Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
T.V.A . DEDUCTIBIL ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


T.V.A . DEDUCTIBIL ?

15 replies to this topic

#1 helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 March 2007 - 06:18 PM

M-am legat la cap fara sa vreau si va rog daca se poate sa ma ajutati! Asociatul unei firme a inceput constructia unei case pe firma (asa scrie si in autorizatie)Contabila care a fost i-a inregistrat toate cheltulielile pe imobilizari corporale in curs, casa inca nu este gata ca sa fie inregistrata ca mijloc fix.Pana aici ar fi bine , dar ce nu cred eu ca este bine este faptul ca a dedus TVA de la toate facturile de cheltuieli ...? Ce parere aveti, se deduce TVA, daca nu este sediu si este casa de locuit , chiar daca este pe firma????? A depus si bilantul cu TVA de recuperat ! Este o greseala ??? Eu ce ar trebui sa fac, va rog tare mult sa ma ajutati putin ?Va multumesc f. f. f.f.mult , sunteti deosebiti.Cu tot respectul , Helena



#2 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 25 March 2007 - 12:27 PM

cine e pe firma?nu se intelege autorizatia?si daca construieste pentru un punct de lucru?sau ca sa o vanda daca are in statut constructii?nu inteleg care-i problema ta ?terenul al cui este?este comodat sau e pe firma?




#3 helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 26 March 2007 - 01:16 PM

Vezi postareaad, la Mar 25 2007, 01:27 PM, a spus:

cine e pe firma?nu se intelege autorizatia?si daca construieste pentru un punct de lucru?sau ca sa o vanda daca are in statut constructii?nu inteleg care-i problema ta ?terenul al cui este?este comodat sau e pe firma?
Autorizatia constructiei (casa) este pe firma, iar terenul este tot al firmei. Deci pe autorizatie nu scrie sediu firma ci casa de locuit si bineinteles ca dupa ce o termina o va vinde ? Ma puteti ajuta ????Multumesc mult.



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 26 March 2007 - 04:35 PM

parerea mea este sa lasi situatia asa pana la finalizare. de ce? pt ca pana la sfarsit, patroul tau ii poate schimba la 180 de grade scopul locuintei si poate sa o faca birouri sau birouri cu spatiu de locuit. declaratiile de tva le lasi asa, sa nu ceri rambursare de tva (astepti si vezi) si deduci mai departe pe chelt si tva ca si pana acum. unde scrie ca nu are voie sa construiasca o casa de locuit pe firma? oricum dupa ce termini constructia, mergi la imp si taxe si faci rolul. ai grija sa plateasca (daca nu a platit) acele taxe pt constructii; poate folosi acest imobil si ca un viitor gaj sau ipoteca pt un eventual credit. deci, nu vad de ce atata necaz. stai linistita. oricum pana la finalizare, nu se poate pronunta nimeni cu privire la deductibilitatea sau nu (eu as spune ca 99.99% e in favoarea deductibilitatii) a tva.
succes
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 26 March 2007 - 05:39 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 26 2007, 05:35 PM, a spus:

parerea mea este sa lasi situatia asa pana la finalizare. de ce? pt ca pana la sfarsit, patroul tau ii poate schimba la 180 de grade scopul locuintei si poate sa o faca birouri sau birouri cu spatiu de locuit. declaratiile de tva le lasi asa, sa nu ceri rambursare de tva (astepti si vezi) si deduci mai departe pe chelt si tva ca si pana acum. unde scrie ca nu are voie sa construiasca o casa de locuit pe firma? oricum dupa ce termini constructia, mergi la imp si taxe si faci rolul. ai grija sa plateasca (daca nu a platit) acele taxe pt constructii; poate folosi acest imobil si ca un viitor gaj sau ipoteca pt un eventual credit. deci, nu vad de ce atata necaz. stai linistita. oricum pana la finalizare, nu se poate pronunta nimeni cu privire la deductibilitatea sau nu (eu as spune ca 99.99% e in favoarea deductibilitatii) a tva.
succes
Multumesc f.f.mult,asa m-am gandit si eu sa fac ,si-am sa merg in continuare cu deducerea TVA pana la finalizare. De fapt un coleg care lucreaza pe la finante mi-a spus ca nu se deduce tva ptr.casa chiar daca este pe firma ? Dar nu scrie pe nicaieri ? Multumesc mult.



#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2007 - 07:47 PM

eu am problema similara. Firma este microintreprindere si a inceput construirea unui spatiu care este proprietatea asociatilor si va deveni si sediul firmei in baza unui ctr de comodat, atunci cand va fi gata. Problema e ca am dedus facturi de cheltuieli de amenajare in baza unui ctr de comodat care in prezent nu exista pt sa spatiul nu exista inca. Eu i-am pus sa faca o hotarare la avocat ca acolo se va muta sediul.
Intrebarea mea este : ce fac daca la terminarea constructiei asociatii se razgandesc si nu mai muta sediul acolo ? eu am dedus tva pt amenajari pe parcursul a 2 ani si in final ..... ??? eu le-am pus in vedere faptul ca trebuie sa mute sediul acolo atunci cand va fi gata, daca nu se storneaza toate cheltuielile. Vreau sa le pun in vedere si evaluarea autorizata a constructiei cand va fi gata.
Ce parere aveti ?



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2007 - 01:21 PM

Va prezint urmatoarea situatie : administratorul unei soc. vrea sa achizitioneze o locuinta in numele firmei (datorita TVA-ului), pentru a locui in ea ! (eventual , sa fie mutat acolo sediul firmei !!)
Este obligat sa platesca chirie firmei ???
multumesc ! :pullhair:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2007 - 11:32 PM

un articol interesant despre avantajele si dezavantajele achizitionarii unei case/ap. pe firma, in caz ca nu l-ati citit deja

http://www.sfin.ro/a...33&pager_text=0
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 10:38 AM

l-am citit , dar tot nu sunt lamurita daca este obligat sau nu sa aiba contract de inchiriere cu firma, tinand cont ca locuinta este proprietatea firmei !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 March 2007 - 11:09 AM

Vezi postareacristina5859, la Mar 29 2007, 11:38 AM, a spus:

l-am citit , dar tot nu sunt lamurita daca este obligat sau nu sa aiba contract de inchiriere cu firma, tinand cont ca locuinta este proprietatea firmei !
si de ce ar vrea el sa plateasca chirie firmei?? nu are locuinta proprie? nu are adresa fixa undeva ca persoana fizica?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#11 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 01:05 PM

problema se prezinta astfel : se desparte de sotie, vrea ca ea sa ramana in locuinta proprietatea lor si el sa se mute !!???
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#12 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 March 2007 - 01:38 PM

Vezi postareacristina5859, la Mar 29 2007, 02:05 PM, a spus:

problema se prezinta astfel : se desparte de sotie, vrea ca ea sa ramana in locuinta proprietatea lor si el sa se mute !!???

bun (ma rog, nu-i bun daca se despart, dar treaba lor :pullhair: ), si....care e legatura cu o posibila obligativitate a platii chiriei de catre sot la noua locuinta? ce te-a nelamurit? isi face mutatia acolo? daca da, probabil ca va trebui ca orice al ta persoana sa plateasca intradevar o chirie pentru ca el va locui intr-o casa care de drept nu e a lui ci a unei terte parsoane care e si juridica (daca e patronul firmei, nu insemna ca poate dispune si de proprietatea bunurilor imobile si mobile daca nu sunt ale lui ci ale firmei - cel mult apar alte implicatii in acest caz: partaj, impartirea fructelor plata unor sume sau asa ceva, daca e cazul)

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 29 March 2007 - 01:39 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#13 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 02:48 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 29 2007, 02:38 PM, a spus:

Vezi postareacristina5859, la Mar 29 2007, 02:05 PM, a spus:

problema se prezinta astfel : se desparte de sotie, vrea ca ea sa ramana in locuinta proprietatea lor si el sa se mute !!???

bun (ma rog, nu-i bun daca se despart, dar treaba lor :pullhair: ), si....care e legatura cu o posibila obligativitate a platii chiriei de catre sot la noua locuinta? ce te-a nelamurit? isi face mutatia acolo? daca da, probabil ca va trebui ca orice al ta persoana sa plateasca intradevar o chirie pentru ca el va locui intr-o casa care de drept nu e a lui ci a unei terte parsoane care e si juridica (daca e patronul firmei, nu insemna ca poate dispune si de proprietatea bunurilor imobile si mobile daca nu sunt ale lui ci ale firmei - cel mult apar alte implicatii in acest caz: partaj, impartirea fructelor plata unor sume sau asa ceva, daca e cazul)


Da, vrea sa-si faca mutatia acolo ! Logic ar fi sa aibe contract de inchiriere, deoarece locuinta nu este a lui , ci a firmei !!
Pt. a-si deduce TVA-ul este nevoie ca, chiria sa fie la pretul pietei !! cum poti afla care este pretul pietei unei anumite zone ?? stii ceva reglementari in acest sens ??? Multumesc !! :pullhair:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#14 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 03:19 PM

Pentru tot ce s-a discutat aici, cred ca ar trebui consultat CF art.149 "ajustarea taxei deductibile pentru bunurile de capital".Deducerea taxei in prima faza este ok,ulterior se ajusteaza taxa,in cazul in care destinatia bunului de capital impune acest lucru.In norme se da si metoda de ajustare.Tot in CF ati putea gasi despre deductibilitatea cheltuielilor de intretinere a"locuintelor de serviciu" sau a sediilor care functioneaza in locuintele asociatilor, cred ca art.21.
gabriela mihaela



#15 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 March 2007 - 03:30 PM

ar trebui sa mergi direct la sursa, adica, sa consulti un notar (poate chiar de prin partile zonei). El stie tot ce misca azi. Iti spune un pret oficial si unul neoficial. Tu alegi. Cat despre tva...
ART. 126
Operaţiuni impozabile
(1) Din punct de vedere al taxei sunt operaţiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a)
operaţiunile care, în sensul art. 128 - 130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;
Art.129
Prestarea de servicii
4) Sunt asimilate prestării de servicii efectuate cu plată următoarele:
a) utilizarea temporară a bunurilor care fac parte din activele unei persoane impozabile, în scopuri care nu au legătură cu activitatea sa economică sau pentru a fi puse la dispoziţie, în vederea utilizării în mod gratuit, altor persoane, dacă taxa pentru bunurile respective a fost dedusă total sau parţial;

deci , se pare ca poti (mai ales ca la un moment ai dedus tva-ul la imobil; acum e timpul sa-l dai inapoi - prin chirie si prin ajustare:tongue: )

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 29 March 2007 - 03:36 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#16 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2007 - 08:37 AM

Multumesc , daca mai aflati ceva, va rog sa-mi spuneti si mie !! Eventual un mesaj, sa nu blocam topicul !! PLEASE !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL