Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport de gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

raport de gestiune

8 replies to this topic

#1 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2007 - 10:18 AM

la un magazin online de vanzari calculatoare este obligatoriu raportul de gestiune.unde scrie in lege ceva de raportul de gestiune?



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 28 March 2007 - 11:42 AM

Uita-te in Ordinul 1850/2004!




#3 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 20 December 2007 - 10:11 AM

pentru gestiunea en-gros se face raport gestiune periodica?sau zilnica?



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 December 2007 - 11:59 AM

Vezi postareacitrom05, la Mar 28 2007, 11:42 AM, a spus:

Uita-te in Ordinul 1850/2004!
In Ordinul 1850 doar e pomenit acest raport de gestiune, nu e si descris. Nu am gasit nicaieri forma lui, cum se foloseste si cand e obligatoriu.
M-ar interesa o forma a lui si, daca se poate, o alta reglementare legala mai detaliata.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 consuela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 January 2008 - 11:12 AM

Vezi postareanopris, la Dec 20 2007, 11:59 AM, a spus:

Vezi postareacitrom05, la Mar 28 2007, 11:42 AM, a spus:

Uita-te in Ordinul 1850/2004!
In Ordinul 1850 doar e pomenit acest raport de gestiune, nu e si descris. Nu am gasit nicaieri forma lui, cum se foloseste si cand e obligatoriu.
M-ar interesa o forma a lui si, daca se poate, o alta reglementare legala mai detaliata.


Problema mea este legata tot de acest ORDIN 1850 / 2004, si anume nu reusesc sa aflu daca este singurul care "este in picioare" la ora actuala.
Nu gasesc nici o actualizare a lui si de aceea apelez la cineva care cunoaste problema.

Nelamurirea mea consta in urmatorul pasaj din acest Ordin :

" 2. Se întocmește în două exemplare, pe măsură ce se efectuează transferuri, de către persoana care dispune transferul, care semnează la rubrica corespunzătoare. Transferul se efectuează numai între gestiuni din incinta aceleiași unități. În cazul gestiunilor dispersate teritorial se întocmește Aviz de însoțire a mărfii (cod 14-3-6A). "

Mai este obligatorie intocmirea, pe langa bonul de transfer intre gestiuni, si a Avizului de Insotire a Marfii in cazul gestiunilor dispersate teritorial?



#6 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 23 September 2008 - 09:57 AM

da,avizul iti este necesar pe drum , daca te opreste Politia sa faci dovada a cui este marfa :good:

fise de magazie si am si lista de inventar la sf.de luna,daca nu ai adaos prestabilit,daca ai NIR cu adaos faci reg.de gestiune



#7 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 10:35 AM

Ordinul 1850/2004 nu are modificari.
Fisier atasat  Ordinul_1850_2004.pdf   568.44K   477 downloads

Model raport de gestiune zilnic.Nu se distinge f bine, dar orientativ e bun.
Fisier atasat  Raport_de_gestiune_zilnic.pdf   38.5K   1367 downloads

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 September 2008 - 12:43 PM




#8 adelia-sabina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 February 2010 - 05:34 PM

Va rog mult sa ma lamuriti, daca se poate:

Ma intereseaza sa stiu daca discounturile acordate clientilor(atat persoane fizice cat si persoane juridice) se reflecta cumva in raportul zilnic de gestiune. Trebuie mentionate expres(separat) intr-o alta coloana/ pe un alt rand? Sau pur si simplu in coloana de Iesiri notez suma cu discount?

Si o intrebare suplimentara: persoanelor fizice, carora le vand marfa cu bon fiscal, le pot aplica discounturi?Din cate am citit eu, aceasta se considera vanzare preferentiala. Dar exista situatii in care e posibila o astfel de vanzare cu discont catre persoane fizice?

Multumesc!



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 February 2010 - 11:18 AM

Pt. Adelia:
1. Nu se trece nimic separat, discount-ul acordat diminueaza val.marfii, practic tu vinzi la un pret mai mic, dar nu mai mic sau egal decat costul de achizitie; se trece valoarea de iesire a marfurilor de pe factura (sau val.vanzarii din raportul fiscal), care este valoarea marfii din care se scade discount-ul acordat.
2. Da, poti sa aplici discounturi persoanelor fizice, acelasi discount pt. toti clientii (vezi cardurile de fidelitate).

Ai interpretat gresit OG 15/1996, citez din Normele de aplicare :
"8. Este interzisă acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.
Este permisă acordarea unor disconturi și/sau reduceri de preț în diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansării unor promoții de produse, dacă aceste facilități vizează toți agenții economici, în calitate de clienți, și se acordă fără discriminare în ceea ce privește modalitatea de plată."
L.12/1990:
"ART. 1
Constituie activități comerciale ilicite și atrag răspunderea contravențională sau penală, după caz, față de cei care le-au săvârșit, următoarele fapte:
k) neexpunerea la vânzare a mărfurilor existente, vânzarea preferențială, refuzul nejustificat al vânzării acestora sau al prestării de servicii cuprinse în obiectul de activitate al operatorului economic;"
Ex. de vanzare preferentiala : -cumperi produsul X doar daca cumperi si produsul Y
- unele persoane fizice beneficiaza de card de fidelitate cu un discount de 5 %, altele de 10% ; etc.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 07 February 2010 - 11:19 AM

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL