Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere Provizion client ce refuza plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deducere Provizion client ce refuza plata

18 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 12:40 PM

Buna tuturor,
am urmatoarea situatie:
-in februarie un client refuza sa plateasca o factura de sa zic..100.000 ron
-s a inregistrat factura ca venit..urmeaza calcul impozitului pe profit.
-se va constitui un provizion..administratorul doreste sa fie constituit pe toata creanta incerta dar ,am citit in normele codului fiscal ca am voie sa deduc doar 30 % din el..iar restul va fii nedeductibil.
Este corect?
Eu nu am capacitatea de a mi da seama cum este bine sau nu...am idee..dar nu am siguranta.Daca ma puteti lumina v as fii profund recunoscatoare!!
Multumesc din suflet :pullhair:



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 March 2007 - 12:42 PM

februarie al carui an? pt ca....
...
ART. 22
Provizioane și rezerve
1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
c) provizioanele constituite în limita unui procent de 20% începând cu data de 1 ianuarie 2004, 25% începând cu data de 1 ianuarie 2005, 30% începând cu data de 1 ianuarie 2006, din valoarea creanțelor asupra clienților, înregistrate de către contribuabili, altele decât cele prevăzute la lit. d), f), g) și i), care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
1
. sunt înregistrate după data de 1 ianuarie 2004;
2. sunt neîncasate într-o perioadă ce depășește 270 de zile de la data scadenței;
3. nu sunt garantate de altă persoană;
4. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;
5. au fost incluse în veniturile impozabile ale contribuabilului;
Norme metodologice:
Art. 22 c)
53. Creanțele asupra clienților reprezintă sumele datorate de clienții interni și externi pentru produse, semifabricate, materiale, mărfuri etc. vândute, lucrări executate și servicii prestate, pe bază de facturi, înregistrate după 1 ianuarie 2004 și neîncasate într-o perioadă ce depășește 270 de zile de la data scadenței.
Diminuarea sau anularea provizioanelor se efectuează prin trecerea acestora pe venituri în cazul încasării creanței, proporțional cu valoarea încasată sau înregistrarea acesteia pe cheltuieli.
În cazul creanțelor în valută, provizionul este deductibil la nivelul valorii influențate cu diferențele de curs favorabile sau nefavorabile ce apar cu ocazia evaluării acestora. Valoarea provizioanelor pentru creanțele asupra clienților este luată în considerare la determinarea profitului impozabil în trimestrul în care sunt îndeplinite condițiile prevăzute la art. 22 din Codul fiscal și nu poate depăși valoarea acestora, înregistrată în contabilitate în anul fiscal curent sau în anii anteriori. Procentele prevăzute la art. 22 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, aplicate asupra creanțelor înregistrate începând cu anii fiscali 2004, 2005 și, respectiv, 2006, nu se recalculează.
Cheltuielile reprezentând pierderile din creanțele incerte sau în litigiu neîncasate, înregistrate cu ocazia scoaterii din evidență a acestora, sunt deductibile pentru partea acoperită de provizionul constituit potrivit art. 22 din Codul fiscal. ....deci, ai si tu dreptatea ta (dar cu respectarea conditiilor de mai sus)

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 29 March 2007 - 12:51 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 12:59 PM

factura este emisa in februarie 2007 si provizionul cred ca este nedeductibil integral :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 29 March 2007 - 01:00 PM




#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 March 2007 - 01:09 PM

atunci nu faci nici un provizion. (punct). astepti sa cumulezi toate cele cinci conditii (tu nu o indeplinesti pe cea de-a 2-a), altfel nu ai baza sa-l faci (orice operatiune se va reflecata in contabilitate pe baza unui document justifivativ si justificabil- deci nu asa la intamplare pentru ca imi place mie sa imi etalez experienta).....
p.s. ai grija cu cei 63 de ani ai lui :pullhair: - pot insemna si multi ani de ....viclenie, ceea ce nu denota stiinta corecta si adevarata.

pt toti contabilii cu studii sau fara: ATENTIE LA RASPUNDEREA PE CARE V-O ASUMATI, fie ea si impusa! AVETI UN CUVANT DE SPUS! Asta ne e crucea, ce sa-i faci. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 29 March 2007 - 01:10 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2007 - 12:23 PM

Frumoasa fraza din final...e buna de motto!!! :pullhair:



#6 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 April 2007 - 12:59 PM

Fisier atasat  BAZA_LEGALA.doc   19.5K   399 downloadsPostez aici ce am eu legat de provizioane de genul acesta. Monnografia se bazeaza pe un exemplu luat dintr-un manual al unor profesori de la ASE; eu am adus corectiile pe care le-am considerat a fi facute.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de loredana19: 03 April 2007 - 01:00 PM

loredana



#7 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 09 November 2007 - 09:45 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Mar 29 2007, 01:59 PM, a spus:

factura este emisa in februarie 2007 si provizionul cred ca este nedeductibil integral :smile:
Am si eu aceeasi problema, creanta este neincasata de 260 zile la 31dec, deci nici 30% nu pot deduce fiscal dar trebuie sa platesc 16% anul viitor impozit pe dividend. Sunt si patroana si nu-mi convine sa platesc pentru un nemernic care are factura mea pe cheltuiala deductibila



#8 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 12 November 2007 - 12:17 PM

Din pacate asa este, trebuie sa platiti impozit. Constituiti provizioane in trimestrul urmator.



#9 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 29 November 2007 - 05:40 PM

CE FAC IN SITUATIA IN CARE,AM PRELUAT IN BALANTA SOLDUL UNOR CLIENTI MAIVECHI DE 2004,DESPRE UNII NU SE MAI STIE NIMIC,UNII AU MURIT IN ACCIDENT DE MASINE,ETC.CUM PROCEDEZ IN CAZUL ACEATA?E CLAR CA NU AM CUM SA MAI INCASEZ CREANTTA CA NU MAI AM DE LA CINE.PRACTIC,NU-MI RAMANE DECAT SA SCOT ACESTI CLIENTI DIN CONTABILITATE PE CHELTUIALA NEDEDUCTIBILA?
ADICA 654.NEDED = 411 INTREAGA SUMA NERECUOERATA

E CORECT?

O ALTA INTREBARE,DACA CREANTA ESTE MAI VECHE DE 01.01.2004,NU SE MAI POATE CONSTITUI PROVIZION?
elma



#10 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 30 November 2007 - 12:22 PM

nu ma ajuta nimeni?va rog!
elma



#11 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 November 2007 - 02:55 PM

art.22 Cod fiscal:
Art. 22. - (1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor si provizioanelor, numai in conformitate cu prezentul articol, astfel:
[...]
j) provizioanele constituite in limita unei procent de 100% din valoarea creantelor asupra clientilor, inregistrate de catre contribuabili, altele decat cele prevazute la lit. d), f), g) si i), care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

1. sunt inregistrate dupa data de 1 ianuarie 2007;

2. creanta este detinuta la o persoana juridica asupra careia este declarata procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotararii judecatoresti prin care se atesta aceasta situatie;

3. nu sunt garantate de alta persoana;

4. sunt datorate de o persoana care nu este persoana afiliata contribuabilului;

5. au fost incluse in veniturile impozabile ale contribuabilului.



#12 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 03 December 2007 - 02:13 PM

daca e sigur ca nu mai incasez banii(unii clienti au decedat) pot scoate direct clientii din evidente,iar cheltuiala este nedeductibila: 6541=411????
elma



#13 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 December 2007 - 03:35 PM

Vezi postareaelmam, la Dec 3 2007, 02:13 PM, a spus:

daca e sigur ca nu mai incasez banii(unii clienti au decedat) pot scoate direct clientii din evidente,iar cheltuiala este nedeductibila: 6541=411????

Si eu am aceeasi problema...am preluat o balanta cu clienti neincasati din 1997 !!! si sunt destul de multi...apoi si furnizori la care nu li s-au achitat facturile din 2000...si nu se mai stie nimic de firmele respective!

Ce fac in situatia asta? le trec pe neded? dupa ce m-am inreg cu venit impozabil odata si am platit impozit...:(



#14 consuela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 January 2008 - 09:31 PM

Am si eu o intrebare:
Am incheiate contracte de prestari serv pe baza de situatii de lucrari cu beneficiari in anul 2007. Contractele prevad constituirea de garantii de buna executie de 36luni dupa finalizare.Pana in luna dec nu am constit provizioane de buna executie ptr lucrarile executate si acceptate de beneficiari ( au fost si facturate) .In luna decembrie am intocmit ultima sit de lucrari care este acceptata de beneficiar si este si facturata.

Pot constitui in dec.07 provizioane ptr garantii de buna executie ptr toate lucr executate ( pe tot parcursul anului) sau doar pentru lucrarile executate, acceptate si facturate pe trim .IV?

Ma poate ajuta cineva?



#15 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:53 AM

Numai pentru cele din trim. IV.

Inregistrarea 654=411 trebuie sa aiba la baza niste documente justificative, cel putin o decizie a administratorului, cum ca nu se mai poate recupera, bla, bla, bla... etc. si desigur ca se impoziteaza cu 16%, acea valoare. Pentru a nu se calcula impozit pe acele sume trebuie sa se demonstreze legal ca acele persoane juridice nu ma exista, si-au incetat activitatea, etc.



#16 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2008 - 11:27 AM

Vezi postareaelmam, la Nov 29 2007, 05:40 PM, a spus:

CE FAC IN SITUATIA IN CARE,AM PRELUAT IN BALANTA SOLDUL UNOR CLIENTI MAIVECHI DE 2004,DESPRE UNII NU SE MAI STIE NIMIC,UNII AU MURIT IN ACCIDENT DE MASINE,ETC.CUM PROCEDEZ IN CAZUL ACEATA?E CLAR CA NU AM CUM SA MAI INCASEZ CREANTTA CA NU MAI AM DE LA CINE.PRACTIC,NU-MI RAMANE DECAT SA SCOT ACESTI CLIENTI DIN CONTABILITATE PE CHELTUIALA NEDEDUCTIBILA?
ADICA 654.NEDED = 411 INTREAGA SUMA NERECUOERATA

E CORECT?

O ALTA INTREBARE,DACA CREANTA ESTE MAI VECHE DE 01.01.2004,NU SE MAI POATE CONSTITUI PROVIZION?



Poti sa constitui provizion pentru creanta din 2004, dar este integral nedeductibil



#17 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 29 February 2008 - 12:42 PM

se mai pot face provizioane la 31.12.2007 pt. clientii incerti cf. art.22 c) codul fiscal daca se indeplinesc conditiile pv. neincasarea pe o perioada mai mare de 270 zile de la data scadentei, tinand cont ca valoarea lor este de 30% incepand cu 01.01.2006? Sau pt. anul 2007 se pot face provizioane numai pt. clientii care au intrat in faliment cf. lit j) ?



#18 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 12:44 PM

Se pot face, eu am avut audit la firma si chiar mi-au recomandat sa fac la 31.12.07, iar clientul nu era in faliment.



#19 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 13 March 2008 - 10:39 AM

In cazul in care am ajuns in situatia urmatoare :
creanta 2005
litigiu 2006,urmat de sentinta judecatoresca
dosar executare 2006 , insa executorul nu a reusit sa recupereze nimic din cauza neprezentarii debitorului (2007)
martie 2008 - comunucare de la executor - debitorul a fost dizolvat
-verificare la ORC - stare firma lichidare
Ce fac cu aceasta creanta, in conditiile in care la vremea respectiva a fost un venit care s-a impozitat ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL