Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Interesant ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Interesant !

23 replies to this topic

#1 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 27 March 2007 - 02:31 PM

oare?

Fisiere atasate


ocoleanui



#2 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2007 - 02:38 PM

Poti sa-mi spui de unde stii ? Ma intereseaza deoarece eu nu am fost de acord sa aplic masurile de simplificare ( consider ca nu ne incadram) si am fost acuzata ca pierdem clientii din cauza mea ( unii clienti au spus ca prefera sa-si importe toate echipamentele decat sa ia de la noi cu TVA - astfel nu plateau TVA).Am apreciat ca situatia nu poate sa dureze si as vrea sa aflu ca am avut dreptate. :pullhair:

salut!



#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 27 March 2007 - 02:38 PM

foarte frumos scris, dar ne-ati putea indica si sursa, nu de alta dar sunt sigur ca eu am scris asta si vroiam sa vad reactia celorlalti :pullhair:

...
deci....se poate? multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2007 - 08:37 AM

Nu credeti ca e cam tarziu sa se schimbe ceva de la 1 aprilie 2007?



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2007 - 08:49 AM

Nu uitati de normele la CF , care s-au publicat in MO cu doua zile inainte de a intra in vigoare, in prag de an nou !!!
Asa ca , nu trebuie sa te mire nimic !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2007 - 09:21 AM

Vezi postareaanamaria9878, la Mar 27 2007, 02:38 PM, a spus:

Poti sa-mi spui de unde stii ? Ma intereseaza deoarece eu nu am fost de acord sa aplic masurile de simplificare ( consider ca nu ne incadram) si am fost acuzata ca pierdem clientii din cauza mea ( unii clienti au spus ca prefera sa-si importe toate echipamentele decat sa ia de la noi cu TVA - astfel nu plateau TVA).Am apreciat ca situatia nu poate sa dureze si as vrea sa aflu ca am avut dreptate. :pullhair:
Renteaza sa-ti faci singur importul doar daca ai TVA de recuperat :wink:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#7 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 28 March 2007 - 09:37 AM

I auzi-ti ,de pe 15 aprilie ce se v a intampla !!!


INcredibil ,,,,,,,,

TVA va fi achitata in vama, din 15 aprilie, exceptie facand importatorii care vor obtine certificate de amanare la plata, iar la bunurile importate pentru livrarea in spatiul comunitar vor fi constituite garantii, potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta.

Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu (foto), vrea sa modifice Codul Fiscal revenind la plata TVA in vama pe o perioada determinata in intervalul 15 aprilie 2007-31 decembrie 2008.

Exceptie de la aceasta regula fac importatorii care vor obtine certificate de amanare la plata, iar la bunurile importate pentru livrarea in spatiul comunitar vor fi constituite garantii. Obtinerea certificatelor de amanare la plata va fi realizata in conditiile stabilite prin ordin al ministrului Finantelor.

Importatorii care nu vor obtine certificate de amanare a platii TVA in vama in perioada 15 aprilie 2007-31 decembrie 2008 vor inregistra reducerea temporara a lichiditatilor din cauza achitarii taxei in vama.

COD PAGUBOS. Conform Codului Fiscal, intrat in vigoare la 1 ianuarie 2007, importatorii nu au mai platit TVA in vama, ci au aplicat taxarea inversa mentionand taxa in acelasi decont ca taxa de plata si cea deductibila. "Mare parte din bunurile importate au fost plasate in economia subterana, bugetul de stat fiind astfel privat de veniturile din TVA aferente vanzarilor acestor bunuri, motiv pentru care se impune lansarea unor masuri de urgenta", se mentioneaza in nota de fundamentare a actului. In ianuarie 2007 sumele incasate din TVA la bugetul general consolidat au scazut cu peste 20%, iar dupa primele 16 zile din februarie, veniturile din TVA au inregistrat cea mai slaba performanta, situandu-se cu 5,36% sub nivelul consemnat in perioada similara din 2006.

Cei mai afectati vor fi importatorii care realizeaza investitii, din cauza decalajului dintre plata TVA in vama si data la care taxa este efectiv rambursata, termenul legal de rambursare fiind de 45 de zile.

ocoleanui



#8 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 28 March 2007 - 11:06 AM

Vezi postareaocoleanuionut, la Mar 28 2007, 10:37 AM, a spus:

I auzi-ti ,de pe 15 aprilie ce se v a intampla !!!


INcredibil ,,,,,,,,

TVA va fi achitata in vama, din 15 aprilie, exceptie facand importatorii care vor obtine certificate de amanare la plata, iar la bunurile importate pentru livrarea in spatiul comunitar vor fi constituite garantii, potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta.

Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu (foto), vrea sa modifice Codul Fiscal revenind la plata TVA in vama pe o perioada determinata in intervalul 15 aprilie 2007-31 decembrie 2008.

Exceptie de la aceasta regula fac importatorii care vor obtine certificate de amanare la plata, iar la bunurile importate pentru livrarea in spatiul comunitar vor fi constituite garantii. Obtinerea certificatelor de amanare la plata va fi realizata in conditiile stabilite prin ordin al ministrului Finantelor.

Importatorii care nu vor obtine certificate de amanare a platii TVA in vama in perioada 15 aprilie 2007-31 decembrie 2008 vor inregistra reducerea temporara a lichiditatilor din cauza achitarii taxei in vama.

COD PAGUBOS. Conform Codului Fiscal, intrat in vigoare la 1 ianuarie 2007, importatorii nu au mai platit TVA in vama, ci au aplicat taxarea inversa mentionand taxa in acelasi decont ca taxa de plata si cea deductibila. "Mare parte din bunurile importate au fost plasate in economia subterana, bugetul de stat fiind astfel privat de veniturile din TVA aferente vanzarilor acestor bunuri, motiv pentru care se impune lansarea unor masuri de urgenta", se mentioneaza in nota de fundamentare a actului. In ianuarie 2007 sumele incasate din TVA la bugetul general consolidat au scazut cu peste 20%, iar dupa primele 16 zile din februarie, veniturile din TVA au inregistrat cea mai slaba performanta, situandu-se cu 5,36% sub nivelul consemnat in perioada similara din 2006.

Cei mai afectati vor fi importatorii care realizeaza investitii, din cauza decalajului dintre plata TVA in vama si data la care taxa este efectiv rambursata, termenul legal de rambursare fiind de 45 de zile.

Hai să vedem ce se-ntâmplă astăzi, totuși. Ține minte că minunatul (Sebastian Teodor) Gheorghe Vlădescu nu va mai fi în viitorul Guvern iar mai ieri Tăriceanu se dădea rotund că vor scădea contribuțiile cu 6% de la anul (semn clar că vrea să rămână la putere... promisiune electorala). N-ar da bine faza. Să vedem ce va fi :)



#9 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2007 - 12:56 PM

[quote name='ocoleanuionut' date='Mar 28 2007, 10:37 AM' post='126857']
[i]I auzi-ti ,de pe 15 aprilie ce se v a intampla !!!


INcredibil ,,,,,,,,

TVA va fi achitata in vama, din 15 aprilie, exceptie facand importatorii care vor obtine certificate de amanare la plata, iar la bunurile importate pentru livrarea in spatiul comunitar vor fi constituite garantii, potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta.

Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu (foto), vrea sa modifice Codul Fiscal revenind la plata TVA in vama pe o perioada determinata in intervalul 15 aprilie 2007-31 decembrie 2008.


Puteti sa ne spuneti de unde aveti informatiile acestea?... pt ca mi se pare .... incredibil.
Daca e proiect de ordonanta de urgenta am aprecia daca ati posta link-ul... sa nedem cu ochii nostrii...ca e prea de tot sa fie adevarat :pullhair:
Multumim
Cris



#10 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2007 - 01:22 PM

Si totusi.... sursa?
Nu am gasit nicaieri pe alte site-uri ceva asemanator.



#11 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2007 - 01:31 PM

http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=

Ministerul Finanțelor Publice propune reintroducerea, pentru o perioadă determinată, a sistemului de plată a taxei pe valoarea adăugată aferentă importurilor din state non-UE la organele vamale.




Această măsură nu-i va afecta pe importatorii care în anul anterior au derulat importuri cu valori semnificative și îndeplinesc criteriile pentru a obține certificat de amânare a plății TVA.

Ministerul Finanțelor Publice propune această măsură pe baza informațiile furnizate de Autoritatea Națională de Administrare Fiscală întrucât, modificarea de la 1 ianuarie 2007 a Codului Fiscal, care a eliminat sistemul de plată la vamă a TVA pentru importurile din statele non-UE a dus la creșterea evaziunii fiscale, întrucât această măsură de relaxare fiscală a fost exploatată de unii importatori în interes propriu și în defavoarea bugetului de stat, situație ce impune luarea unor măsuri urgente.

Ministerul Finanțelor Publice mai propune introducerea garantării în vamă a taxei pe valoarea adăugată, până la prezentarea dovezii că bunurile au fost livrate într-un alt stat membru, pentru că există pericolul ca bunurile importate în regim de scutire de TVA, care urmează să fie livrate într-un stat UE, să nu ajungă la destinație ci să fie plasate în economia subterană.

Din informațiile transmise de Reprezentanta Permanentă a României la Bruxelles, rezultă că din cele 27 de state membre ale UE, 15 aplica în prezent sistemul plății în vamă pentru taxa pe valoarea adăugată aferentă importurilor. Printre acestea, se numara: Germania, Grecia, Franța, Italia, Marea Britanie, Portugalia.

Ungaria a aplicat, la data aderării, măsura simplificată, dar a reintrodus sistemul plății în vamă datorită acelorași probleme cu care se confruntă și România în prezent.

Ministerul Finantelor Publice - 27.03.2007



#12 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2007 - 06:27 PM

lamuriti-ma si pe mine, poate sunt eu ramas in urma.

La importurile din afara ue nu se platea tva in vama si pana acum?



#13 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 29 March 2007 - 06:08 AM

Nu, se face taxare inversa ca si la achizitii intracomunitare incepand cu 1 ianuarie 2007.



#14 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 March 2007 - 09:00 AM

Alt articol: http://www.hotnews.ro/articol_68536-La-loc...iar-la-vama.htm



#15 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2007 - 12:34 PM

Ordonanță de urgență nr. 22 din 28 martie 2007, pentru modificarea și completarea art. 157 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal

publicată în Monitorul Oficial al României Nr. 230/3.IV.2007



În vederea diminuării impactului negativ creat asupra bugetului de stat de modificările legislative în domeniul taxei pe valoarea adăugată, ca urmare a aderării României la Uniunea Europeană și a asigurării nivelului prognozat al veniturilor bugetare din această sursă, pentru asigurarea în regim de urgență a unor surse suplimentare de venit, astfel încât să nu intervină blocarea finanțărilor din bugetul de stat,

în scopul diminuării evaziunii fiscale și pentru crearea unui mecanism de control al modului de achitare a obligațiilor reprezentând taxele aferente bunurilor importate, se impune promovarea în regim de urgență a prezentului act normativ.

În temeiul art. 115 alin. (4) din Constituția României, republicată,



Guvernul României adoptă prezenta ordonanță de urgență.



Art. I. — Articolul 157 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:



1. Alineatele (4) și (5) se modifică și vor avea următorul cuprins:

„(4) Prin exceptare de la prevederile alin. (3), în perioada 15 aprilie 2007 — 31 decembrie 2008 inclusiv, nu se face plata efectivă la organele vamale de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, care au obținut certificat de amânare de la plată, în condițiile stabilite prin ordin al ministrului finanțelor publice. De la data de 1 ianuarie 2009, prin exceptare de la prevederile alin. (3), nu se face plata efectivă la organele vamale de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.

(5) Persoanele impozabile prevăzute la alin. (4) evidențiază taxa aferentă bunurilor importate în decontul prevăzut la art. 1562, atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă, în limitele și în condițiile stabilite la art. 145—1471.“



2. După alineatul (6) se introduce un nou alineat, alineatul (7), cu următorul cuprins:

„(7) Începând cu data de 15 aprilie 2007 inclusiv, pentru importul de bunuri scutit de taxă în condițiile prevăzute la art. 142 alin. (1) lit. l), taxa pe valoarea adăugată se garantează la organele vamale. Garanția privind taxa pe valoarea adăugată aferentă acestor importuri se eliberează la solicitarea importatorilor în condițiile stabilite prin ordin al ministrului finanțelor publice.“



Art. II. — În termen de 5 zile lucrătoare de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, Ministerul Finanțelor Publice va elabora și va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I, ordinul ministrului finanțelor publice care va stabili condițiile și procedura de aplicare a prevederilor art. I.





PRIM-MINISTRU

CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU



Contrasemnează:

Ministrul finanțelor publice

Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu



#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 April 2007 - 12:59 PM

FRATILOR !!! Ce alta dovada de ipocrizie si anti-omenie sa ne mai ofere pe tava acesti dOMNI ai inaltei conduceri morale si de stat !!!!
Pana mai ieri, toata lumea se batea in piept ca "sa scoatem avansurile si garantiile la utilitati, ca e anticonstitutional, antiUE" si alte d'astea.
Acum, avem alta Marie cu alta palarie: ceea ce da omul in vama acum nu se mai numeste plata ci garantie.
Pai, dragilor, aceste garantii sunt constituite cu ce scop, cu scopul asigurării nivelului prognozat al veniturilor bugetare din această sursă, pentru asigurarea în regim de urgență a unor surse suplimentare de venit, astfel încât să nu intervină blocarea finanțărilor din bugetul de stat. Adica, sa se foloseasca ei, acesti cAVALERI fARA cAP SI cOLOANA, de banii depusi ca si garantie pt ce pana la urma; ca oricum nu se garanteaza nimic prin asta. O alta sursa constituita in cel mai machiavelic mod de a-si croi haine noi peste cele vechi si imputite.
E clar ca vor intra in acesti bani. Dar se pune intrebarea, cand ii vor inapoia, pt ca agentul ii va solicita inapoi cu siguranta? Daca nu isi vor face iar bugetul si banii nu vor putea fi rascumparati? Sa vedeti atunci ce o sa iasa.
In concluzie: o alta bataie de joc fata de poporul asta trecut prin toate sitele si morile, sa vina si sa de-a legi dupa greselile imense pe care le fac. Dupa cum dorm noaptea !!
Pentru mine nu e altceva decat o sfidare la adresa mea ca cetatean si o atentare grava la drepturile omului.
SA LE FIE RUSINE !!!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#17 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 04 April 2007 - 01:27 PM

si totusi....nu scrie nicaieri ceva legat de achizitiile intracomunitare.....ci doar de importuri
sa intelegem de aici ca la achizitiile intracomunitare vom face ca si pana acum?, ne trezim cu coletul in birou si facem 4426=4427?



#18 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2007 - 02:00 PM

Da. La achizitii intracomunitare ce TVA sa platesti, ca nu mai exista vama. Nu se mai intocmesc DVI-uri pt achizitii intracomunitare. Regula e valabila doar la importuri.



#19 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2007 - 02:08 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 4 2007, 01:59 PM, a spus:

Acum, avem alta Marie cu alta palarie: ceea ce da omul in vama acum nu se mai numeste plata ci garantie.
Pai, dragilor, aceste garantii sunt constituite cu ce scop, cu scopul asigurării nivelului prognozat al veniturilor bugetare din această sursă, pentru asigurarea în regim de urgență a unor surse suplimentare de venit, astfel încât să nu intervină blocarea finanțărilor din bugetul de stat.

Pentru importurile normale de materiale se va achita TVA in vama care va fi recuperatca si pana anul trecut prin decontul de TVA (atunci cand va fi recuperat...)
Garantii se vor constitui doar pentru marfurile importate pt care poti prezenta dovada ca vor constitui dupa import obiectul unei livrari intracomunitare scutite. Vezi situatia de la art. 142 alin (1), lit. l):

"l) importul în România de bunuri care au fost transportate dintr-un teritoriu terț, atunci când livrarea acestor bunuri de către importator constituie o livrare scutită, conform art. 143 alin. (2);

Norme metodologice:
44. Scutirea menționată la art. 142 alin. (1) lit. l) din Codul fiscal, se acorda dacă importatorul poate dovedi ca importul este direct destinat unei livrări intracomunitare a acestor bunuri, care este scutită de taxa. În acest sens, declarația vamală de import va mentiona codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit de alt stat membru persoanei căreia îi sunt livrate bunurile de către importator în cazurile menționate la art. 143 alin. (2) lit. a) și d) din Codul fiscal."


Am citit undeva (nu mai retin unde) ca aceasta garantie va fi eliberata in momentul in care importatorul marfii va face dovada efectuarii livrarii intracomunitare scutite.



#20 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 04 April 2007 - 02:25 PM

gata de pe 15 aprilie se va plati tva pt importuri :::::::::

M. Of. nr. 230 / 3 apr. 2007

22. — Ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea art. 157 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal


Ieri a aparut in monitor !!!!
ocoleanui






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL