Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cine si-a luat credit (ipotecar) ca PFA cu norma de venit? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cine si-a luat credit (ipotecar) ca PFA cu norma de venit?


10 replies to this topic

#1 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 28 March 2007 - 12:04 PM

Salut! Am deschis un topic separat pt ca aceasta forma de impozitare este o alternativa foarte foarte buna la impozitarea reala! Presupun ca majoritatea dintre voi in aceasta situatie scoateti mult mai mult decat norma de venit impusa si ati fi "in carti" pentru o rata lunara la o casa!! Problema apare in cazul unui credit ipotecar, de exemplu, din cauza ca multe banci vor registrul de incasari si plati... Este cineva care a reusit sa obtina un credit ipotecar ca si PFA cu norma de venit? Ce banca ati gasit-o receptiva doar la facturi si chitante? Eventual ce "trucuri" exista pentru a indeplini conditiile?
Eu am facut un mic tur al bancilor si am vazut ca sunt destul de retinute in privinta normei de venit... Doar Volksbank a spus ca e de acord cu facturi chitante si extras de cont, la vechime de un an! Bancpost stramba din nas iar Raiffeisen cerea doi ani vechime si numai cu impozitare reala!


P.S. Sper ca moderatorii sa nu considere publicitate mascata faptul ca vorbim de denumirile bancilor! E cam aceeasi situatie ca in cazul topicului cu softuri de contabilitate.... Urmarim doar receptivitatea acestor institutii financiare la problema noastra!



#2 varu_97

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 June 2007 - 11:12 AM

Salut !

Poate cineva care si-a facut credit sa ne dea mai multe informatii despre actele care ti le cere banca ?

E adevarat ca dupa primirea autorizatiei trebuie sa mai astept cel putin 3 luni pana sa pot merge sa iau un credit ipotecar ?


Multumesc frumos !

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 June 2007 - 10:55 AM




#3 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 25 September 2007 - 12:23 AM

eu am luat un credit ipotecar de la o banca si a fost totul ok si fara probleme. am dus registrul de incasari si plati au calculat cat este venitul net si am primit banii de care am avut nevoie. mai cer adeverinta de venit de la finante, declaratiile de inpunere si contracte de colaborare sau ce mai aveti voi ca justificare eventual a sumelor d ebani incasate.

Aceasta postare a fost editata de sintax: 25 September 2007 - 12:23 AM




#4 ReefDog

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 September 2007 - 02:45 PM

Pentru credit nevoi personale se intampla acelasi lucru? Ar fii avantajos sa-mi fac PFA (norma de venit) dar daca nu se poate obtine credit imobiliar sau cel putin pt nevoi personale nu se merita.
Poate este cineva care poate da mai multe informatii / detalii?

Aceasta postare a fost editata de ReefDog: 28 September 2007 - 02:46 PM




#5 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 September 2007 - 03:00 PM

La BRD obtii linistit creditul daca ai rulaj mare si in special conturile la ei. Daca dovedesti ca poti plati rata lunara (constanta in incasari) si ai si sa zicem 1 an la ei, merge fara mari probleme. Depinde binenteles si de valoarea creditului solicitat.



#6 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 30 September 2007 - 10:03 PM

sintax, aici era vorba de PFA cu norma de venit
in sistem real e mai simplu sa iei credit, ca ai decizia de impunere mult mai aproape de realitate decat in situatia in care esti la norma de venit



#7 pfa_gabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 October 2007 - 09:36 PM

Vezi postareaReefDog, la Sep 28 2007, 03:45 PM, a spus:

Pentru credit nevoi personale se intampla acelasi lucru? Ar fii avantajos sa-mi fac PFA (norma de venit) dar daca nu se poate obtine credit imobiliar sau cel putin pt nevoi personale nu se merita.
Poate este cineva care poate da mai multe informatii / detalii?

fa-te pfa cu norma de venit
si treci la platitor de tva ptr ca astfel va trebui sa tii jurnalul d evanzari si cumparari ptr evidenta TVA ce iti va arata si veniturile ptr a avea ce arata la banca.



#8 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 03 October 2007 - 05:23 PM

Citeaza

sintax, aici era vorba de PFA cu norma de venit
in sistem real e mai simplu sa iei credit, ca ai decizia de impunere mult mai aproape de realitate decat in situatia in care esti la norma de venit

corect mea culpa!



#9 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 05 December 2007 - 07:21 PM

O persoana de la Bank of Cyprus m-a asigurat ca daca ii aduc facturile emise si extrasele de cont + dovedesc ca din aceste venituri pot acoperi viitoarea rata, atunci poate sa imi acorde un credit de nevoi personale cu ipoteca. Daca esti pana in 27 de ani cred ca ai parte de 7.2% in loc de 7.5% la euro.

repet - sunt PFA la norma de venit, cu o norma de apprx 17000 ron/an.



#10 roxanita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 October 2009 - 11:31 AM

Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva!
Un PFA vrea sa ia un credit de la banca. Pe langa alte documente, i-au cerut o adeverinta de venit. Cine elibereaza aceasta adeverinta, Finantele?
Va multumesc anticipat!



#11 ZamfirB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2009 - 06:29 PM

Vezi postarearoxanita, la Oct 5 2009, 12:31 PM, a spus:

Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva!
Un PFA vrea sa ia un credit de la banca. Pe langa alte documente, i-au cerut o adeverinta de venit. Cine elibereaza aceasta adeverinta, Finantele?
Va multumesc anticipat!
Administratia financiara.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL