Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Drepturi salariale neridicate! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Drepturi salariale neridicate!

5 replies to this topic

#1 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 05 April 2007 - 12:48 AM

Am urmatoarea situatie: la data acordarii drepturilor salariale, un salariat nu si-a ridicat salariul net. Cum inregistrez acest lucru in contabilitate? Cum ma scad din registrul de casa cu plata salariilor? Daca se intampla sa nu vina sa-si ridice salariul, ce se intampla? Sa zicem ca se depune statul la ITM, ce ar trebui facut, deoarece nu apare semnatura acelui angajat pe stat? Dar daca vine dupa 5 luni sa-si ridice salariul ce forme se fac? Ca oricum contributiile salariale catre CAS, CASS, bugetul de somaj, bugetul de stat se achita chiar daca nu si-a luat salariul net, pe stat! :pullhair:



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 April 2007 - 07:14 AM

Pentru drepturi salariale neridicate se foloseste ct 426.

Banii se depun in banca sau se tin in casierie daca suma nu este mare.

426 - 5311
5121 - 426

iuliana



#3 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2007 - 08:00 AM

Stiu ca daca drepturile salariale neridicate s-au prescris, ele se inreg ca alte venituri din exploatare. Dupa cat timp se prescriu si in ce conditii?
loredana



#4 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 11:06 AM

Daca imi amintesc bine,se aplica termenul de prescriptie general adica 3 ani . Nu cred sa existe alte conditii decat implinirea termenului.Poti sa faci o decizie sau o nota in care explici ce si cum .Ar fi bine sa mai primim si alte pareri. :pullhair:
salut!



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 11:19 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 5 2007, 07:14 AM, a spus:

Pentru drepturi salariale neridicate se foloseste ct 426.

Banii se depun in banca sau se tin in casierie daca suma nu este mare.

426 - 5311
5121 - 426

421 - 426 salariul neridicat

426 - 5311 plata salariului (daca este cazul)
Dragos



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 April 2007 - 03:23 PM

Da, se prescriu dupa 3 ani si multumesc NEGOCONT pt precizare, omisesem 421-426.
iuliana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL