Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura si nir-ul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura si nir-ul

1 reply to this topic

#1 nikolet@

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 March 2007 - 02:02 PM

Buna sunt noua in domeniul contabilitatii primare si am nevoie de ajutor.
Am facut NIR-ul si apoi factura de vanzare catre client dar valoarea totala a nirului nu coincide cu totalul de pe factura imi da diferenta de aproximativ 10.00Ron e normal la o valoare totala de aprox 36000.00ron? :pullhair:
multumesc anticipat celor care imi raspund



#2 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 April 2007 - 08:35 AM

Banuiesc ca te referi la factura de vanzare.Da,coincid.Verifica calculele,se poate sa fie din rotunjiri,daca ai mai multe produse.Normal,se face nir cf facturii de la furnizor ,iti introduci adaosul comercial iar cand facturezi tu mai departe pui pretul tau cu tot cu adaos din nir la care calculezi tva-ul si tatal nir=total factura vanzare.Pt a te verifica:total nir-totaladaos-total tva neexigibil nir=valoare fara tva din factura primita de la furnizorul tau(pt calcule).







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL