Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termen de plata tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


termen de plata tva

7 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2007 - 12:57 PM

am o neclaritate... care e diferenta intre situatia in 2006 si cea din 2007 dpdv al tva la importuri
fac import din UE - cind platesc tva-ul? cum (la ce rinduri) si cind se trece pe declaratie?
fac import din non-UE - cind si unde se plateste tva-ul?



#2 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 01:25 PM

nu se mai plateste tva in vama la importuri
indiferent de unde cumperi (UE, non-UE) faci taxare inversa (4426=4427, inregistrezi in jurnale si in decont), fara sa platesti tva




#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 21 March 2007 - 01:31 PM

Vezi postareasubsemnatul, la Mar 21 2007, 01:25 PM, a spus:

nu se mai plateste tva in vama la importuri
indiferent de unde cumperi (UE, non-UE) faci taxare inversa (4426=4427, inregistrezi in jurnale si in decont), fara sa platesti tva
de ce nu se vrea sa se renunte la anumite practici care impamantenesc niste "reguli" false si care nu dau bine unor interpretari ulterioare: a nu se mai folosi expresia taxare inversa in cazul importurilor sau achizitiilor intracomunitare; folosirea articolului 4426=4427 e suficienta in acest caz fara a se mai mentiona expresia "taxare inversa" care e o notiune bine definita si bine delimitata in CF la art.160 (recititi si o sa va convingeti) !!!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 21 March 2007 - 01:32 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 03:33 PM

Domnule robertantal, am recitit!
Punctul 3 din decont se intituleaza exact asa: "achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa)"
Veti spune ca paranteza nu era necesara. Eu cred ca este chiar foarte utila. Sa ma explic: achizitiile intracomunitare sunt taxabile, dar nu oricum; pentru a nu se intelege ca are loc plata efectiva, este nevoie de a sublinia ca sunt supuse taxarii inverse.
Notiunea de "autolichidarea taxei pe valoarea adaugata" este bine definita in norme ca fiind "inregistrarea contabila 4426=4427 la cumparator". Care este definitia dumneavoastra pentru "taxare inversa"?
In norme se precizeaza la 82 (6) ca "prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situatii in care se aplica taxare inversa"! Care ar fi aceste alte situatii, daca nu achizitiile intracomunitare? Si daca nu e vorba despre acestea, unde altundeva se precizeaza ce inregistrari trebuie facute in cazul unei achizitii intracomunitare? Sa fie altundeva? Se poate, desi nu prea cred!



#5 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 03:39 PM

Vezi postareasubsemnatul, la Mar 21 2007, 03:33 PM, a spus:

Domnule robertantal, am recitit!
Punctul 3 din decont se intituleaza exact asa: "achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa)"
Veti spune ca paranteza nu era necesara. Eu cred ca este chiar foarte utila. Sa ma explic: achizitiile intracomunitare sunt taxabile, dar nu oricum; pentru a nu se intelege ca are loc plata efectiva, este nevoie de a sublinia ca sunt supuse taxarii inverse.
Notiunea de "autolichidarea taxei pe valoarea adaugata" este bine definita in norme ca fiind "inregistrarea contabila 4426=4427 la cumparator". Care este definitia dumneavoastra pentru "taxare inversa"?
In norme se precizeaza la 82 (6) ca "prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situatii in care se aplica taxare inversa"! Care ar fi aceste alte situatii, daca nu achizitiile intracomunitare? Si daca nu e vorba despre acestea, unde altundeva se precizeaza ce inregistrari trebuie facute in cazul unei achizitii intracomunitare? Sa fie altundeva? Se poate, desi nu prea cred!
Se mai spune in codul fiscal la art. 157 (2) si (5) ca se va inregistra taxa in decont taxa atat ca taxa colecatat, cat si ca deductibila!



#6 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 March 2007 - 12:01 AM

atunci poate imi spuneti si mie cum se completeaza decontul de tva... ca daca treci suma la rubrica "achizitii intracomunitare " iti da de plata la total
sau am gresit eu undeva???

iar la achizitii din non UE , i s-a spus din vama ca plateste TVA direct la AFP, in 15 zile de la expirarea lunii in care s-a facut importul

Aceasta postare a fost editata de NICOLETA p: 22 March 2007 - 12:04 AM




#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 March 2007 - 01:09 AM

Vezi postareaNICOLETA p, la Mar 22 2007, 12:01 AM, a spus:

atunci poate imi spuneti si mie cum se completeaza decontul de tva... ca daca treci suma la rubrica "achizitii intracomunitare " iti da de plata la total
sau am gresit eu undeva???

iar la achizitii din non UE , i s-a spus din vama ca plateste TVA direct la AFP, in 15 zile de la expirarea lunii in care s-a facut importul
rd 3 cu rd 15
apoi te pozitionezi pe rd 16 si tastezi enter

pt subsemnatul, inclin sa iti dau dreptate dar cu unele rezerve (voi studia mai amanuntit - nu de alta dar la 39 de grade.....ca sa gasesc si eu o scuza plauzibila :pullhair: )
am mai discutat aceasta nuanta si cu alte persoane si parerile sunt impartite, desi chiar si la o prima citire, interpretarea corecta ar fi cea emisa de tine. am sa revin cu amanunte. pe curand
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 March 2007 - 01:31 AM

Exista instructiuni de completare a decontului!
Pt. achizitii intracomunitare, se trece TVA atat la randul 3, cat si la randul 13 sau 14!
Pt. importuri, se trece TVA atat la randul 4, cat si la randul 15!
Nu se plateste TVA (nici in vama, nici la AFP)!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL