Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Depasire plafon 100.000 euro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Depasire plafon 100.000 euro

15 replies to this topic

#1 D. Adrian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 March 2007 - 11:39 PM

Dupa incasarile care le are firma de aprox 50.000 RON luna estimez ca prin luna august-septembrie se va depasi plafonul de 100.000 euro, ce se intampla apoi? Se recalculeaza pe tot anul profitul si se plateste impozit pe acesta?



#2 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 21 March 2007 - 12:03 PM

Art. 1071. - Prin exceptie de la prevederile art. 109 alin. (2) si (3), daca, in cursul unui an fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal, fara posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare din limitele prevazute in acest articol, fara a se datora majorari de intarziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate in cursul anului fiscal.

Norme metodologice:
101. In situatia in care, in cursul anului fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 de euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul in care limita sau ponderea au fost depasite, luandu-se in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Contribuabilul va instiinta organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea in acest scop a declaratiei de mentiuni, potrivit Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pentru incadrarea in conditia privind nivelul veniturilor realizate in cursul anului fiscal, inclusiv pentru stabilirea ponderii veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale, se vor lua in calcul aceleasi venituri care constituie baza impozabila prevazuta la art. 108 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului in euro a veniturilor realizate de microintreprinderi este cel comunicat de Banca Nationala a Romaniei pentru ultima zi a fiecarei luni a perioadei careia ii este aferent venitul respectiv.
Impozitul pe profit datorat de contribuabil, incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.@

ocoleanui



#3 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 21 March 2007 - 12:21 PM

Nu se marise suma la vreo 2 mil. de euro?!?!?



#4 D. Adrian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 March 2007 - 12:43 PM

Nu cred, ai vazut undeva scris asta?



#5 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2007 - 11:29 AM

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 21 2007, 02:21 PM, a spus:

Nu se marise suma la vreo 2 mil. de euro?!?!?


2 milioane euro este un criteriu de a incadra o societate ca microintreprindere (si nr. sal >9) cf. L346, privind infiintarea si dezv. intr. mici si mijlocii. Pragul de 100000 euro este un criteriu de a fi incadrat ca microintreprindere platitoare de impozit pe venit.



#6 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 24 March 2007 - 01:35 PM

Citste in pagina 6!!!

Fisiere atasate


ocoleanui



#7 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 08 April 2007 - 01:22 PM

... si tot apropo de asta (cele trei conditii): daca in cursul anului au fost peste noua angajati, dar la 31.12.2006 au fost max. 9, trebuie trecut la calculul impozitului pe profit?????



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2007 - 02:30 PM

Daca media anuala a salariatilor nu a fost mai mare de 9 nu e necesar trecerea la impozit pe profit



#9 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 15 April 2007 - 11:51 AM

Merci Florine, da... pe lege unde scrie de MEDIE?



#10 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 16 April 2007 - 02:29 PM

Vezi postareaTopo, la Apr 8 2007, 02:22 PM, a spus:

... si tot apropo de asta (cele trei conditii): daca in cursul anului au fost peste noua angajati, dar la 31.12.2006 au fost max. 9, trebuie trecut la calculul impozitului pe profit?????



Conform Codului fiscal al carui text a fost scris de un coleg mai sus, numai pentru situatiile prevazute la art. 107 trebuie sa treci la impozit pe profit in cursul anului. In ceea ce priveste numarul de salariati, daca se depaseste numarul de 9 mentionat de art. 103 pct. b, trecerea la impozit pe profit se face in anul urmator.



#11 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 17 April 2007 - 10:47 PM

Multumesc, desi tot nu-s deplin lamurit... trilulilu. Deci nu, ca la numaru de salariati nu face referire partea citata din norme, asa ca daca la 31 dec a avut 9 salariati... ramane la impozit pe venit. Apropo, de ce avem un Cod Fiscal asa de imbarligat? Noroc ca am intrat in Europa...



#12 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 18 April 2007 - 12:26 AM

Vezi postareaTopo, la Apr 17 2007, 11:47 PM, a spus:

Apropo, de ce avem un Cod Fiscal asa de imbarligat? Noroc ca am intrat in Europa...
da ce, crezi ca Europa o sa ne ....dezimbirlige numai pt ca am intrat in ea?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#13 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 19 April 2007 - 01:33 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 18 2007, 01:26 AM, a spus:

Vezi postareaTopo, la Apr 17 2007, 11:47 PM, a spus:

Apropo, de ce avem un Cod Fiscal asa de imbarligat? Noroc ca am intrat in Europa...
da ce, crezi ca Europa o sa ne ....dezimbirlige numai pt ca am intrat in ea?
Siiiiigur. Ah, am uitat ghilimelele, dar cred ca le simtim multi...



#14 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 18 May 2007 - 08:59 AM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 24 2007, 12:29 PM, a spus:

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 21 2007, 02:21 PM, a spus:

Nu se marise suma la vreo 2 mil. de euro?!?!?


2 milioane euro este un criteriu de a incadra o societate ca microintreprindere (si nr. sal >9) cf. L346, privind infiintarea si dezv. intr. mici si mijlocii. Pragul de 100000 euro este un criteriu de a fi incadrat ca microintreprindere platitoare de impozit pe venit.
Daca microintreprinderea depaseste CA de 100.000 de euro in trimestrul 2 trece la sistemul de impozitare pe profit; atunci trebuie sa fac rectificativa la decl. 100 - la impozitul pe venit declarat in trim 1 si cerere de compensare a impozitului pe venit care l-am platit atunci si impozitul pe profit datorat in trim 2? Asa consider ca e logic, dar este si corect?



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2007 - 10:28 AM

de ce sa faci rectificativa daca la trim I erai platitor de venit?...
art 107(1)[...]calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare din limitele prevazute[...]
mai sus a fost postat articolul din codul fiscal, incl. normele.
Madalina



#16 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 03 June 2007 - 12:33 PM

Vezi postareamadalinab, la Jun 2 2007, 11:28 AM, a spus:

de ce sa faci rectificativa daca la trim I erai platitor de venit?...
art 107(1)[...]calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare din limitele prevazute[...]
mai sus a fost postat articolul din codul fiscal, incl. normele.
Multumesc; nu citisem normele in care se specifica "Impozitul pe profit datorat de contribuabil, incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv" si credeam ca se dubleaza impozitarea din trim 1 (venit si profit). Multumesc inca o data.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL