Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SRL, unic asociat, administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


SRL, unic asociat, administrator

42 replies to this topic

#21 Deshteptu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 July 2007 - 02:26 PM

Dar administratorul poate fi angajat cu carte de munca? Sincer, nu mai stiu acum....eu mi-am suspendat contractul de munca de vreo doi ani si acum as vrea sa-l reiau.

Si scriu tot aici, ca sa nu deschid un topic nou: la contractul de drepturi de autor se plateste impozit 10%? si asigurari de sanatate sau sociale?

Ms.



#22 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 July 2007 - 04:16 PM

Vezi postareaDeshteptu, la Jul 16 2007, 03:26 PM, a spus:

Dar administratorul poate fi angajat cu carte de munca? Sincer, nu mai stiu acum....eu mi-am suspendat contractul de munca de vreo doi ani si acum as vrea sa-l reiau.

Si scriu tot aici, ca sa nu deschid un topic nou: la contractul de drepturi de autor se plateste impozit 10%? si asigurari de sanatate sau sociale?

Ms.
La S.A., administratorul nu poate avea incheiat contract de munca.
La srl cu asociat unic si srl cu mai multi administratori, ei pot avea astfel de contracte.
da, 10% se plateste.
sanatate, da.
PS (desi se mai inchide ochii la sanatate atunci cand cel care a incheiat contractul are platite asigurarile de sanatate din alte contracte, cum ar fi cele de prestari servicii)




#23 anca_sys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 31 July 2007 - 11:17 AM

Buna ziua,

poate un asociat unic cu studii superioare economice, angajat la propria firma pe post de economist sa intocmeasca si sa semneze bilanturile (atat la rubrica administrator cat si la intocmit) daca firma are cifra de afaceri de peste 100.000 euro?
Intreb asta deoarce eu (contabilul firmei) vreau sa intru in concediu de ingrijire copil si nu as mai angaja un economist doar ptr a semna toate situatiile deoarece contabilitatea o voi tine eu in continuare dar fara semnatura...

Va multumesc



#24 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 31 July 2007 - 11:24 AM

Da. Oricum citeste si topicul deschis de flemil:

http://www.conta.ro/...topic=24857&hl=



#25 anca_sys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 August 2007 - 03:56 PM

L'ady,

pe ce se bazeaza raspunsul tau afirmativ?



#26 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2007 - 08:39 PM

Tinand cont ca intri in Concediu ingrijire copil si Contractul de munca se suspenda pe perioada concediului , nu cred ca mai poti semna bilantul ca , contabil chiar daca ai studii superioare.



#27 anca_sys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 August 2007 - 03:55 PM

Florin_76, fara suparare...tu ai citit intrebarea mea???

incerc sa o expun altfel

firma in cauza are:
1. C.A. de peste 100.000 euro
2. un singur angajat, economist (eu) care intocmeste si semneaza toate actele inclusiv bilantul

-eu voi intra noiembrie in prenatal urmat de postnatal urmat de concediu ingrijire copil 2 ani
-asociatul unic are studii superioare economice

INTREBARE: daca angajez asociatul unic la propria lui firma (legea imi permite acest lucru) pe post de economist (asociatul unic avand studii superioare economice), poate semna actele si bilanturile atat in calitate de economist cat si de asociat unic (deci practic semnatura lui sa apara atat la rubrica "admin" cat si la "intocmit")?



#28 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 August 2007 - 04:59 PM

daca esti administrator al societatii si asociat unic cf L31 nu ai voie sa fii angajata cu contract de munca in societate
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#29 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 07 August 2007 - 07:08 PM

Pentru a completa cele spuse de d-na Mariana Serban:

Lege nr. 31/1990(r2) - privind societatile comerciale
Art. 1961. (3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este, cu exceptia cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administratie.

Legea Contabilitatii nr. 82/1991 a fost modificata prin Legea nr. 259/2007, publicata vineri in Monitorul Oficial nr. 506/27.07.2007.
Conducerea contabilitatii

- Contabilitatea poate fi condusa intern, prin departamente distincte, cu personal licentiat (studii superioare), sau pe baza de contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate conform legii (membre CECCAR).
Prin urmare nu mai este posibil in niciun caz ca administratorul sa semneze singur, ci o societate este obligata sa aiba contabilitate, fie interna (cu departament de contabilitate), fie externa (printr-un contract de prestari servicii contabile).

- Raspunderea pentru activitatea contabila revine directorului economic, contabilului sef, sau altei persoane imputernicite, impreuna cu personalul din subordine.
In cazul prestarilor de servicii, responsabilitatea revine persoanelor in cauza, conform legii si prevederilor contractuale. Noutatea consta in faptul ca o data cu aparitia acestei modificari, administratorul unei societati, nu mai are posibilitatea sa raspunda pentru tinerea contabilitatii, asa cum se preciza in varianta anterioara a legii 82/1991, la art. 10 alin (4).

In concluzie, daca asociatul unic nu este si administrator , poate fi angajat in firma lui , semneaza actele la "intocmit", iar in dreptul administratorului semneaza administratorul. Altfel, nu ii permite legea societatilor comerciale.



#30 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2007 - 06:12 AM

Conform Ordonantei de Urgenta nr.82 din iunie 2007:
44. Alineatul (3) al articolului 196.1 se modifică și va avea următorul cuprins:
"(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este."



#31 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2007 - 07:53 AM

Vezi postareaanca_sys, la Jul 31 2007, 12:17 PM, a spus:

Buna ziua,

poate un asociat unic cu studii superioare economice, angajat la propria firma pe post de economist sa intocmeasca si sa semneze bilanturile (atat la rubrica administrator cat si la intocmit) daca firma are cifra de afaceri de peste 100.000 euro?
Intreb asta deoarce eu (contabilul firmei) vreau sa intru in concediu de ingrijire copil si nu as mai angaja un economist doar ptr a semna toate situatiile deoarece contabilitatea o voi tine eu in continuare dar fara semnatura...

Va multumesc

Fiind asociat unic poate sa fie angajat pe firma conf.ultimei modificarii a legii31 si ai dreptul sa semnezi actele societatii tale(numai a ta nu si a altuia) dar asta pana cand esti la servici ,dupa ce ai intrat in Concediu contractul se suspenda si nu mai ai posibilitatea de a semna aceste acte ,in conf cu legea se angajeaza o persoana inlocuitoare sau se apeleaza la terte persoane externe pentru a intocmi si a semna aceste acte!
Iar daca o sa ti in continuare contaliblitatea firmei si nu ai nici o derogare de la concediul de ingrijire copil(ma refer la posibilitatea de a imparti timpul afectat,adika sa fi de acord sa participi 30 % la servici si sa ti se reduca indemnizatia de Co...dar asta doar de la ITM o sa afli)
Ciprian



#32 ginoche

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 August 2007 - 09:33 AM

Administratorul unui SRL, care este si asociat, dar nu unic si nici majoritar, isi poate desfasura activitatea de administrator in baza unui contract individual de munca, ca salariat al societatii pe care o administreaza?



#33 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 14 August 2007 - 10:20 AM

Da, poate



#34 Stefania26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Arad

Postat 14 August 2007 - 03:06 PM

Vezi postareaginoche, la Aug 14 2007, 10:33 AM, a spus:

Administratorul unui SRL, care este si asociat, dar nu unic si nici majoritar, isi poate desfasura activitatea de administrator in baza unui contract individual de munca, ca salariat al societatii pe care o administreaza?
Da se poate ,dar chiar azi am aflat de la ITM Arad ca angajarea nu se mai face ca si administrator ,ci ca si manager sau director!!!???Dar mi-au inregistrat contractul si asa ca si administrator



#35 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2007 - 08:57 PM

Da



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2007 - 06:18 PM

Vezi postareaNicolT, la Aug 7 2007, 08:08 PM, a spus:

Lege nr. 31/1990(r2) - privind societatile comerciale
Art. 1961. (3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este, cu exceptia cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administratie.

Vezi postareaflorika, la Aug 8 2007, 07:12 AM, a spus:

Conform Ordonantei de Urgenta nr.82 din iunie 2007:
44. Alineatul (3) al articolului 196.1 se modifică și va avea următorul cuprins:
"(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este."
IN SFARSIT !!

mai trebuie sa afle asta si ITM-ul ... si Min. Muncii, mai ales, ca sa bage in COR ocupatia: "administrator societati comerciale" indiferent de studii, asa cum se accepta la infiintarea firmelor.
Reg. Com. infiinteaza firme si cu administratori ce au doar 8 clase ... sau mai putin, cert este nu se cere nici o diploma de studii a administratorului asociat unic, la infiintare firma.
in COR, singurul "administrator" e cel de intendenta !



#37 calipsso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 August 2007 - 10:39 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Aug 28 2007, 07:18 PM, a spus:

Vezi postareaNicolT, la Aug 7 2007, 08:08 PM, a spus:

Lege nr. 31/1990(r2) - privind societatile comercialeArt. 1961. (3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este, cu exceptia cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administratie.

Vezi postareaflorika, la Aug 8 2007, 07:12 AM, a spus:

Conform Ordonantei de Urgenta nr.82 din iunie 2007:44. Alineatul (3) al articolului 196.1 se modifică și va avea următorul cuprins:"(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este."
IN SFARSIT !! mai trebuie sa afle asta si ITM-ul ... si Min. Muncii, mai ales, ca sa bage in COR ocupatia: "administrator societati comerciale" indiferent de studii, asa cum se accepta la infiintarea firmelor. Reg. Com. infiinteaza firme si cu administratori ce au doar 8 clase ... sau mai putin, cert este nu se cere nici o diploma de studii a administratorului asociat unic, la infiintare firma. in COR, singurul "administrator" e cel de intendenta !
Lege nr. 31/1990(r2) - privind societatile comercialeArt. 1961. (3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este, cu exceptia cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administratie. Eu inteleg de aici ca daca esti asociat unic si vrei sa ai contract de munca la firma ta,trebuie sa-ti numesti un administrator,caci altfel nu se poate.Daca nu ai acest administrator,administratorul este asociatul unic-deci tu,si nu poti sa-ti faci contract.O firma are obligatoriu un administrator.Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine



#38 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 August 2007 - 11:20 AM

Vezi postareacalipsso, la Aug 29 2007, 11:39 AM, a spus:

...Daca nu ai acest administrator,administratorul este asociatul unic-deci tu,si nu poti sa-ti faci contract.O firma are obligatoriu un administrator.Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine
Nu ai inteles bine. S-a mai spus de vreo 3 ori mai sus ca Legea s-a schimbat de vreo 3 luni si ca la un SRL asociatul unic poate fi angajat cu carte de munca si chiar sa fie singurul angajat. Termenul de "administrator" este generic, nu e obligator, nici nu-l recomand pentru SRL-uri. Folositi mai bine termenul de "director" pentru functie. Ell va fii desigur administratorul firmei, dar avand functia de director.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#39 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 10 October 2007 - 09:17 AM

Inteleg de aici ca asociatul unic care este si administratorul unui SRL poate fi angajat al societatii, nu?
steluta



#40 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2007 - 09:34 AM

Nu. Administratorul unei societati este persoana numita prin actul constitutiv, si/sau ulterior infiintarii societatii, prin hotararea AGA. Daca administratorul - ca persoana fizica - este acelasi cu asociatul unic, in nici un caz nu se poate angaja...Ideea ar fi cam asa: Administratorul este cel care, practic, conduce activitatea unei societati, are raspundere, are drept de semnatura ...asa cum se specifica in actul constitutiv si/sau contractul de administrare. Asa incat acesta nu poate, teoretic, semna propriul contract de munca atat ca angajat cat si ca reprezentant legal al societatii. Iar practic se poate, dar nu permite legea.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL