Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imobilizari in curs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imobilizari in curs


74 replies to this topic

#1 MIHAI GABRIELA MARIANA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2007 - 09:54 AM

1) cumpararea unui teren;- obtinerea autorizatiei de constructie depozit + hala productie.
2) inceperea constructiei si inregistrarea costurilor pe 231- imobilizari in curs de ex.
3) finalizarea obiectivului: -> 231 are valoarea x
-> proces verbal de receptie finala incheiat de primarie stabileste valoarea y



4) valoarea x>y => 212=231 y

Ce fac cu diferenta din 231????????????? :pullhair:


Va rog raspuns urgent.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 02:54 PM

mihai gabriela adina mariana
tel:0723 17 12 29
contabilitate@agromil.ro



#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 March 2007 - 08:27 PM

Vezi postareaMIHAI GABRIELA MARIANA, la Mar 29 2007, 09:54 AM, a spus:

1) cumpararea unui teren;- obtinerea autorizatiei de constructie depozit + hala productie.
2) inceperea constructiei si inregistrarea costurilor pe 231- imobilizari in curs de ex.
3) finalizarea obiectivului: -> 231 are valoarea x
-> proces verbal de receptie finala incheiat de primarie stabileste valoarea y



4) valoarea x>y => 212=231 y

Ce fac cu diferenta din 231????????????? :pullhair:


Va rog raspuns urgent.
Pai explica si de ce a iesit aceasta diferenta? De regula cei din primarie ar fi putut face o eroare pozitiva(adica in avantajul lor) :pullhair: si nu invers.

%%%




***



#3 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 31 March 2007 - 09:20 AM

si eu sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare si nici eu nu stiu cum sa fac. uite cum este la mine:
1) la o cladire existenta (hala productie) care avea val de 100 (exemplu) la primarie si in contabilitate
2) mi s a cerut de la primarie sa fac o reevaluare pt ca trecusera 3 ani si plateam mai mult impozit. in urma reevaluarii cladirea a ajuns la valoare de 300.
3) intre timp(adica de vreo 4-5 ani) se recompartimenteaza si se modernizeaza hala de productie, cu autorizatie de la primarie pt recompartimentare. in 231 s a strans o val de 50 lei, pt partea de modernizare.

acum eu ce fac? abia am facut reevaluarea care a stabilit noua valoare de 300 si pe care am si declarat o la primarie pt stabilirea impozitului. acum eu daca fac receptie la modernizare si, sa zicem, ca se stabileste valoarea de 350. adica noua val+231. ce fac , ma duc si mai declar o data noua valoare la primarie pt impozit, nu imi da amenda?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2007 - 09:35 AM

Vezi postareacoconat, la Mar 31 2007, 10:20 AM, a spus:

si eu sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare si nici eu nu stiu cum sa fac. uite cum este la mine:
1) la o cladire existenta (hala productie) care avea val de 100 (exemplu) la primarie si in contabilitate
2) mi s a cerut de la primarie sa fac o reevaluare pt ca trecusera 3 ani si plateam mai mult impozit. in urma reevaluarii cladirea a ajuns la valoare de 300.
3) intre timp(adica de vreo 4-5 ani) se recompartimenteaza si se modernizeaza hala de productie, cu autorizatie de la primarie pt recompartimentare. in 231 s a strans o val de 50 lei, pt partea de modernizare.

acum eu ce fac? abia am facut reevaluarea care a stabilit noua valoare de 300 si pe care am si declarat o la primarie pt stabilirea impozitului. acum eu daca fac receptie la modernizare si, sa zicem, ca se stabileste valoarea de 350. adica noua val+231. ce fac , ma duc si mai declar o data noua valoare la primarie pt impozit, nu imi da amenda?

Cine sa-ti dea amenda? De ce nu intrebi la Primarie? In mod normal ar mai trebui facuta o declaratie pe diferenta, pe care ei o vor trece la valoarea cladirii initiale, si iti vor recalcula impozitul, oricum trebuia platit pana la 31.03.2007



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 March 2007 - 10:22 AM

Vezi postareacoconat, la Mar 31 2007, 09:20 AM, a spus:

si eu sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare si nici eu nu stiu cum sa fac. uite cum este la mine:
1) la o cladire existenta (hala productie) care avea val de 100 (exemplu) la primarie si in contabilitate
2) mi s a cerut de la primarie sa fac o reevaluare pt ca trecusera 3 ani si plateam mai mult impozit. in urma reevaluarii cladirea a ajuns la valoare de 300.
3) intre timp(adica de vreo 4-5 ani) se recompartimenteaza si se modernizeaza hala de productie, cu autorizatie de la primarie pt recompartimentare. in 231 s a strans o val de 50 lei, pt partea de modernizare.

acum eu ce fac? abia am facut reevaluarea care a stabilit noua valoare de 300 si pe care am si declarat o la primarie pt stabilirea impozitului. acum eu daca fac receptie la modernizare si, sa zicem, ca se stabileste valoarea de 350. adica noua val+231. ce fac , ma duc si mai declar o data noua valoare la primarie pt impozit, nu imi da amenda?
Ca sa zic asa ,,ai ars societatea'', pentru ca daca modernizarea avea deja proces verbal de receptie, mergeai frumos la primarie si declarai noua valoarea (val+231), deci se majora valoarea cladirii, sa spunem in 2006 si nu mai trebuia sa se procedeze la reevaluare, cf. L571. Prin reevaluare se obtine o noua valoare mult mai mare a cladirii, care de fapt reprezinta baza impozabila pentru impozit cladiri.
Asa ca ori de cate ori constitui imobilizari, cand sunt gata, adica ai procesul verbal de receptie al lucrarii(darea in folosinta), trebuie sa majorezi valoarea constructiei, indiferent in ce perioada din an esti.
%%%




***



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2007 - 11:39 AM

Am si eu o nelamurire. Daca s-a construit o cladire pentru care s-a facut proces verbal de receptie prin aprilie 2006, iar pana la sfarsitul anului 2006 s-a mai cumparat cate ceva gen...centrala termica, tot felul de instalatii interne si pe care eu le-am inregistrat in cursul anului 2006 in 231...am gresit ca la sfarsitul anului le-am trecut in valoarea cladirii? Adica...trebuia cineva sa-mi faca o receptie finala sau o reevaluare???? Sau altfel spus...daca cumpar in cursul anului tot felul de materiale care se includ initial in 231 si apoi in valoarea cladirii (gen: ciment, varuri, placi pvc....), trebuie ca de fiecare data cineva sa-mi faca proces verbal de receptie? Cine? Lucrarile sunt facute de salariatii firmei, spre ex...



#7 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 02 April 2007 - 11:07 AM

mereu se modernizeaza ceva. impozitul se poate plati in doua transe. una pana pe 31.03 si alta pana la sf lui septembrie

Aceasta postare a fost editata de coconat: 02 April 2007 - 11:09 AM

Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 April 2007 - 11:17 AM

Da, stiu cand se plateste impozitul. Intrebarea mea era alta....merci oricum

sau...scuze, poate nu mi-ai raspuns mie....sorry



#9 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 02 April 2007 - 11:47 AM

da. cred ca daca tot modernizezi si tot cumperi ba un ba alta si treci pe 231, la sfarisit de an sau o data la doi ani, sa faci receptia modernizarii, sau depinde de stadiul de finalizare. oare zic bine asa?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 April 2007 - 10:01 AM

Da, faci receptia modernizarii, dar eu voiam sa stiu cine imi face procesul verbal de receptie prin care se stabileste noua valoare a cladirii....



#11 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 03 April 2007 - 11:25 AM

COMISIA DE RECEPTIE CARE E FORMATA DIN ANGAJATI AI SOCIETATII. UN INGINER , CONTABILUL SI ADMINISTRATORUL, SA ZICEM . SAU CHEMI PE CINEVA SI DE LA PRIMARIE
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#12 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 11 April 2007 - 06:55 PM

am facturi cu materiale de constructii pentru o hala.daca le trec la investitii le inregistrez in 3028 sau direct pwe 231 ? le fac nir sau nu?si folosesc 404 indiferent de valoarea facurii?tot ce intra pentru investitii folosesc 231?



#13 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 11 April 2007 - 07:36 PM

da
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#14 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 28 July 2007 - 04:59 PM

Vezi postareacoconat, la Apr 11 2007, 08:36 PM, a spus:

da



ma intereseaza si pe mine subiectul asa ca tot nu am inteles ce inseamna "da"pentru intrebrarea ronei.... se foloseste 231 sau 302.8 cu nir-uri???sau se poate in ambele feluri.... ?

Andrei



#15 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 30 July 2007 - 01:14 PM

Vezi postarearona, la Apr 11 2007, 07:55 PM, a spus:

am facturi cu materiale de constructii pentru o hala.daca le trec la investitii le inregistrez in 3028 sau direct pwe 231 ? le fac nir sau nu?si folosesc 404 indiferent de valoarea facurii?tot ce intra pentru investitii folosesc 231?

Toate cheltuielile ce tin de o investitie se trec in 231(eventual pe analitice!). Pentru furnizor se fol 404 indiferent de valoare.
La terminarea lucrarilor, sau la receptii partiale se intocmeste proces verbal de receptie partiala/totala a lucrarilor (la care participa beneficiarul, dirigintele de santier, constructorul, cineva din partea primariei de sector...) si se trece toata valoarea in 212,213...

Daca este vorba de o cladire sau o modernizare a unei cladiri, se anunta Administratia locala in termen de 30 zile.

Aceasta postare a fost editata de carmen29: 30 July 2007 - 01:20 PM




#16 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 July 2007 - 02:50 PM

poate un 658=231 ,numai ca ramane de vazut daca acest 658 este sau nu este deductibil.dupa parerea mea este deductibil,pt.ca este o chelt.efectuata in scopul realizarii unui venit cert. este o parere....



#17 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 07 August 2007 - 08:26 PM

O societate, pe un teren inchiriat construieste diferite chioscuri, pe care apoi le inchiriaza la diversi clienti.
Investitia nu a fost finalizata si valoarea chelt.a fost trecuta pe 231.
1.Chelt.cu materiale
6**=302* 100
2.inregistrarea investitiei neterminate
231=722 100
Societatea plateste 2% impozit venit deci,veniturile din productia de imobilizări corporale și necorporale nu intra in baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor adica nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
Daca se face aceasta inregistrare =722 in balanta cls.7 va fi mai mare cu val.inregistrata si voi ajunge la cei 100.000 euro si eu NU vreau.
Intrebarea mea este:
Se ia in calcul contul 722?
Multumesc



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 August 2007 - 11:13 PM

Vezi postareaNemesis, la Aug 7 2007, 09:26 PM, a spus:

Societatea plateste 2% impozit venit deci,veniturile din productia de imobilizări corporale și necorporale nu intra in baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor adica nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
Daca se face aceasta inregistrare =722 in balanta cls.7 va fi mai mare cu val.inregistrata si voi ajunge la cei 100.000 euro si eu NU vreau. Intrebarea mea este:Se ia in calcul contul 722?
Potrivit Normelor de aplicare a Codului fiscal, pentru incadrarea in conditia de 100.000 euro privind nivelul veniturilor realizate in cursul anului fiscal, inclusiv pentru stabilirea ponderii veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale, se vor lua in calcul aceleasi venituri care constituie baza impozabila trimestriala asupra careia se aplica cota de 2%. Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului in euro a veniturilor realizate de microintreprinderi este cel comunicat de Banca Nationala a Romaniei pentru ultima zi a fiecarei luni a perioadei careia ii este aferent venitul respectiv.
Baza impozabila asupra careia se aplica cota de 2% este totalul veniturilor trimestriale care sunt inregistrate in creditul conturilor din clasa a 7-a "Conturi de venituri", cu exceptia celor inregistrate in:
- "Variatia stocurilor";
- "Venituri din productia de imobilizari necorporale";
- "Venituri din productia de imobilizari corporale";
- "Alte venituri din exploatare" analitic reprezentand veniturile din cota-parte a subventiilor guvernamentale si altor resurse similare pentru finantarea investitiilor;
- "Venituri din provizioane privind activitatea de exploatare" si "Venituri financiare din provizioane";
- veniturile realizate din despagubiri de la societatile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii; precum si
- veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate catre bugetul de stat, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale.
In situatia in care, in cursul anului fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 de euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul in care limita sau ponderea au fost depasite. Impozitul pe profit datorat incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita de 100.000 euro reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv. In acest caz se va depune la organul fiscal Declaratia de mentiuni 010 pentru modificarea tipului de impozit datorat, potrivit OG. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala.



#19 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 08 August 2007 - 12:08 AM

Am citit de multe ori textul dar.......e greu cu interpretarea .
1. nu platesc 2% la val.din contul 722,asta e clar.
2.sa zicem ca,la 31.07.2007 am nivelul veniturilor 260.000 lei in luna august inreg.investitia 231=722 60.000 lei deci o sa am venituri 320.000 lei,mai mult de 100.000 euro.Din total venituri scad ce am in 722 si raman micro sau devin platitoare de impozit pe profit?
Multumesc pentru rabdare.



#20 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 August 2007 - 07:40 AM

atata timp cat 722 nu concureaza la constituirea celor 100.000 euro ,este clar ca ramai in continuare micro.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL