Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imobilizari in curs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


imobilizari in curs


74 replies to this topic

#61 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 March 2010 - 10:05 PM

Trebuie autorizatie numai daca se modifica suprafata construita.
eu as face asa: (este cam mare suma pentru 611) cumparare materiale: 302=401, consum materiale 602=302, concomitent 231=722; la receptia lucrarii (proces verbal de receptie, intern), 212x amenajare spatiu = 231, apoi se amortizeaza.



#62 niko 94

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 13 December 2010 - 08:33 PM

In luna Octombrie-Noiembrie muncitorii nostri au facut o incalzire centrala pe lemne si anexa unde este cazanul.
Pana acuma tot ce sa cheltuit cu incalzirea si anexa am trecut pe imob in curs.
Dar in Noiembrie ar fi trebuit sa fac receptia incalzirii.Cum se face?
Cum se inreg in contab?
Multumesc

Vezi postareaniko 94, la Dec 13 2010, 09:30 PM, a spus:

In luna Octombrie-Noiembrie muncitorii nostri au facut o incalzire centrala pe lemne si anexa unde este cazanul.
Pana acuma tot ce sa cheltuit cu incalzirea si anexa am trecut pe imob in curs.
Dar in Noiembrie ar fi trebuit sa fac receptia incalzirii.Cum se face?
Cum se inreg in contab?
Multumesc
Am uitat sa mentionez ca activitaea noastra principala este productie.




#63 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 December 2010 - 10:03 PM

centrala si cazanul sunt pentru uzul propriu al firmei, banuiesc.
Faci proces verbal de receptie si proces verbal de punere in functiune-le gasesti in formulare Ord.3055.
In ctb inreg receptia 212=231
cauti in lg.15-mijlocul fix (grupa si durata de utilizare)
si din luna urmatoare punerii in functiune calculezi amortizarea 681=281
Centrala si cazanul functioneaza impreuna, ca un tot unitar, deci le incadrezi impreuna, acelasi cod, aceeasi durata.



#64 niko 94

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 December 2010 - 10:11 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 13 2010, 11:03 PM, a spus:

centrala si cazanul sunt pentru uzul propriu al firmei, banuiesc.
Faci proces verbal de receptie si proces verbal de punere in functiune-le gasesti in formulare Ord.3055.
In ctb inreg receptia 212=231
cauti in lg.15-mijlocul fix (grupa si durata de utilizare)
si din luna urmatoare punerii in functiune calculezi amortizarea 681=281
Centrala si cazanul functioneaza impreuna, ca un tot unitar, deci le incadrezi impreuna, acelasi cod, aceeasi durata.

Multumesc, am intors de multe ori nomenclatorul de mijloace fixe dar nu am gasit in ce grupa sa o bag.
Daca putei sa ma ajutati v-as ramane recunoscatoare.



#65 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 December 2010 - 10:37 AM

tu stii cel mai bine ce este anexa (constructia si materialul din care este construita) sau centrala. Iti sugerez sa te uiti pe :
1.1.3. Centrale...constructii speciale metalice sau beton
1.6.5 Constructii speciale pentru centrale termice si puncte termice
2.1.16.5 Echipamente pentru centrale termice, electrice si nucleare 8-12ani
2.1.17.3 ... microcentrale termice murale sau de pardoseli



#66 Pop Emilian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 May 2011 - 01:26 PM

Imobilizarile corporale in curs pot fi puse ca si garanti pentru un imprumut?(Ex.:Materialele dintr-o cladire neridicata )



#67 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 10:45 PM

Daca cel ce va ofera imprumul accepta, e ok.



#68 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 21 August 2011 - 06:02 PM

Care ar fi tratamentul fiscal la o imobilizare in curs care a fost demolata inainte de a fi terminata. Care ar fi tratamentul din pdv al TVA tinand cont ca toate materiale-le achizitionate la aceasta imobilizare au fost achizitionate cu TVA 19% . Cheltuielile cu materiale-le cumparate pentru aceasta imobilizare tinand cont ca nu au dus la venituri sunt deductibile?
Multumesc!



#69 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 26 October 2011 - 11:16 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:

Am 2 pseudocladiri demolate acum un an de catre primarie cu proces verbal. In acea perioada societatea era suspendata. Pot sa scot din evidenta contabila acum acele cladiri? Care ar fi nota contabila
6583 = 214 cu valoarea celor demolate?
Aceasta cheltuiala e deductibila?

De asemenea in contabilitate am inregistrate niste materiale in contul de imobilizari in curs. Nu am intentionat niciodata sa construiesc ceva. Acele materiale au fost folosite la intretinerea sediului (deci nu le mai am). Cum scap de ele din balanta?
3021= 231
si concomitent
6021=3021

E corect? Cheltuiala e deductibila.
Mentionez ca acum sunt platitor de TVA dar la data achizitionarii acestor materiale nu eram, deci TVA a fost inclus in valoarea materialelor.
Mai e cazul sa ajustez tva-ul?

Multumesc!



#70 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 30 October 2011 - 03:12 PM

chiar nu stie nimeni?



#71 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 30 October 2011 - 06:10 PM

Vezi postareaenya71, la 26 October 2011 - 11:16 PM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:

Am 2 pseudocladiri demolate acum un an de catre primarie cu proces verbal. In acea perioada societatea era suspendata. Pot sa scot din evidenta contabila acum acele cladiri? Care ar fi nota contabila
6583 = 214 cu valoarea celor demolate?
Aceasta cheltuiala e deductibila?

De asemenea in contabilitate am inregistrate niste materiale in contul de imobilizari in curs. Nu am intentionat niciodata sa construiesc ceva. Acele materiale au fost folosite la intretinerea sediului (deci nu le mai am). Cum scap de ele din balanta?
3021= 231
si concomitent
6021=3021

E corect? Cheltuiala e deductibila.
Mentionez ca acum sunt platitor de TVA dar la data achizitionarii acestor materiale nu eram, deci TVA a fost inclus in valoarea materialelor.
Mai e cazul sa ajustez tva-ul?

Multumesc!
Chiar că s-ar putea ca unii să și știe. Câte ceva. Mai mult sau mai puțin. Mai bine sau mai cu ... erori, lipsuri. Doar că sunt întrebări și întrebări. Parcă unele întrebări sună a capcană, , a test de verificare și nu chiar și numai un strigăt pentru ajutor! Mai ales dacă întrebarea vine din partea celor care de ani de zile citesc acest Forum. Cunosc, sau știu cum să caute eventualele răspunsuri de care au nevoie. Acum. Dar ... astea fiind zise, eu încerc să vă răspund și sper că să vă fiu și de folos.
Deci nu prea am înțeles cum e cu demolarea de acum un an de către primărie a două "pseudoclădiri" cu proces verbal ?!
Ce sunt, au fost acele pseudoclădiri ?! Ce se scrie în acel proces verbal al primăriei ?!
Clădirile oricărei societăți comerciale dacă nu mai sunt utile, folosința lor nu se justifică sau sunt dărăpănate, strică peisajul urbanistic, nu se vrea reamenajarea și modernizarea lor, ori sunt amplasate pe un teren pe care primăria reușit să-l exproprieze și a plătit despăgubiri, răscumpărări proprietarilor, atunci aceste clădiri se demolează. Pentru demolarea este nevoie de autorizație de construcție. Ieșirea clădirilor din patrimoniu prin demolare, casare și scoatere din uz se înregistrează după formula
% D.2812 valoarea amortizată a clădirii, D.6583 valoarea neamortizată a clădirii = C 212 valoarea de inventar a clădirii .
Demolarea clădirilor nu este o operație simplă, implică utilaje de construcții, mijloace de transport, manoperă, și chiar și eventual recuperarea unor materiale de construcții refolosibile, reutilizabile. Deci aceste cheltuieli se înregistrează după natura lor întrun cont de cheltuieli (601, 602,605, 621, 624, 628, 641, 645 etc.) în corespondență cu conturile corespondente (301, 302,401, 421, 431, 437, 444 etc.)Dacă demolarea este una legală, și după termenul legal de folosință, atunci aceste cheltuieli -toate sunt deductibile integral. Dacă ... cum s-a spune demolarea este din vina proprietarului, fără să fi expirat termenul de utilizare, exploataere a clădirii , atunci în parte aceste cheltuieli devin nedeductibile. Deci vor fi impozate suplimentar cu 16% impozit pe profit.
Dacă cumva TVA-ul aplicat la data achiziției a fost dedus, atunci, dacă nu a trecut peste 5 ani de la data achiziției, s-ar putea că și TVA-ul trebuie ajustat.
Cât despre materialele cumpărate fără un scop precis, înregistrate ca imobilizări în curs, care imobilizări nu există și nici materialele nu se mai găsesc, ori stornați operația inițială 231 = 401 în roșu, și înregistrați pe cheltuieli 6021 sau 6028 sau 604 = 401. Printrun cont de stoc - 3021 - puteți face înregistrări dacă aveți și un gestionar care a recepționat, deci certifică intrarea, și căruia i s-a dat un bon de consum, prin care se justifică ieșirea din stoc.
Dacă este o cheltuială justă și necesară, conectată la venituri, atunci este deductibilă. Dacă nu , atunci, nu!
Dar dacă materialele de fapt au ajuns acasă la un asociat ori administrator sau la o vilă în construcție ale unuia dintre ei, atunci faceți și autofacturare, către persoana în cauză. Facturae va înregistra după formula 461(sau 455)= % (707,4427).Și astfel realizați conectivitatea acestor cheltuieli ... la venituri!
La TVA aferent materialelor, înregistrat la data achiziției în contul 635, nu aveți ce ajustări să faceți acum!
Dacă am scăpat ceva sau nu m-am exprimat suficient de clar, rog reveniți, cu întrebări punctuale.



#72 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 02 November 2011 - 03:47 PM

Va multumesc mult!



#73 elena2010new

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 February 2012 - 07:36 PM

Buna seara domnule Mares

Apreciez foarte mult nivelul expert al raspunsurilor dvs ,si am rugamintea sa ma ajutati intr-o chestiune legata de amortizarea mijloacelor fixe.
Unde lucrez eu avem o situatie cu mijloace fixe defecte irecuperabil,care ar trebui scoase din inventar.
Ce nu e clar e daca au depasit durata normala de utilizare sau nu,si deci daca putem face casarea lor ..
Va rog sa-mi spuneti pina la ce valoare a mijloacelor fixe se poate folosi termen de amortizare de 5 ani ,si daca puteti sa-mi spuneti si ce HG sta in spatele acestei reglementari.


Multumesc anticipat



#74 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 07 February 2012 - 09:34 PM

1. Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe;
2. Despre casare.Art 114 si 115 din omfp 3055.

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 07 February 2012 - 09:36 PM




#75 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 08 March 2013 - 10:02 AM

Buna ziua! Am si eu cateva nelamuriri. Firma la care lucrez construieste o retea de internet cu fibra optica pentru furnizare internet.
M-am gandit sa inregistrez cheltuielile 302-401 si consumul 602-302 si lunar 231-722.
Problema e ca reteaua este in continua dezvoltare si ca nu exista o data exacta de finalizare a lucrarii ca sa fac proces verbal de receptie si sa trec pe 212-231. Si de retea se foloseste chiar din prima luna, de la cablarea la primul abonat.
Cum pot sa o inregistrez in contabilitate si sa fac si amortizarea?
La ce clasificare o inregistrez?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL