Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit profit

17 replies to this topic

#1 carry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 March 2007 - 09:01 PM

Buna!
Vreau sa va rog daca poate cineva sa ma ajute cu o problema.In luna ianuarie a acestui an a fost depus bilantul la o firma, acum eu am gasit ceva diferente si daca le fac se modifica profitul si bineinteles impozitul.Imi poate spune cineva daca mai pot face rectificativa la imp pe profit sau cum sa fac sa fie in regula?:((
Ce se intampla daca eu fac acele modificari?:( :pullhair:
Multumesc!



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2007 - 10:12 AM

Din cate stiu eu poti face reglare la 101, iar diferentele gasite se inregistreaza in contabilitate in exercitiul financiar in care sunt descoperite !!
Alte pareri ??

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 22 March 2007 - 10:23 AM

Buna!

Daca deja ai depus 101, poti face rectificativa (acel 710 ..parca). Daca nu ai depus, no problem, prinzi in 101 ceea ce ai descoperit.

E chiar obligatoriu sa rectifici...vezi punctul 13 la Titlul II-Norme Cod-.

Cat despre faptul ca erorile apartin exercitiului precedent, dar sunt depistate in ex. curent, nicio problema...prin 117 faci modificarile si ai grija sa faci aceste modificari si in conturile de impozit pe profit...

Daca nu am fost clara, mai intreaba-ma!

:pullhair:
Alea iacta est!



#4 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 22 March 2007 - 10:44 AM

Am aceeasi parere! Fa corect D 101,iar in contabilitate inregistreaza atunci cand ai descoperit acest lucru,dar atentie ce conturi folosesti,pt ca tb sa ai in vedere ca nu poti inregistra pe chelt sau venituri ceea ce apartine altui exercitiu financiar.Mult bine!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#5 carry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 March 2007 - 10:58 AM

Multumesc mult!, nu am depus 101 si asa voi face
Va multumesc !



#6 Alina85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:tg-mures
  • Interests:tot ce e legat de contabilitate

Postat 23 March 2007 - 01:19 PM

Buna ziua!
Si eu am un caz !Si anume trebuia inregistrata pe chelutieli o penalitate pe TVA ,deci am avut 448.01=5121,si 658.01=448.01 s-a omis a se inregsitra in decembrie 2006.Astfel in ianuarie in data de 31.01.2007 se remarca omiterea acesteia si se face nota contabila cu 658.01=448.01 cu suma.Intrucat s-a facut decl 100 ,iar balanta a fost predata la banci pentru obtinerea de credit si s-a facut si bilantul pentru banca,nu s-a mai modificat nimic in 2006.
Am vazut ca ziceati ca nu e permis sa inregistrezi pe chl sau venituri ceva ce vin din exercitiile financiare precedente.
Asa e si cazul meu?Daca da ,va rog ziceti-mi ce sa fac sa fie corect? Si daca va rog dati-mi si o baza legislativa pentru a o citi!si invata!
Va multumesc tare mult pentru indemn!Si pentru ajutorul care mi-l dati! :pullhair:



#7 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 23 March 2007 - 01:43 PM

Buna!

In cazul tau, ar (fi) trebui(t) sa faci decat 1174 = 448 cu suma respectiva.
Eu zic ca profitul tau fiscal la 2006 nu a fost afectat deorece aceste cheltuieli nu sunt deductibile fiscal.

De citit, ar fi: Dir. a IV-a din OMFP 1752/2005 si punctul 13 titlul II din Norme la Cod Fiscal.
In directiva ar tb. sa te uiti dupa corectarea erorilor...
Alea iacta est!



#8 Alina85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:tg-mures
  • Interests:tot ce e legat de contabilitate

Postat 23 March 2007 - 02:32 PM

:pullhair: Mersi tare mult de ajutor! :lostit (13): Mersi

MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE

AGENTIA NATIONALA DE ADMINISTRARE FISCALA

DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE A JUDETULUI CLUJ







INTOCMIREA SI DEPUNEREA SITUATIILOR FINANCIARE

PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR 2006





1. Intocmirea situatiilor financiare anuale individuale:





Persoanele juridice care intocmesc situatii financiare individuale potrivit Reglementarilor contabile conforme cu Directia a IV-a a CEE,parte componenta a Reglementarilorcontabile conforme cu directivele europene,aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1752/2005,publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr.1080 BIS/30.11.2005,intocmesc si prezinta fie situatii financiare anuale, fie situatii financiare anuale simplificate.

Astfel:

a) persoanele juridice care la data bilantului depasesc limitele a cel putin doua dintre urmatoarele trei criterii:

-total active : 3.650.000 euro

-cifra afaceri neta 7.300.000 euro

-nr.mediu de salariati in cursul exercitiului financiar : 50

intocmesc situatii financiare anuale care cuprind:

a)bilant

b)cont de profit si pierdere

c)situatia modificarilor capitalului propriu

d)situatia fluxurilor de trezorerie

e)note explicative la situatiile financiare anuale

Societatile comerciale ale caror valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata,intocmesc situatii financiare anuale cuprinzand cele cinci componente de mai sus,chiar daca nu depasesc limitele a doua din cele trei criterii de marime prevazute de reglementari.



b)persoanele juridice care la data bilantului nu depasesc limitele a cel putin doua dintre criteriile de marime prevazute intocmesc situatii financiare anuale simlificate care cuprind:

-bilant prescurtat

-cont de profit si pierdere

-note explicative la situatiile financiare anuale simplificate.



Persoanele juridice care intocmesc situatii finaciare anuale simplificate au posibilitatea ca,optional,sa intocmeasca situatia modificarilor capitalului propriu si/sau situatia fluxurilor de trezorerie.





Potrivit art.4 din O.M.F.nr.1752/2005,pentru situatiile financiare ale anului 2006,intocmite potrivit Reglementarilor contabile conforme cu Diretiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene,incadrarea in criteriile de marime prevazute la art.3,alin.(1) din OMF nr.1752/2005 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene,cu modificarile si completarile ulterioare se efectueaza la sfarsitul exercitiului finaciar al anului 2006,numai pe baza indicatorilor determinati din situatiile finaciare ale anului 2005(deci,nu pe baza indicatorilor aferenti anilor 2005 si 2006).

Situatiile financiare anuale intocmite de persoanele juridice prevazute la pct.3 alin.(1) din Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV a a Comunitatii Economice Europene sunt auditate potrivit legii.

Fac obiectul auditului finaciar si situatiile financiare anuale intocmite de entitatile de interes public ale caror valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe piata reglementata.

Persoanele juridice au obligatia sa intocmeasca si sa depuna situatii financiare individuale ale anului 2006 la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice.

Situatiile financiare anuale,aprobate in mod corespunzator,si raportul administratorilor,impreuna cu raportul de audit sau raportul de verificare al cenzorilor,dupa caz,se publica in conformitate cu legislatia in vigoare.



2. Intocmirea situatiilor financiare consolidate :



Incepand cu situatiile financiare ale anului 2006,entitatile care indeplinesc conditiile specificate in Reglementarile contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunitatilor Economice Europene,parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene,aprobate prin OMF nr.1752/2005,au obligatia de a intocmi si situatii financiare anuale consolidate si raport consolidat.





Pentru situatiile financiare consolidate ale anului 2006,determinarea criteriilor prevazute la pct.13(1) din Reglementarile contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunitatilor Economice Europene se face pe baza situatiilor intocmite la 31 decembrie 2006,prin cumulare,dupa eliminarea rezultatelor interne inregistrate in cadrul grupului.







Situatiile financiare consolidate NU se depun la unitatile teritoriale ale Ministerului

Finantelor Publice.

Situatiile financiare anuale consolidate,aprobate in mod corespunzator,si raportul consolidat al administratorilor,impreuna cu opinia exprimata de persoana responsabila cu auditarea situatiilor financiare anuale consolidate,se publica conform legislatiei in materie.





DIRECTOR EXECUTIV

Mihai Costin






DAR nu m-am lamurit suficient privind metodele de corectie a greselilor de inregistrare contabile in anii precedenti.Mai sunt ceva legii,daca va rog? :pullhair:



#9 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 26 March 2007 - 08:36 AM

'Neata!
Alina, iti atasez un word care te va ajuta...si nu numai la corectarea greselilor din anii trecuti. :good:

Dai cautare (CTRL + F) in word-ul atasat de mine dupa cuvantul "erori".

Bafta!

Fisiere atasate


Alea iacta est!



#10 roxi05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Tirnaveni

Postat 02 April 2007 - 08:01 AM

Am urmatoarea situatie:
- in trim I 2006 am impozit pe profit de 45 lei pe care l-am inregistrat in contabilitate 691=441 45 lei si l-am declarat in declaratia 100
- in trim II am pierdere si am inregistrat in c-te 691=441 -45 lei si am inregistrat in 100 la rd.4 suma de 45 lei
- in trim. III impozitul este de 50 lei si l-am inregistrat 691=441 50 lei si am declarat in 100 = 50 lei
- in trim.IV impozitul este de 70 lei, il inregistrez 691=441 20 lei, in 100 am declarat 50 lei
In declaratia 101 impozitul total de plata la randul 44 este 70 lei, la randul 46 impozit declarat inregistrez 50 lei trim.III+ 50 lei trim.IV = 100 lei, iar la rd.47 diferenta de impozit datorat este de -30 lei.
Este corect? Mai trebuie sa inregistrez ceva in contabilitate?



#11 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 02 April 2007 - 09:57 AM

Vezi postarearoxi05, la Apr 2 2007, 09:01 AM, a spus:

Am urmatoarea situatie:
- in trim I 2006 am impozit pe profit de 45 lei pe care l-am inregistrat in contabilitate 691=441 45 lei si l-am declarat in declaratia 100
- in trim II am pierdere si am inregistrat in c-te 691=441 -45 lei si am inregistrat in 100 la rd.4 suma de 45 lei
- in trim. III impozitul este de 50 lei si l-am inregistrat 691=441 50 lei si am declarat in 100 = 50 lei
- in trim.IV impozitul este de 70 lei, il inregistrez 691=441 20 lei, in 100 am declarat 50 lei
In declaratia 101 impozitul total de plata la randul 44 este 70 lei, la randul 46 impozit declarat inregistrez 50 lei trim.III+ 50 lei trim.IV = 100 lei, iar la rd.47 diferenta de impozit datorat este de -30 lei.
Este corect? Mai trebuie sa inregistrez ceva in contabilitate?

Daca la trim II ai avut pierdere nu trebuia sa declari nimic prin DECLARATIA 100. Inregistrarea 691 = 441(din trim. II) trebuia facuta cu suma rezultata in urma calculului impozitului si nu cu suma declarata la trim. I. La trim III, daca impozitul de 50 lei este rezultatul cumulat, asa cum este corect, de fapt, atunci trebuia sa declari in 100 doar diferenta : 5 lei ( 50 - 45 declarati la trim I ). La fel si in trim IV. In Decl. 100 declari diferenta, pentru ca altfel dublezi sumele de plata .Dupa cum spui, tu ai declarat 45 + 45 + 50 + 50, deci 190, ori dupa cum spui tot tu, impozitul tau e de 70 lei.Ori nu inteleg eu bine, ori aproape ai triplat impozitul declarat???
La randul 44 din 101 treci impozitul cumulat,care ti-a rezultat ( 70 dupa cum zici tu), la 46 se trece impozitul declarat tot anul, iar la 47 restul de declarat, care ar fi si restul de plata daca s-au respectat termenele.



#12 roxi05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Tirnaveni

Postat 02 April 2007 - 02:23 PM

Vezi postareaanuszka, la Apr 2 2007, 10:57 AM, a spus:

Vezi postarearoxi05, la Apr 2 2007, 09:01 AM, a spus:

Am urmatoarea situatie:
- in trim I 2006 am impozit pe profit de 45 lei pe care l-am inregistrat in contabilitate 691=441 45 lei si l-am declarat in declaratia 100
- in trim II am pierdere si am inregistrat in c-te 691=441 -45 lei si am inregistrat in 100 la rd.4 suma de 45 lei
- in trim. III impozitul este de 50 lei si l-am inregistrat 691=441 50 lei si am declarat in 100 = 50 lei
- in trim.IV impozitul este de 70 lei, il inregistrez 691=441 20 lei, in 100 am declarat 50 lei
In declaratia 101 impozitul total de plata la randul 44 este 70 lei, la randul 46 impozit declarat inregistrez 50 lei trim.III+ 50 lei trim.IV = 100 lei, iar la rd.47 diferenta de impozit datorat este de -30 lei.
Este corect? Mai trebuie sa inregistrez ceva in contabilitate?

Daca la trim II ai avut pierdere nu trebuia sa declari nimic prin DECLARATIA 100. Inregistrarea 691 = 441(din trim. II) trebuia facuta cu suma rezultata in urma calculului impozitului si nu cu suma declarata la trim. I. La trim III, daca impozitul de 50 lei este rezultatul cumulat, asa cum este corect, de fapt, atunci trebuia sa declari in 100 doar diferenta : 5 lei ( 50 - 45 declarati la trim I ). La fel si in trim IV. In Decl. 100 declari diferenta, pentru ca altfel dublezi sumele de plata .Dupa cum spui, tu ai declarat 45 + 45 + 50 + 50, deci 190, ori dupa cum spui tot tu, impozitul tau e de 70 lei.Ori nu inteleg eu bine, ori aproape ai triplat impozitul declarat???
La randul 44 din 101 treci impozitul cumulat,care ti-a rezultat ( 70 dupa cum zici tu), la 46 se trece impozitul declarat tot anul, iar la 47 restul de declarat, care ar fi si restul de plata daca s-au respectat termenele.
La trimestrul II am declarat cei 45 lei ca suma de recuperat pentru in urma calculului impozitul era 0.



#13 Alina85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:tg-mures
  • Interests:tot ce e legat de contabilitate

Postat 12 April 2007 - 10:42 PM

Vezi postareaelena_j, la Mar 26 2007, 09:36 AM, a spus:

'Neata!
Alina, iti atasez un word care te va ajuta...si nu numai la corectarea greselilor din anii trecuti. :good:

Dai cautare (CTRL + F) in word-ul atasat de mine dupa cuvantul "erori".

Bafta!


:pullhair: :pullhair: mii de multumiri!imi este de foarte mare ajutor documentul! :biggrin:
scuze intarzierea acestor multumiri,insa mi-a fost stricat calculatorul si nu am mai avut internet!



#14 adrimiha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 May 2007 - 12:41 AM

Am inteles ca se foloseste contul 1174 pt. corectarea erorilor din anul precedent, se depun rectificative, se platesc majorari de intarziere, dar nu inteleg cand si cum se inchide contul 1174. Ma poate ajuta cineva?



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2007 - 10:48 AM

Vezi postarearoxi05, la Apr 2 2007, 03:23 PM, a spus:

La trimestrul II am declarat cei 45 lei ca suma de recuperat pentru in urma calculului impozitul era 0.

reglarile se fac prin decl 101. parerea mea este ca la fiecare trimestru inregistrezi atat cat iese in urma calculului, asa cum a spus si anuszka. cred ca te va ajuta pt lamurire o fisa sintetica de la administratie.

Vezi postareaadrimiha, la May 11 2007, 01:41 AM, a spus:

cand si cum se inchide contul 1174.

este vorba de contul 117 doar ca are analitic. functiunea o stii, banuiesc.
Madalina



#16 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 July 2007 - 05:47 PM

Trim1/2007=profit(calculat impozit pe profit, dar inca nu s-a platit), am facut nota 691=4411, declarat in D100 suma respectiva;
Trim2/2007(pe cumulat Ian-Iunie/2007)=pierdere:
1.trebuie sa fac nota 691=4411=suma de la 31.03.2007 cu minus. Nu? si
2.Cum declar in D100? La rd.1=0(zero) la rd3=0(zero)?
La administratie pe fisa o sa apara ca sint datoare cu suma aceea din Trim1? Dar eu nu mai sint ca am iesit cu pierdere pe cumulat!
Parerea voastra ! Multumesc mult!



#17 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 11 July 2007 - 07:17 AM

Vezi postarealucis, la Jul 10 2007, 06:47 PM, a spus:

Trim1/2007=profit(calculat impozit pe profit, dar inca nu s-a platit), am facut nota 691=4411, declarat in D100 suma respectiva;
Trim2/2007(pe cumulat Ian-Iunie/2007)=pierdere:
1.trebuie sa fac nota 691=4411=suma de la 31.03.2007 cu minus. Nu? si
2.Cum declar in D100? La rd.1=0(zero) la rd3=0(zero)?
La administratie pe fisa o sa apara ca sint datoare cu suma aceea din Trim1? Dar eu nu mai sint ca am iesit cu pierdere pe cumulat!
Parerea voastra ! Multumesc mult!
Instructiuni de completare formular 100:
Pentru impozitul pe profit (pozitiile 2-4 din nomenclator), formularul se completeaza trimestrial, de platitorii de impozit pe profit, astfel:
Rd.1 "Suma datorata": se inscrie suma reprezentand impozit pe profit datorat pentru perioada de raportare, calculata ca diferenta intre impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei precedente celei de raportare, in situatia in care pe cumulat, in perioada de raportare s-a inregistrat profit impozabil.
Rd.3 "Suma de plata": se va inscrie suma de la rd.1.
+penalitati si altele ptr neplata imp. pe trim 1



#18 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 11 July 2007 - 01:11 PM

A complatat cineva D100 pe tri2/2007 la pozitia Imp profit?Ajutor!!!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL