Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile libere legale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zile libere legale


41 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 07:55 PM

Buna seara tuturor,
o intrebare mica mica:ce si cate zile sunt libere cu ocazia Pastelui?Multumesc mult si ma iertati de intrebarea stupida..am pierdut cu totul notiunea timpului..
Multumesc din suflet celor ce imi vor raspunde :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 April 2009 - 07:08 PM




#2 mimi23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 March 2007 - 10:12 PM

conform codul muncii art. 134 , zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
-1 si 2 ianuarie;
-prima si a doua zi de Paste;
- 1 mai;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele doua sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru personele apartinad acestora.




#3 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 30 March 2007 - 08:50 AM

Vezi postareamimi23, la Mar 29 2007, 10:12 PM, a spus:

-prima si a doua zi de Paste;
Adica doar luni este zi libera tinand cont ca Pastele este intodeauna Duminica . ... ??????????
It's All About Attitude!



#4 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 30 March 2007 - 08:57 AM

DA!



#5 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 24 April 2008 - 08:51 AM

1. cum se procedeaza cu cei catolici... ei au dreptul si la o zi libera de pastele catolic ?
2. iar cei care apartin de culte religioase legale altele decat cele crestine vor primi 2 zile in plus fata de crestini ?

ce parere aveti ? dupa formularea din lege as raspunde
1. nu
2. da
ceea ce pare destul de aiurea :pullhair:



#6 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 30 April 2008 - 12:40 PM

buna ziua,
sa inteleg ca ziua de 2 mai este libera in mod obligatoriu pt bugetari? patronii nu sunt obligati?



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 April 2008 - 02:45 PM

Guvernul a decis ca ziua de 2 mai să fie nelucrătoare, ceea ce va permite angajaţilor din sectorul bugetar să beneficieze de patru zile libere, între 1 şi 4 mai. Decizia a fost luată în şedinţa de luni a Guvernului, când s-a stabilit şi că ziua liberă va fi recuperată la 24 mai 2008.
Hotararea Guvernului nr. 450/2008 pentru stabilirea zilei de 2 mai 2008 ca zi libera a fost publicata in Monitorul Oficial nr. Partea I nr. 323 din 24.04.2008.


In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1. - (1) Pentru salariatii din sectorul public, ziua de 2 mai 2008 se stabileste ca zi libera.
(2) Pentru ziua stabilita ca zi libera potrivit alin. (1) se va lucra in ziua de 24 mai 2008.
(3) Prestarea muncii in ziua de sambata, potrivit alin. (2), nu confera dreptul de salarizare suplimentara sau acordarea de timp liber corespunzator.
(4) Prevederile prezentului articol pot fi aplicate si personalului salariat din sectorul privat in masura in care partenerii sociali stabilesc astfel.

Art. 2. - Prevederile art. 1 nu se aplica personalului din unitatile in care partenerii sociali convin in acest sens.

Art. 3. - Salariatii din unitatile cu foc continuu, precum si din alte unitati a caror activitate nu poate fi intrerupta beneficiaza de ziua stabilita ca fiind libera potrivit art. 1, cu conditia de a asigura continuitatea functionarii acestor unitati.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 30 April 2008 - 02:49 PM




#8 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 30 April 2008 - 11:24 PM

Conform Legii 53/2003 ( Codul Muncii ) , numai ziua de 1 mai este zi libera obligatorie , guvernul prin Hotararea Guvernului nr. 450/2008 pentru stabilirea zilei de 2 mai 2008 ca zi libera , publicata in Monitorul Oficial nr. Partea I nr. 323 din 24.04.2008 ,a actionat in calitatea de angajator , cel putin eu asa consider !



#9 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 06 June 2008 - 01:33 PM

Stiti cumva daca s-a publicat in MO legea cu zilele libere - ma intereseaza a doua zi de Rusalii? Stiam ca e in faza de proiect.



#10 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 06 June 2008 - 01:49 PM

Vezi postareadeea77, la Jun 6 2008, 02:33 PM, a spus:

Stiti cumva daca s-a publicat in MO legea cu zilele libere - ma intereseaza a doua zi de Rusalii? Stiam ca e in faza de proiect.

Inca nu a aparut nimic. Din cate stiu Basescu a intors legea inapoi in parlament, propunand sa fim liberi si de Sfanta Maria. Deocamdata mai asteptam.

Aceasta postare a fost editata de ovidiu_adrian79: 06 June 2008 - 01:50 PM




#11 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 June 2008 - 01:50 PM

din cate stiu, inca n-a trecut de Camera Deputatilor...
Bea



#12 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 06 June 2008 - 02:04 PM

La propunerea legislativa care vizeaza includerea printre zilele de sarbatoare legala a primei si celei de a doua zile de Rusalii, presedintele a sesizat parlamentul cu o cerere de reexaminare a proiectului legii prin care solicita includerea alaturi de cele 2 zile de sarbatoare legala propuse si a zilei de 15 august.

Miercuri, 4 iunie, cererea de reexaminare introdusa de presedinte a fost respinsa, proiectul legii fiind adoptat de Senat in forma initiala votata in luna martie de Camera Deputatilor, respectiv cu introducerea celor doua zile de Rusalii drept zile de sarbatoare legala alaturi de cele de care beneficiaza romanii la aceasta data potrivit art. 134 alin. (1) din Codul muncii.

Soarta acestui proiect legislativ depinde acum de Camera Deputatilor, forul decizional in privinta acestui act normativ.



#13 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 June 2008 - 08:26 AM

Camera deputatilor a votat o lege prin care Rusaliile (Pogorarea Sfantului Duh) ar trebui sa fie zi libera (nelucratoare). Dupa cate stiu eu aceasta a fost trimisa pentru promulgare. Stie cineva ce s-a intimplat mai departe deorece nu am gasit nici un act care sa faca referire la aceasta problema.



#14 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 12 June 2008 - 08:44 AM

pana in prezent, doar discutii legate de acest aspect



#15 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 June 2008 - 01:58 PM

Multumesc pentru raspuns.

Nu stiu cine si de ce a mutat topicul la aceasta sectiune deorece mi se pare ca are legatura directa cu salariile: ziua de Rusalii fiind fie lucratoare fie nelucratoare ceea ce duce le rezultate diferite, la raportari diferite la CAS,Somaj CASS .... si nu numai din punct de vedere al legislatiei muncii.
Din pacate topicul de la Codul Muncii nu l-am gasit (nu postam un topic nou aiurea) DESI LA CAUARE AM DAT "RUSALII" si pe tot forumul (ma gandeam ca poate fi si la Legislatie).



#16 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2008 - 02:39 PM

eu l-am mutat. pentru ca deja era deschis un topic cu acelasi subiect la sectiunea codul muncii. am unit topicurile. si in codul muncii se enumera zilele libere.
daca te uiti mai atent vei vedea ce scrie la subforumul CODUL MUNCII:Actualizari, explicatii, propuneri de modificare etc . deci e normal sa fie postata aici intrebarea.


tocmai am aflat ca in aceasta dimineata calin popescu tariceanu a aprobat modificarea codului muncii si este liber pe 15 si 16 iunie. probabil maine se va publica in Monitorul Oficial. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 June 2008 - 03:20 PM




#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2008 - 03:41 PM

In sfarsit o veste buna ! :thumbup: :smile:
Dragos



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2008 - 03:49 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 12 2008, 03:39 PM, a spus:

tocmai am aflat ca in aceasta dimineata calin popescu tariceanu a aprobat modificarea codului muncii si este liber pe 15 si 16 iunie. probabil maine se va publica in Monitorul Oficial. :smile:
bine ca nu au anuntat chiar pe 16, desteptii lu' peste :thumbup: atat se mai coiesc pana dau/iau o decizie ...



#19 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2008 - 04:14 PM

Abia astept sa vad si eu Ordinul / OUG-ul care va intra in viguare exact in ziua in care trebuie sa produca efecte.
OUG / Ordinele intra in viguare la trei zile de la publicare. Ori chestia asta e o gluma buna ori Guvernul a luat-o razna de tot...
Dragos



#20 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 12 June 2008 - 04:23 PM

gluma poate ca nu, dar ca au luat-o razna guvernantii, stim cu totii.
este joi si nu se stie inca daca e da sau ba ... of,of.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL