Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cerere recuperare sume - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cerere recuperare sume

25 replies to this topic

#1 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2007 - 02:38 PM

Am situatia urmatoare...
Am concediu medical - prenatal si post natal - din 15 ian pana pe 31 martie, perioada in care nu am primit nici un ban de la angajator el zicandu-mi sa ma interesez si sa fac cerere pt recuperare de suma ca el o stampileaza.
Stie cineva care este procedura?
Multumesc anticipat



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 April 2007 - 03:45 PM

Nu se procedeaza astfel. Concediul medical il plateste angajatorul la data lichidarii salariale din fiecare luna, iar cererea o face el si o depune odata cu declaratiile lunare. Lunar, din cuantumul medicalului pe care il are de recuperat isi poate deduce contributia pe care o datoreaza ca angajator la fondul pentru concedii si indemnizatii...asta-i tot. Ce fel de contabil are angajatorul tau? El ar fi trebuit sa stie toate astea...(contabilul...)...Pe cererea de recuperare trebuie sa semneze societatea angajatoare si directorul economic...nu ai tu nici o treaba sa completezi cererea...acolo trebuie trecute datele societatii..iar titlul cererii este cam asa " Cererea agentului economic catre CAS in vederea recuperarii sumelor". Bafta!




#3 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2007 - 07:59 PM

el e expert contabil....

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 04 April 2007 - 08:12 PM




#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 April 2007 - 11:04 AM

:pullhair: ...asa da!...ma gandeam ca, in tot forumul acesta se poate vedea deseori cum se isca conflicte din nimic..intre experti contabili/contabili autorizati pe de o parte si simpli economisti/contabili pe de alta parte...parca sunt doua "tabere" si fiecare incearca sa demonstreze cat de multi incompetenti sunt in "tabara" adversa...eu cred ca fiecare padure are "uscaciuni" si..nu trebuie sa generalizam, insa...eu cred ca sunt oameni bine si mai putin bine pregatiti de ambele parti, asa ca...de aceasta data...expertul tau a dat gres...

Sau poate...doar "se face" ca nu stie... :pullhair:



#5 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2007 - 07:05 PM

Are cineva un model de cerere de recuperare bani pentru a o posta aici?



#6 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 04 June 2007 - 10:42 AM

Vezi postareamilitaru liliana, la Jun 3 2007, 11:02 PM, a spus:

Vezi postareaMary, la Jun 3 2007, 07:05 PM, a spus:

Are cineva un model de cerere de recuperare bani pentru a o posta aici?

Atentie. La CAS Arges am incercat prima oara sa fac cererea pentru vreo 4 luni pe aceasi foaie si am fost refuzat. Trebuie o cerere pentru fiecare luna.

Fisiere atasate





#7 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 04 June 2007 - 11:23 AM

Atentie. La CAS Arges am incercat prima oara sa fac cererea pentru vreo 4 luni pe aceasi foaie si am fost refuzat. Trebuie o cerere pentru fiecare luna.
[/quote]

In Harghita am facut pe aceeasi foaie o cerere pentru un an de zile si au primit-o. Si am primit si banii inapoi. Oare in formularul tip de cerere de ce scrie luna/perioada??? Ca sa faci pentru fiecare luna cate una?
ADITA



#8 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 04 June 2007 - 03:59 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 4 2007, 12:23 PM, a spus:

Si am primit si banii inapoi.

in cat timp ai primit banii, din momentul in care ai depus dosarul?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#9 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 07 June 2007 - 09:06 AM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 4 2007, 12:23 PM, a spus:

In Harghita am facut pe aceeasi foaie o cerere pentru un an de zile si au primit-o. Si am primit si banii inapoi. Oare in formularul tip de cerere de ce scrie luna/perioada??? Ca sa faci pentru fiecare luna cate una?

Eu am mentionat doar ce se intanmpla la CAS Arges. Dupa cum am spus si mie mi-ar fi convenit sa recuperez cu o singura cerere banii. Presupun ca facand pe fiecare luna le e lor mai usor sa verifice suma/tipul indemnizatiilor de concediu si contributia datorata/platita dupa declaratia lunara.
In ceea ce priveste banii, vin destul de tarziu(2, 3 luni)



#10 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 07 June 2007 - 09:54 AM

si la cta e la fel, se face pt fiecare luna in parte si se anexeaza si A1, DAR ABIA am primit banii aferenti lunii dec 2006, nu stiu de ce merge asa de greu.
banii pe concediu tb sa-i primesti lunar indiferent daca ii recupereaza sau nu de la buget angajatorul.
eu cred ca "patronul " nu vrea sa-i dea banii, sunt multi in tara asta care fac la fel. de asta s-a ajuns ca si cocediul de crestere copil sa fie platit direct de casa de pensii asiguratului.



#11 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 07 June 2007 - 11:06 AM

Vezi postareacoconat, la Jun 4 2007, 04:59 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 4 2007, 12:23 PM, a spus:

Si am primit si banii inapoi.

in cat timp ai primit banii, din momentul in care ai depus dosarul?


In aproximativ o luna-o luna si jumatate nu mai stiu exact. Dar daca faci in fiecare luna cerere, cred ca intr-o luna primesc banii inapoi.
ADITA



#12 manuela_k

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2007 - 09:00 PM

Vezi postareaMary, la Jun 3 2007, 08:05 PM, a spus:

Are cineva un model de cerere de recuperare bani pentru a o posta aici?
nu stiu daca mai ai nevoie de model, dar daca ai spune-mi cum sa ti-o trimit ....nu o pot posta pt ca fisieul are peste 100Kb si nu ma lasa



#13 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 July 2007 - 10:11 AM

Buna ziua,
Sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute ci prenatalul asta ,ca pe alte topicuri nu am avut sorti de izbanda.

Situatia mea este urmatoarea:

La 01.06.2007 o angajata a intrat in concediu prenatal.
Mi-a adus acum o sapatamna cooncediu de la medic pe luna iunie si iulie(acum cand va scriu naste:))
E prima oara cand am astfel de concediu si poate ma ajutati:
1.cu privire la banii ce ii revin angajatei:
eu am calculat asa:1250(sal.brut ultimele 6 luni)*6/123(zile lucratoare din ultimele 6 luni)=60.98/media zilnica
deci pe luna iunie ii revin angajatei:60.98*21(zile lucratoare luna)=1281 lei
Acum eu de aici am inteles ca trebuie sa scad decat cass 9.5% dar aplicat la salariul minim 390 spun unii eu am crezut ca 440.
deci 1281-37(9.5% din 390)=1244...banii pe care ii datoreaza angajatul angajatei.
2.cu privire la trecerea pe statul de plata
trec susupendat contractul(la itm cu articolul aferent) sau trec suma de 1281 si 9.5% cas si trec 1244 ca net???
3.pe declaratia cass cum o trec?21 zile la casuta cu zile suspendate si pr urma trec la baza 1281 sa calculeze 9.5%din baza?
4.pe declaratia de somaj tot la zile suspendate cu baza 0?
5.la fnuass am inteles si am si descarcat cerere de recuperare a banilor din fnuass?ma poate ajuta cineva sa o completez?
si cum fac o trec ca salariat lichidat?
6.ce fac cu certificatele de concediu de la medic?sunt 2 exemplare.unde le depun ?la sanatate sau cass odata cu declaratiile?
stiu ca sunt multe intrebari dar poate ma ajuta cineva va rog.
sunt in criza de timp.
multumesc



#14 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 July 2007 - 02:36 PM

Vezi postareaana80, la Jul 11 2007, 11:11 AM, a spus:

Buna ziua,
Sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute ci prenatalul asta ,ca pe alte topicuri nu am avut sorti de izbanda.

Situatia mea este urmatoarea:

La 01.06.2007 o angajata a intrat in concediu prenatal.
Mi-a adus acum o sapatamna cooncediu de la medic pe luna iunie si iulie(acum cand va scriu naste:))
E prima oara cand am astfel de concediu si poate ma ajutati:
1.cu privire la banii ce ii revin angajatei:
eu am calculat asa:1250(sal.brut ultimele 6 luni)*6/123(zile lucratoare din ultimele 6 luni)=60.98/media zilnica
deci pe luna iunie ii revin angajatei:60.98*21(zile lucratoare luna)=1281 lei
Acum eu de aici am inteles ca trebuie sa scad decat cass 9.5% dar aplicat la salariul minim 390 spun unii eu am crezut ca 440.
deci 1281-37(9.5% din 390)=1244...banii pe care ii datoreaza angajatul angajatei.
2.cu privire la trecerea pe statul de plata
trec susupendat contractul(la itm cu articolul aferent) sau trec suma de 1281 si 9.5% cas si trec 1244 ca net???
3.pe declaratia cass cum o trec?21 zile la casuta cu zile suspendate si pr urma trec la baza 1281 sa calculeze 9.5%din baza?
4.pe declaratia de somaj tot la zile suspendate cu baza 0?
5.la fnuass am inteles si am si descarcat cerere de recuperare a banilor din fnuass?ma poate ajuta cineva sa o completez?
si cum fac o trec ca salariat lichidat?
6.ce fac cu certificatele de concediu de la medic?sunt 2 exemplare.unde le depun ?la sanatate sau cass odata cu declaratiile?
stiu ca sunt multe intrebari dar poate ma ajuta cineva va rog.
sunt in criza de timp.
multumesc
scuzeee am uitat sa aplic 85% din 1281=1089-37=1052. e corect asa
va rog ajutati-ma



#15 Monycutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 October 2007 - 02:06 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 7 2007, 12:06 PM, a spus:

Vezi postareacoconat, la Jun 4 2007, 04:59 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Jun 4 2007, 12:23 PM, a spus:

Si am primit si banii inapoi.

in cat timp ai primit banii, din momentul in care ai depus dosarul?


In aproximativ o luna-o luna si jumatate nu mai stiu exact. Dar daca faci in fiecare luna cerere, cred ca intr-o luna primesc banii inapoi.


Buna,
Rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu recuperarea sumelor din concediile medicale - avem de recuperat banii pe vreo 5 luni(aprilie, mai, iunie, iulie, august) am facut cerere, copie dupa declaratie...dar problema este ca nu stiu unde ar trebui sa mergem cu aceste cereri ca sa ne putem recupera banii....??????????????
va rog din suflet cine stie sa ma ajute si pe mine :smile:



#16 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 09 October 2007 - 07:43 AM

depui dosarul la casa de sanatate
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#17 Monycutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 09 October 2007 - 09:54 AM

Vezi postareacoconat, la Oct 9 2007, 08:43 AM, a spus:

depui dosarul la casa de sanatate

merci mult de tot coconat pt. raspunsul promt:notworthy: ...imi permit sa te mai intreb ceva daca tot m-ai ajutat...la casa de sanatate unde se depun si concediile medicale (noi le depunem in urna)...sau la central?????????....
iti multumesc anticipat



#18 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 09 October 2007 - 11:21 AM

eu nu le depun in urna, dar oricum este pe aproape ghiseul de cel cu declaratia ptconcediile medicale . si nu cred ca trebuie depuse la central. acolo unde tu apartii.
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#19 Monycutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 09 October 2007 - 11:28 AM

Vezi postareacoconat, la Oct 9 2007, 12:21 PM, a spus:

eu nu le depun in urna, dar oricum este pe aproape ghiseul de cel cu declaratia ptconcediile medicale . si nu cred ca trebuie depuse la central. acolo unde tu apartii.

merci mult de tot



#20 Bettytzuc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 November 2007 - 10:56 PM

Eu am depus cererile de mai bine de 6 luni si nu am primit nici un ban inapoi pana acum.... :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL