Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
"Cine e mai tare"> Codul Muncii sau Contractul colectiv de munca? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro Codul Muncii sau Contractul colectiv de munca?" />

Salt la continut


"Cine e mai tare"> Codul Muncii sau Contractul colectiv de munca?


22 replies to this topic

#1 Ciphh

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 March 2007 - 02:45 AM

In legatura cu repausul saptamanal, Codul Muncii (CM) prevede:

Citeaza

SECTIUNEA 2: Repausul saptamânal
Art. 132
(1) Repausul saptamânal se acorda în doua zile consecutive, de regula sâmbata si duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamânal poate fi acordat si în alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) În situatii de exceptie zilele de repaus saptamânal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(la data 18-sep-2006 Titlul III, Capitol II, Sectiune 2, art. 132, alin. (4) modificat de art. I, punctul 31. din Ordonanta urgenta 55/2006 )
(5) Salariatii al caror repaus saptamânal se acorda în conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).
Art. 133
(1) În cazul unor lucrari urgente, a caror executare imediata este necesara pentru organizarea unor masuri de salvare a persoanelor sau bunurilor angajatorului, pentru evitarea unor accidente iminente sau pentru înlaturarea efectelor pe care aceste accidente le-au produs asupra materialelor, instalatiilor sau cladirilor unitatii, repausul saptamânal poate fi suspendat pentru personalul necesar în vederea executarii acestor lucrari.
(2) Salariatii al caror repaus saptamânal a fost suspendat în conditiile alin. (1) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).

ceea ce ar conduce la ideea ca atunci cand un salariat lucreaza sambata sau duminica el are dreptul la doua zile libere consecutive si la un spor al carui cuantum trebuie stabilit de CCM - (A)

in Contractul Colectiv de Munca (CCM) referitor la repaus se prevede:

Citeaza

CAPITOLUL 5: Concedii si zile libere
Art. 52
(1) În fiecare saptamâna, salariatul are dreptul, de regula, la 2 zile consecutive de repaus saptamânal.
(2) Repausul saptamânal se acorda, de regula, sâmbata si duminica.
(3) În cazul în care activitatea de la locul de munca, în zilele de sâmbata si duminica, nu poate fi întrerupta, prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate se vor stabili conditiile în care zilele de repaus saptamânal sa fie acordate si în alte zile ale saptamânii sau cumulat pe o perioada mai mare.
Art. 53
(1) Zilele de sarbatoare legala în care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Paste;
- 1 Mai;
- 1 Decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele doua sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele crestine, pentru persoanele partinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Se observa deja cateva nuante:
  • repausul saptamanal nu mai este obligatoriu de 2 zile, ci numai "de regula"...
  • repausul saptamanal e pus in aceeasi oala cu sarbatorile legale...
referitor la "soarta" orelor lucrate sambata sau duminica, CCM prevede:

Citeaza

CAPITOLUL 2: Timpul de munca
Art. 10
(1) Durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi sau de 40 de ore pe saptamâna.
(2) Munca prestata în afara duratei normale a timpului de munca saptamânal, prevazuta la alin. 1,este considerata munca suplimentara.

Citeaza

Art. 15
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite în urmatoarele 30 de zile, dupa efectuarea acesteia.

Citeaza

Art. 41
(1) Partile contractante sunt de acord ca în perioada urmatoare sa actioneze pentru includerea unor sporuri în salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru munca prestata si conditiile de la locul de munca, astfel încât salariul de baza sa aiba pondere majoritara în salariu.
(2) Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de baza.
(3) Sporurile minime ce se acorda în conditiile prezentului contract sunt:
a) pentru conditii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10 % din salariul de baza;
b) pentru conditii nocive de munca, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;
c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate în zilele libere si în zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;
d) pentru vechime în munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;
e) pentru lucrul în timpul noptii, 25% din salariul de baza;
f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pâna la 50% din salariul de baza al functiei înlocuite; cazurile în care se aplica aceasta prevedere si cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitati.
(4) Sporurile prevazute la alin. 3, lit. a) si b), nu se includ în salariul de baza si nu se mai acorda dupa normalizarea conditiilor de munca în conformitate cu dispozitiile art. 25 din prezentul contract.
(5) Prin contractul colectiv de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati si unitati pot fi negociate si alte categorii de sporuri (spor de izolare, spor pentru folosirea unei limbi straine, daca aceasta nu este cuprinsa în obligatiile postului etc).

De unde trag eu concluzia ca potrivit CCM daca salariatul nu a depasit 48 ore pe saptamana si isi exprima optiunea asupra incasarii sporului de 100%, atunci nu mai am obligatia de a-i asigura doua zile de repaus saptamanal ci numai una... - (B) sau altfel formulat, potrivit lui 41(3)c CCM lucrurile sunt clar transate sau bani sau zile libere...

Deci care concluzie e corecta si legala... A sau B ? :pullhair:

Si ca problema sa fie si mai frumoasa iata si prevederile CM pentru sarbatorile legale (pe care le trateaza separat fata de CCM ce le pune la un loc cu cele de repaus):

Citeaza

SECTIUNEA 3: Sarbatorile legale
[...]
Art. 137
[...]
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata în zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100 % din salariul de baza corespunzator muncii prestate în programul normal de lucru.

Daca la sarbatori legale e "sau" de ce la repaus saptamanl e "si"?? :lostit (13): E o forma de descurajare a celor ce obtin venituri suplimentare lucrand sambata sau duminica?

Va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns documentat (nu numai pareri caci nu sunt opozabile celor de la ITM), sa ma ajutati.
:pullhair: Cine bate pe cine? CCM pe CM?, CM pe CCM? Bruce Lee pe Van Damme? pardon - asta am lamurit cand eram mic - :lostit (13):



#2 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 05 June 2007 - 09:51 PM

Un raspuns documetat la aceasta intrebare are cineva ? Pentru cine lucreaza in schimburi , zilele de sambata si duminica se platesc normal ( varianta A sau B ) ?
Este cineva in situatia asta , daca da cum procedeaza ?

TotalSal - un program complet de salarii!



#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 06 June 2007 - 10:12 AM

Codul Muncii reglementeaza totalitatea raporturile individuale si colective de munca , precum si jurisdictia muncii . Asta zice-se la art .1 din CM . Si mai zice-se , tot la art1. alin 2 , ca " prezentul cod se aplica si raporturilor de munca reglementate prin legi speciale , numai in masura in care acestea nu contin dispozitii specifice derogatorii "
Daca exista un CCM incheiat , se respecta , desigur , prevederile acestuia . Insa , cf CM titlul VII , art..238 alin (1), " CCM nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin CCM incheiate la nivel superior .
Acum , CCM este " conventia in forma scrisa incheiata intre .... " , iar CM este LEGEA muncii . In consecinta , zic eu , CCM nu poate contine clauze inferioare celor stabilite prin lege .



#4 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 June 2007 - 10:40 AM

la un curs tinut la itm arad s-a afirmat ca "vine o zi/ vine o zi cand se ... " cand CCMN va fi mai tare decat Codul Muncii.....



#5 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 06 June 2007 - 12:12 PM

Vezi postareaanaderol, la Jun 6 2007, 11:40 AM, a spus:

la un curs tinut la itm arad s-a afirmat ca "vine o zi/ vine o zi cand se ... " cand CCMN va fi mai tare decat Codul Muncii.....

Concluzia mea : orele de sambata si duminica pentru munca in schimburi trebuie sa beneficieze de un spor .dar ce valoare are acest spor ?
TotalSal - un program complet de salarii!



#6 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 06 June 2007 - 12:56 PM

tata, care a lucrat la metrou, avea sambetele, duminicile si sarbatorile legale platite dublu fata de 1 zi obisnuita. si asta tocmai pentru ca nu lucra in fiecare sambata, duminica, etc, cu dupa cum pica tura.



#7 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 06 June 2007 - 01:50 PM

Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 zile sau printr-un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 75 % . ( tot CM la art. 120 ) . Iar la art. 123 scrie ca , salariatii care efectueaza cel putin 3 h de munca de noapte beneficiaza de o reducere a timpului normal de lucru cu 1 h fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza , sau de un spor de min 15 % la salariul de baza .
Dupa parerea mea , daca muncitorul lucreaza noaptea intr-o zi de repaus legal , atunci trebuie sa primeasca atat compensatia pentru munca suplimentara , cat si compensatia pentru lucru de noapte , asa cum sunt ele prevazute in CCM ( spor la salariu sau timp liber in compensare ) .



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 02:00 PM

Eu am salariati care lucreaza in schimburi...si fac in felul urmator: Nu lucreaza peste norma legala de 40 de ore, adica nu au ore suplimentare, pt ca fac pontajul in asa fel incat sa nu aiba..lucreaza ore de noapte pentru care le platesc sporul minim prevazut in codul muncii de 15%, iar pentru orele pe care pe care le lucreaza sambata si duminica au zile libere in cursul saptamanii urmatoare dar cu spor. Pentru ca in codul muncii nu se precizeaza sporul cu care trebuie platite aceste ore, in conditiile in care ele sunt oarecum recuperate, eu le platesc cu un spor de 10%. Deci problema se pune in felul urmator:
- daca omul lucreza sambata/duminica si nu-si ia liber in alte zile pentru aceste ore, atunci il platesti dublu, adica cu spor de 100%
- daca lucreaza sambata/duminica dar are liber acele ore in alte zile i se va da un spor, care in codul muncii nu este specificat ca procent...asa ca poate fi foarte mic..acel spor.
- daca nu ti-e prea clar voi incerca sa te lamuresc mai bine...



#9 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 06 June 2007 - 02:08 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 6 2007, 03:00 PM, a spus:

Eu am salariati care lucreaza in schimburi...si fac in felul urmator: Nu lucreaza peste norma legala de 40 de ore, adica nu au ore suplimentare, pt ca fac pontajul in asa fel incat sa nu aiba..lucreaza ore de noapte pentru care le platesc sporul minim prevazut in codul muncii de 15%, iar pentru orele pe care pe care le lucreaza sambata si duminica au zile libere in cursul saptamanii urmatoare dar cu spor. Pentru ca in codul muncii nu se precizeaza sporul cu care trebuie platite aceste ore, in conditiile in care ele sunt oarecum recuperate, eu le platesc cu un spor de 10%. Deci problema se pune in felul urmator:
- daca omul lucreza sambata/duminica si nu-si ia liber in alte zile pentru aceste ore, atunci il platesti dublu, adica cu spor de 100%
- daca lucreaza sambata/duminica dar are liber acele ore in alte zile i se va da un spor, care in codul muncii nu este specificat ca procent...asa ca poate fi foarte mic..acel spor.
- daca nu ti-e prea clar voi incerca sa te lamuresc mai bine...

:) Si eu as opta pentru plata sporului de noapte si pentru zile libere ( atentie , sunt libere platite ! ) in compensarea zilelor de sambata si duminica , pt ca as iesi in avantaj . Cat despre " fac pontajul in asa fel incat sa nu aiba " ... no comment :D



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 02:14 PM

..mda, poate o fraza de genul "fac pontajul in asa fel incat sa nu aiba" nu trebuia neaparat postata aici, desi ...chiar daca mai fac chestii din astea si cei carora le place sa "se ascunda dupa deget"...iar...prin "zile libere platite" se intelege ca in cursul saptamanii omul poate avea 2 zile consecutive libere, fara ca asta sa-i afecteze salariul din luna respectiva in vreun fel...



#11 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 02:26 PM

si, scuze pentru exprimarea cam aiurea, sunt un pic obosita..dar in principiu, cred ca s-a inteles ideea principala.. :smile:



#12 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 06 June 2007 - 02:34 PM

... si cum e corect?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#13 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 06 June 2007 - 02:45 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 6 2007, 03:14 PM, a spus:

..mda, poate o fraza de genul "fac pontajul in asa fel incat sa nu aiba" nu trebuia neaparat postata aici, desi ...chiar daca mai fac chestii din astea si cei carora le place sa "se ascunda dupa deget"...iar...prin "zile libere platite" se intelege ca in cursul saptamanii omul poate avea 2 zile consecutive libere, fara ca asta sa-i afecteze salariul din luna respectiva in vreun fel...


Normal ca oricine "face pontajul sa nu aiba" . Mai avantajos este sa platesc acele ore dublu in comparatie cu varianta ore libere + un spor de x % ( mai platesc in plus acel x %) .
concluzia mea (inca o data ) : pentru lucru in schimburi trebuie avut grija ca salariatul sa aiba doua zile libere consecutive si daca tura pica intr-o sambata sau duminica sa-i aplic un spor ( care nu este precizat in codul muncii ), dar eu consider ca nu poate fi mai mic de sporul de noapte ( care e platit in orice situatie ).
TotalSal - un program complet de salarii!



#14 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 03:23 PM

Dar nu e mai avantajos deloc...inseamna ca nu ne intelegem: daca platesti dublu, inseamna ca platesti odata tariful normal (pp la salar de 440 lei, luna aprilie), adica (440:160)*2=5.5 lei, iar daca ii dai ore libere platite cu spor de 10% inseamna ca-i platesti (440:160)+10% =3.025 lei - adica omul are normal ora respectiva libera dar tu o platesti.



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 03:42 PM

Am lucrat asa la 2 firme diferite, pe parcursul a 3 ani, si e clar mai avantajos. Totul tine de pontaj, din care trebuie sa reiasa urmatoarele:
- salariatul lucreaza noaptea, iar pt numarul respectiv de ore primeste tariful normal + 15%, de regula; sau daca nu primeste sporul i se reduce norma de munca de la 8 la 7 ore;
- salariatul lucreaza sambata/duminica - si in acest caz sunt doua variante:
1. Daca nu-si recupereaza zilele i se platesc dublu
2. Daca si le recupereaza, i se plateste un spor mai mic.
Practic, zile libere platite inseamna ca trebuie sa respecti 2 chestii:
- sa se vada din pontaj ca are alte 2 zile libere in cursul saptamanii
- sa se vada din statul de plata ca salarul de incadrare care este pt , sa zicem, 160 de ore...nu este diminuat. Si e clar atunci ca acele zile libere sunt platite. Incearca sa te mai gandesti...asa este....



#16 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 06 June 2007 - 05:22 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 6 2007, 04:42 PM, a spus:

Am lucrat asa la 2 firme diferite, pe parcursul a 3 ani, si e clar mai avantajos. Totul tine de pontaj, din care trebuie sa reiasa urmatoarele:
- salariatul lucreaza noaptea, iar pt numarul respectiv de ore primeste tariful normal + 15%, de regula; sau daca nu primeste sporul i se reduce norma de munca de la 8 la 7 ore;
- salariatul lucreaza sambata/duminica - si in acest caz sunt doua variante:
1. Daca nu-si recupereaza zilele i se platesc dublu
2. Daca si le recupereaza, i se plateste un spor mai mic.
Practic, zile libere platite inseamna ca trebuie sa respecti 2 chestii:
- sa se vada din pontaj ca are alte 2 zile libere in cursul saptamanii
- sa se vada din statul de plata ca salarul de incadrare care este pt , sa zicem, 160 de ore...nu este diminuat. Si e clar atunci ca acele zile libere sunt platite. Incearca sa te mai gandesti...asa este....
:smile:
Deci ii dam zile libere platite , asta inseamna ca aceste ore le platim normal ( in total el o sa aiba pe stat 160 ore, chiar daca el a muncit efectiv doar 144 ore ( a muncit in doua duminici , adica 16 ore ) . Pe langa faptul ca le platim normal tu spui ca-i platim inca un spor de 10% sa spunem. Prin ora libera platita eu inteleg o ora platita ca si cum ar fi venit la munca . De aici consider ca varianta 1 ar fi mai "ieftina". Nu cred ca i-ar conveni unui salariat varianta a doua pe care o zici tu. Este o diferenta MARE de interpretare a variantei 2 intre tine si mine .
TotalSal - un program complet de salarii!



#17 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 06:42 PM

...da, intradevar e o diferenta de interpretare: dar nu cred ca omul va avea in pontaj 144 de ore. Vorbim de repausul saptamanal, care nu este sambata sau duminica, ci este in alte zile. Numarul de ore lucrate este acelasi. Pt ca, practic, acele ore vor fi "mutate", adica repausul saptamanal nu va fi "de regula, in zilele de sambata si duminica" asa cum prevede codul muncii, ci va fi in alte zile. La varianta la care te referi tu, aia cu 100% fara zile libere in cursul saptamanii, implicit exista ore suplimentare. Deci, nu-i dai liber si-l chemi si sambata, nu exista alta soluti decat ore suplimentare. Daca nu ai ore suplimentare si ai si ore lucrate sambata, e clar ca salariatul a avut alte zile libere, iar daca salariul este intreg e clar ca acele ore au fost platite odata cu tariful normal, deci mai ramane sa-i dai doar sporul....dar e ultima data cand postez, pt ca altfel...continuam asa la nesfarsit...eu cred in continuare ca am dreptate....multa bafta si alege cea mai convenabila pt tine... :smile:


pardon, convenabila varianta :tongue:



#18 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 06:51 PM

concluzia mea (inca o data ) : pentru lucru in schimburi trebuie avut grija ca salariatul sa aiba doua zile libere consecutive si daca tura pica intr-o sambata sau duminica sa-i aplic un spor ( care nu este precizat in codul muncii ).


Si apoi...daca tura pica sambata sau duminica ii dai intradevar un spor, dar ii dai unul dublu daca nu-i dai repaus altadata deloc, sau ii dai un spor mai mic daca ii oferi totusi aceasta facilitate. Interpretarea mea, asta este....



#19 eva82

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 November 2007 - 05:48 PM

Va rog frumos sa imi spuneti daca sunt obligata sa acord cate 2 ore libere pentru fiecare ora suplimentara.
Multumesc.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 November 2007 - 06:40 PM

Conform art.119 al Codului muncii, orele suplimentare efectuate de angajati se compenseaza prin ore libere, platite, acordate in termen de 30 de zile dupa efectuarea acestora.
Conform art. 120, in cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibla in cadrul acestui termen, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu, corespunzator duratei acesteia, spor care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL