Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


bonuri fiscale


45 replies to this topic

#41 iulia constantin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 20 January 2009 - 10:12 AM

Buna! Tva-ul de pe bonul fiscal pentru rovigneta(semnat si stampilat) este deductibil?



#42 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 20 January 2009 - 02:46 PM

Vezi postareaiulia constantin, la Jan 20 2009, 11:12 AM, a spus:

Buna! Tva-ul de pe bonul fiscal pentru rovigneta(semnat si stampilat) este deductibil?

Nu e deductibil. Trebuie sa ceri factura, iar statiile Peco, probabil de unde ai cumparat, sunt obligate sa-ti dea factura. Ei stiu asta dar nu se obosesc sa-ti spuna.. dehhh e greu sa puna mana sa faca , cere vreo 2-3 minute si ei sunt oameni ocupati




#43 paduremihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 February 2009 - 05:31 PM

Am si eu o nelamurire referitoare la bonurile fiscale. Sa luam o situatie cand pentru un produs dam bon fiscal. Cum procedam daca persoana se intoarce cu bonul fiscal si doreste inlocuirea produsului?



#44 oanadd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 March 2009 - 08:20 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Dec 28 2008, 08:26 PM, a spus:

TVA-ul se deduce doar de pe bonurile de combustibil. De pe bonurile fiscale ce nu reprezinta achizitia de combustibil, nu se deduce deloc TVA-ul. Iar daca valoarea bonului este peste 100 de lei si nu ai factura, cheltuiala este considerata nedeductibila.
Exemplu: se achizitioneaza conform bon fiscal hartie xerox pentru cheltuieli de birou, valoarea totala a bonului este de 50 lei:
604 = 5311 50 lei
Daca ghicesc bine care este neclaritatea ta, atunci asa cum am inregistrat mai sus, nu ai treaba cu TVA-ul, deci valoarea intregului bon se trece pe cheltuiala.

Draga Brenda te rog sa-mi spui si mie unde scrie ca nu se poate deduce tva-ul de pe bonurile fiscale cu val de pana la 100lei?



#45 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 25 March 2009 - 08:56 PM

Vezi postareaoanadd, la Mar 25 2009, 08:20 PM, a spus:

...unde scrie ca nu se poate deduce tva-ul de pe bonurile fiscale cu val de pana la 100lei?

vezi Ordin 293/2006 si CF art.146 impreuna cu normele metodologice. Daca mai ai nelamuriri, da o cautare...s-a discutat fff mult despre bonurile fiscale :sad:



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 12:02 PM

continuare, aici : http://www.conta.ro/...showtopic=36290






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL