Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturi cu TVA peltru livrare in comunitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturi cu TVA peltru livrare in comunitate

4 replies to this topic

#1 EMI6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 March 2007 - 10:59 AM

Buna ziua,


Am si eu o problema care ma roade de le ainecputul anului si nimeni nu-mi poate raspunde.Nici MF nici auditorii nici altii ac mine. Eu livrez marfa in tara la fabrici cu aviz de expeditie si facturez extern, in comunitate.
Poate sa-mi spuna cineva daca are o situatie similara si daca factura emisa e facuta cu TVA sau fara?

Multumesc



#2 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 March 2007 - 08:55 AM

Din cate am inteles, tu livrezi marfa in tara si facturezi la o firma din UE.
Aceasta nu este o livrare intracomunitara, ci o livrare interna purtatoare de TVA.
Parerea mea e ca societatea la care facturezi trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, tu ii facturezi cu TVA 19% pe codul de TVA roman. La randul sau aceasta societate va factura mai departe cu TVA roman catre societatea din Romania la care a fost expediata marfa.




#3 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 15 March 2007 - 10:58 AM

Tu facturezi in UE si transporti in Romania.
E livrare intra-comunitara.
Locul livrarii e unde incepe transportul.
Daca faci dovada transport+primesti cod TVA de la partenerul din UE (Franta ai zis parca) ii facturezi fara TVA deaorece livrarea intracomunitara (cu transport + cod) e scutita cu drept de deducere.

Toata "afacerea" e sa stii unde incepe transportul marfurilor. De unde incepe transportul acolo e locul TVA-ului si se procedeaza conform fiscalitatii din tara respectiva.

Sper ca am inteles corect datele problemei.
:pullhair:
Alea iacta est!



#4 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 15 March 2007 - 01:44 PM

Vezi postareasdnr, la Mar 15 2007, 08:55 AM, a spus:

Din cate am inteles, tu livrezi marfa in tara si facturezi la o firma din UE.
Aceasta nu este o livrare intracomunitara, ci o livrare interna purtatoare de TVA.
Parerea mea e ca societatea la care facturezi trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, tu ii facturezi cu TVA 19% pe codul de TVA roman. La randul sau aceasta societate va factura mai departe cu TVA roman catre societatea din Romania la care a fost expediata marfa.

SDNR are dreptate. Daca marfa nu iese din tara, si e clar ca nu iese, tu nu ai cum sa faci dovada transportului in afara tarii, deci a unei livrari intracomunitare. Problema a fost discutat la curs de TVA si raspunsul a fost exact cel dat de 'sdnr'. Pentru mai multa siguranta, cere un raspuns scris de la CECCAR si vezi ce ti se raspunde.



#5 EMI6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2007 - 03:19 PM

Vezi postareasisgog, la Mar 15 2007, 11:44 AM, a spus:

Vezi postareasdnr, la Mar 15 2007, 08:55 AM, a spus:

Din cate am inteles, tu livrezi marfa in tara si facturezi la o firma din UE.
Aceasta nu este o livrare intracomunitara, ci o livrare interna purtatoare de TVA.
Parerea mea e ca societatea la care facturezi trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, tu ii facturezi cu TVA 19% pe codul de TVA roman. La randul sau aceasta societate va factura mai departe cu TVA roman catre societatea din Romania la care a fost expediata marfa.

SDNR are dreptate. Daca marfa nu iese din tara, si e clar ca nu iese, tu nu ai cum sa faci dovada transportului in afara tarii, deci a unei livrari intracomunitare. Problema a fost discutat la curs de TVA si raspunsul a fost exact cel dat de 'sdnr'. Pentru mai multa siguranta, cere un raspuns scris de la CECCAR si vezi ce ti se raspunde.

Multumesc pentru raspunsuri. Marfa iese pana la urma din tara si anume dupa o anumita perioada de timp , o luna, doua su chiar mai mult este trimisa de fabricile din tara in UE






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL