Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rezerva legala


73 replies to this topic

#1 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 29 March 2007 - 09:49 PM

Daca am uitat sa constitui rezerva legala si bilantul e depus, ce se mai poate face? Se poate face inregistrarea in ianuarie?
Iar daca ct 121=500 lei, capital social=200 lei, cit e rezerva legala? Multumesc.



#2 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 30 March 2007 - 08:54 AM

Vezi postareaadry69, la Mar 29 2007, 10:49 PM, a spus:

Daca am uitat sa constitui rezerva legala si bilantul e depus, ce se mai poate face? Se poate face inregistrarea in ianuarie?
Iar daca ct 121=500 lei, capital social=200 lei, cit e rezerva legala? Multumesc.

20% din capitalul social, adica 40 lei in cazul tau.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 March 2007 - 09:19 AM

5% din profit



#4 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 30 March 2007 - 06:32 PM

Bun, dar in cazul in care nu s-a facut inregistrarea in decembrie si bilantul e depus?



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 March 2007 - 11:51 AM

Vezi postareaadry69, la Mar 30 2007, 06:32 PM, a spus:

Bun, dar in cazul in care nu s-a facut inregistrarea in decembrie si bilantul e depus?
Oare cum ai reusit sa faci asta?
Rezervele legale, se constituie anual in proportie de 5%din profitul brut contabil, pana cand vor atinge 20% din capitalul social ptr. societatile cu capital autohton, si sunt DEDUCERI FISCALE-in cadrul unui exercitiu. Deci ce sa mai faci acum? PASS!...si faci la anul.
%%%




***



#6 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 31 March 2007 - 06:05 PM

Da...multumesc.



#7 Alina85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:tg-mures
  • Interests:tot ce e legat de contabilitate

Postat 12 April 2007 - 10:53 PM

Buna seara!
si eu am un caz,firma infiintata in 2004,depuse bilanturile pt 2004+2005.In cursul anului 2006 se infiinteaza rezerva legala care e de 200 ron,intrebarea este daca am ddreptul sa o mai deduc la calculul impozitului pe profit de la sfarsitul anului 2006???Dat fiind faptul ca a fost inregistrata toata valoare adica a 5 parte din cap social de 1000,in 2006 si nimik in anii anteriori?Deci deduc sau nu rezerva legala?Multumesc anticipat!



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2007 - 11:53 PM

Da , poti sa o deduci



#9 jully

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:profesionale

Postat 13 April 2007 - 12:54 AM

Vezi postareaadry69, la Mar 29 2007, 10:49 PM, a spus:

Daca am uitat sa constitui rezerva legala si bilantul e depus, ce se mai poate face? Se poate face inregistrarea in ianuarie?
Iar daca ct 121=500 lei, capital social=200 lei, cit e rezerva legala? Multumesc.

Rezerva legala este 20% din capitalul social dar nu mai mult de 5% din profit.
In cazul tau este deci 25 lei.
Nu inteleg la care exercitiu financiar te referi. Daca te referi la 2006, repartizezi profitul in 2007, caz in care nu iti afecteaza bilantul din 2006, respectiv impozitul pe profit aferent lui 2006, ci lui 2007.
Daca se referea la 2005 si trebuia repartizat in 2006, il faci in 2007. Asta e! :pullhair:
niciodata nu stii suficient de mult ...



#10 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2007 - 01:25 PM

Calculul e ok, .. insa cu repartizarea nu. Rezervele legale trebuiau constituite in decembrie.
Repartizarea din AGA se face pentru ce ramane ..., ai grija ca nu se repartizeaza dividende pana cand nu sunt constituite rezervele la nivelul a 20% din capitalul socilal.
Capitalul fiind 200, 20% inseamna 40 lei. Asta este nivelul rezervelor legale.
Nivelul la care sunt deductibile este de 5% din profitul brut, asa ca poti constitui 25 lei - deductibili si anul viitor inca 15 lei - tot deductibili (daca permite nivelul profitului de anul viitor), sau poti constitui anul asta 40 din care 25 deductibili si restul nedeductibili . (am luat in calcul nivelul profitului de 500 lei pe care l-ai mentionat)

Daca vrei sa corectezi si sa depui alt bilant .. se poate dar .. merita efortul? O sa constitui rezervele anul viitor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 January 2009 - 04:13 PM
citare mesaj anterior




#11 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 18 April 2007 - 01:53 PM

Vezi postareajully, la Apr 13 2007, 01:54 AM, a spus:

Rezerva legala este 20% din capitalul social dar nu mai mult de 5% din profit.

rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile și se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz..... :wink: :pullhair:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#12 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2007 - 01:54 PM

Eu as zice ca in ct 121 mentionat este profitul net si nu brut!
Si ca sa nu mai figurezi ca n-ai rezerve legale, eu zic sa faci de acum inregistrarea 129=1061 pentru 40 lei (daca o sa-l deduci la calculul impozitului pe 2007), sau 121=1061, daca nu e o problema ca se va fi platit 6,4 lei impozit, in plus, pe anul trecut. Oricum hotaraste AGA e bine :)
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2007 - 02:14 PM

Iar repartizarea sumei din profitul aferent lui 2006 la rezerve tot AGA din 2007 hotaraste. Pentru ca in creditul lui 121 se afla numai diferenta inchiderilor la conturile de venituri si cheltuieli. Iar nota ce se face in decembrie nu afecteaza ct 121.
Sa nu uit: in viteza am gresit, nu se conteaza 121=1061 ci 117=1061 (repartizarea profitului net din anul anterior).
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#14 Alexk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2007 - 09:54 AM

M-ati cam pierdut aici la inregistrarile contabile :smile:

Succesiunea corecta ar fi asa:

1. In bilantul pentru exercitiul financiar 2006 (spre exemplu) se evidentiaza rezerva legala constituita la 5% din profitul brut obtinut, fara a depasi per total 20% din capitalul social:

129 = 1061

2. In anul urmator (ianuarie 2007) se inchid conturile 121 si 129:

121 = %
129
117 Rezultat reportat

3. Dupa aprobarea situatiilor financiare de catre AGA, se inregistreaza repartizarea profitului pe celelalte destinatii posibile:

117 = %
1068 alte rezerve
457 dividende
446 impozit divid
117 analitic distinct (pierdere contabila din anterior)



#15 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 17 May 2007 - 10:09 AM

Vezi postareacristibotze, la Apr 18 2007, 01:25 PM, a spus:

Vezi postareajully, la Apr 12 2007, 10:54 PM, a spus:

Vezi postareaadry69, la Mar 29 2007, 10:49 PM, a spus:

Daca am uitat sa constitui rezerva legala si bilantul e depus, ce se mai poate face? Se poate face inregistrarea in ianuarie?
Iar daca ct 121=500 lei, capital social=200 lei, cit e rezerva legala? Multumesc.

Rezerva legala este 20% din capitalul social dar nu mai mult de 5% din profit.
In cazul tau este deci 25 lei.
Nu inteleg la care exercitiu financiar te referi. Daca te referi la 2006, repartizezi profitul in 2007, caz in care nu iti afecteaza bilantul din 2006, respectiv impozitul pe profit aferent lui 2006, ci lui 2007.
Daca se referea la 2005 si trebuia repartizat in 2006, il faci in 2007. Asta e! :smile:

Calculul e ok, .. insa cu repartizarea nu. Rezervele legale trebuiau constituite in decembrie.
Repartizarea din AGA se face pentru ce ramane ..., ai grija ca nu se repartizeaza dividende pana cand nu sunt constituite rezervele la nivelul a 20% din capitalul socilal.
Capitalul fiind 200, 20% inseamna 40 lei. Asta este nivelul rezervelor legale.
Nivelul la care sunt deductibile este de 5% din profitul brut, asa ca poti constitui 25 lei - deductibili si anul viitor inca 15 lei - tot deductibili (daca permite nivelul profitului de anul viitor), sau poti constitui anul asta 40 din care 25 deductibili si restul nedeductibili . (am luat in calcul nivelul profitului de 500 lei pe care l-ai mentionat)

Daca vrei sa corectezi si sa depui alt bilant .. se poate dar .. merita efortul? O sa constitui rezervele anul viitor.


"Repartizarea din AGA se face pentru ce ramane ..., ai grija ca nu se repartizeaza dividende pana cand nu sunt constituite rezervele la nivelul a 20% din capitalul socilal."

Va rog sa-mi spuneti unde as putea gasi reglementari legale cu privire la faptul ca nu se pot da dividende daca rezervele nu sunt constituite la nivelul a 20% din capital. M-as cam mira sa fie asa, deoarece cei care au capital mare si repartizeaza 5% anual la rezerva legala, dar aceasta nu a ajuns la 20% din capital si totusi mai au profit nu au voie sa-l repatizeze ca dividende????
Multumesc.



#16 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 10:31 AM

Vezi postareaAlexk, la May 14 2007, 07:54 AM, a spus:

... 2. In anul urmator (ianuarie 2007) se inchid conturile 121 si 129: 121 = 129 ...
3. Dupa aprobarea situatiilor financiare de catre AGA, se inregistreaza repartizarea profitului : 117 =1068 alte rezerve...

Asta e teoria :biggrin: . Practic intrebarea era:

Citeaza

...Daca am uitat sa constitui rezerva legala si bilantul e depus, ce se mai poate face? Se poate face inregistrarea in ianuarie?
Si daca n-a avut inregistrarea 129=1061 in decembrie? Ce sold la 129 mai inchide cu 121?
Am dat solutia 117=1061 pentru a scapa de grija rezervelor legale :tongue: . Ca nu stiu daca e corect 129=1061 in ianuarie :smile:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#17 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 May 2007 - 08:15 PM

... Ca nu stiu daca e corect 129=1061 in ianuarie :smile:

Sigur nu e corect. 129*tine evidenta repartizarii profitului realizat in anul curent...
%%%




***



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 May 2007 - 09:47 PM

Ordin nr. 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
206.
(2) Rezervele legale se constituie anual din profitul entitatii, in cotele si limitele prevazute de lege, si din alte surse prevazute de lege.
222.
(3) Repartizarea profitului se inregistreaza in contabilitate pe destinatii, dupa aprobarea situatiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectueaza in conformitate cu prevederile legale in vigoare.
(4) Sumele reprezentand rezerve constituite din profitul exercitiului financiar curent, in baza unor prevederi legale, se inregistreaza prin articolul contabil 129 = 106. Profitul contabil ramas dupa aceasta repartizare se preia in contul 117, de unde urmeaza a fi repartizat pe celelalte destinatii legale.



#19 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 23 January 2009 - 08:46 AM

Va supun atentiei o situatie.
Am preluat de curand o firma cu un capital social de 21000 lei siiiii....rezerva legala constituita este de doar 12 lei :sad:
In acest moment impozitul pe profit datorat este de aproape 9000 lei. Cum as putea sa constitui rezerva legala in cursul anului sa mai diminuez un pic din impozit? :frusty:

Aceasta postare a fost editata de myrelutza: 23 January 2009 - 08:47 AM




#20 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 23 January 2009 - 08:10 PM

Vezi postareamyrelutza, la Jan 23 2009, 08:46 AM, a spus:

Cum as putea sa constitui rezerva legala in cursul anului sa mai diminuez un pic din impozit? :frusty:
Vezi art.22 din CF.
%%%




***






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL