversa.
Nu se mai face autofactura ca pana acum.

Multumesc din suflet ! Am citit 3 ore si eram mai "dizzy" decat la inceput!
gabriela mihaela






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL