Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
perioada de proba - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


perioada de proba

3 replies to this topic

#1 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 04 April 2007 - 09:11 AM

buna ziua!!
am si eu un angajat care este 2 sapt in proba. daca el nu va fi angajat dupa aceasta perioada, cum procedez cu contractul de munca. el va fi platit in aceste 2 sapt, cum explic prezenta lui pe statul de plata daca contractul nu este inregistrat?(sper sa ma fi inteles :pullhair: )
daca se poate as dori si legislatie ceva.
va multumesc!!



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 April 2007 - 10:08 AM

Perioada de proba constituie vechime in munca.
Contractul pe perioada de proba se inregistreaza, deci va apare in stat salariatul.
Perioada de proba este de cel mult 30 zile calendaristice pt functiile de executie si 90 pt functiile de conducere. Pt muncitori necalificati maxim 5 zile.
Codul Muncii, Art.31, 32.

iuliana



#3 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 04 April 2007 - 04:29 PM

bun se inregistreaza contractul, dar daca dupa aceste 2 sapt de proba nu il voi angaja ce fac? inregistrez contractul pe 2 sapt si apoi daca ramane voi face act aditional pt prelungirea contractului? sau cum?
va multumesc!!



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 April 2007 - 07:32 AM

Art.31 , al. (4/1) - Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba contractul poate inceta prin notificare scrisa la initiativa oricarei parti.
In CIM la cap L - Alte clauze trebuie inscrisa perioada de proba.
In concluzie, inchei contract pe durata nedeterminata, specifici perioada de proba, daca e OK si corespunde contractul isi produce efectele in continuare. Nu corespunde, se intocmeste un document care sa contina motivele pt care este considrat necorespunzator, se face notificarea si contractul inceteaza. Decizia de incetare se face cu art. 61 lit. d.
iuliana






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL