Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se vizeaza REG DE INCAS. SI PLATI? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se vizeaza REG DE INCAS. SI PLATI?

5 replies to this topic

#1 monika.boros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:oradea

Postat 17 March 2007 - 10:28 AM

la Oradea se mai inregistreaza REGISTRUL-JURNAL DE INCASARI SI PLATI, si REGISTRUL INVENTAR pentru persoane fizice autorizate,
oare trebuie?



#2 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 17 March 2007 - 07:05 PM

nu




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 March 2007 - 08:15 PM

Registrul-jurnal de încasări și plăți (cod 14-1-1/b) și Registrul-inventar (cod 14-1-2/a) au regim de înregistrare la organele fiscale.
Acestea se numerotează, se șnuruiesc și se parafează înainte de depunerea lor la organele fiscale pentru înregistrare.

Omfp. 1040/2004, pct.20, Monitorul Oficial nr.642 din 16/07/2004.

Prevederea nu este abrogată.



#4 monika.boros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:oradea

Postat 21 March 2007 - 10:45 AM

iti multumesc foarte mult, ma ajutat raspunsul tau



#5 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 March 2007 - 11:29 AM

In Ord MFP.1850 /2004 se precizeaza ca registrul jurnal si inventar nu se vor mai inregistra la organul fiscal : " Se întocmește de către persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, într-un singur exemplar, după ce a fost numerotat, șnuruit, parafat și înregistrat în evidența unității. "

Mai mult decat atat in cazul editarii acestuia pe calculator : : ....În această situație, Registrul-jurnal se editează lunar, iar paginile vor fi numerotate pe măsura editării lor. Registrul-jurnal va fi șnuruit, parafat și înregistrat în evidența unității în luna următoare celei în care numărul de file editate este 100, sau anual, dacă numărul filelor editate este sub 100, pentru un exercițiu financiar. "



#6 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 March 2007 - 11:36 AM

La loc comanda !!

Era vorba de contabilitatea in partida simpla :pullhair:

Mea culpa :pullhair:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL