Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SRL, unic asociat, administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


SRL, unic asociat, administrator

42 replies to this topic

#41 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 October 2007 - 10:20 AM

Vezi postareasteluta, la Oct 10 2007, 09:17 AM, a spus:

Inteleg de aici ca asociatul unic care este si administratorul unui SRL poate fi angajat al societatii, nu?
Asociatul unic se poate angaja. Nu inteleg de ce nu se accepta asta. Dar, desigur, nu se va mai numi administrator ci va avea o functie din COR (Catalogul functiilor din Romania). Functia va fi de Director sau Manager, daca e angajat unic, deoarece conducatorul unitatii nu poate avea functia de fochist. Functia de administrator nu exista in COR (deocamdata) si oricum nu este o functie ci este o calitate, aceea de conducator neangajat al societatii. Pentru a te angaja ca director este nevoie sa se specifice prin Actul constitutiv (sau prin Statut) sau prin Act de modificare a lor, ca la acest SRL conducatorul unitatii va fi domnul..., fiind angajat pe functia de Director, cu un salariu de baza lunar de ... Aceasta cred ca joaca rol de contract de angajare. Se face copie dupa statut si se merge cu el la Camera de munca, impreuna cu cartea de munca. Daca cei de la ITM cer si un Contract de munca se va face unul in care semnatarul ambelor parti este actionarul (dar pe de o parte ca angajator, pe de alta de angajat). Asa vad eu lucrurile.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#42 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 October 2007 - 01:16 PM

se poate, am inregistrat contract de munca, pe functie de director, al asoc/adm unic - daca mai este un director la firma va semna el din partea angajatorului, daca nu, semneaza administratorul ca se angajeaza pe el director si gata :good:




#43 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2007 - 09:15 PM

Vezi postarealiliana77, la Oct 10 2007, 02:16 PM, a spus:

se poate, am inregistrat contract de munca, pe functie de director, al asoc/adm unic - daca mai este un director la firma va semna el din partea angajatorului, daca nu, semneaza administratorul ca se angajeaza pe el director si gata :good:
super treaba !!! in sfarsit !!! de cand ne chinuie treaba asta...bine ca macar atat au fost in stare sa corecteze si ei...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL