Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dreptul familiei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dreptul familiei

8 replies to this topic

#1 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 08 April 2007 - 04:56 PM

Christos a-nviat,

Va retin atentia cu urmatoarea intrebare:stiti care este litera legii in privinta partajului in situatia in care unul noul cuplu se muta intr-o locuinta aflata pe numele parintilor unuia dintre soti, intre timp are loc transmiterea proprietatii pe numele sotului respectiv prin contract de vanzare-cumparare, in care se trece un pret foarte modic al locuintei si totodata seprevede ca parintii sa mentina dreptul de uzufruct, au loc apoi amenajari ale locuintei executate de catre celalalt sot iar in prezent celalalt sot cere divortul si partaj.
Care e procedura in acest caz?Trebuie vanduta locuinta si impartita suma primita in doua?sau sotul care a facut investitiile este indrituit la o suma echivalenta cu cea pe care dovedeste ca a investiti-o?
Multumesc



#2 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 09 April 2007 - 12:23 AM

Vezi postareakarl_holcroft, la Apr 8 2007, 05:56 PM, a spus:

Christos a-nviat,

Va retin atentia cu urmatoarea intrebare:stiti care este litera legii in privinta partajului in situatia in care unul noul cuplu se muta intr-o locuinta aflata pe numele parintilor unuia dintre soti, intre timp are loc transmiterea proprietatii pe numele sotului respectiv prin contract de vanzare-cumparare, in care se trece un pret foarte modic al locuintei si totodata seprevede ca parintii sa mentina dreptul de uzufruct, au loc apoi amenajari ale locuintei executate de catre celalalt sot iar in prezent celalalt sot cere divortul si partaj.
Care e procedura in acest caz?Trebuie vanduta locuinta si impartita suma primita in doua?sau sotul care a facut investitiile este indrituit la o suma echivalenta cu cea pe care dovedeste ca a investiti-o?
Multumesc

Exista multiple optiuni:

1. Conform Codului Familiei, se considera ca amandoi sotii au facut investitiile si ca amandoi sotii au cumparat apartamentul. Teoretic, celalalt sot poate cere partajul si poate deveni proprietar asupra 1/2 din apartamentul respectiv, dar va trebui sa respecte conditia de uzufruct viager!

2. Daca cumva pretul acela foarte modic a fost trecut pe un contract de vanzare-cumparare inainte de intrarea in vigoare a obligativitatii privind vanzarea prin notar public, si daca vanzarea nu a fost facuta prin notariat, si daca acel pret modic este sub pretul minim al zonei (conform grilelor pe care se bazeaza notarii) la data la care a fost instrainat imobilul, parintii pot cere in justitie anularea contractului pe motiv ca pretul nu a fost "serios" (stiu ca suna stupid dar asta-i Codul Civil... si de-asta exista acele grile - pentru a dovedi seriozitatea pretului).

3. Daca cumva contractul respectiv nu a stabilit doar dreptul de uzufruct viager ci a fost un contract cu clauza de intretinere (cum vad ca e mai la moda), in cazul in care parintii aveau peste varsta legala a pensionarii la momentul semnarii contractului, trebuiau a fi fost asistati de catre Autoritatea Tutelara. Daca nu au fost asistati, iarasi se poate cere anularea contractului.

4. Daca cumva a fost o clauza de intretinere sau de uzufruct, parintii respectivi isi pot ajuta copilul dandu-l in judecata pentru anularea contractului pe motiv ca nu au fost intretinuti sau ca nu li s-a permis uzufructul. Apoi i-ar putea vinde din nou lui, dupa ce partajul va fi avut loc.

Multa bafta... Acesta este motivul pentru care eu ma feresc de institutia casatoriei atata timp cat Codul Familiei romanesc exclude contractele prenuptiale.




#3 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 11:07 AM

Imi permit o adaugare la cele mentionate de TIZ : in toate cazurile de anulare a contractului bilateral, se considera ca el nu a existat niciodata si partile trebuie puse in situatia anterioara incheierii acestuia.Adica, se restituie toate prestatiile efectuate _ investiile."Celalalt" sot poate cere recuperarea intregii sume investite - daca banii au fost numai ai lui ( de exemplu o mostenire personala ) sau ii va recupera proportional cu veniturile obtinute de el si de celalalt.Aproape in toate cazurile se ajunge in instanta, asa ca : Bafta!
salut!



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 05:10 PM

Eu am citit ca diverse persoane au intocmit contracte prenuptiale aici, in Romania !!!

Stii sigur ca legislatia romaneasca exclude aceste contracte ???
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#5 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 10 April 2007 - 10:15 PM

Vezi postareacristina5859, la Apr 10 2007, 06:10 PM, a spus:

Eu am citit ca diverse persoane au intocmit contracte prenuptiale aici, in Romania !!!

Stii sigur ca legislatia romaneasca exclude aceste contracte ???

Oricine le semnează... dar nu au valoare.

Relațiile dintre soți sunt guvernate de către Codul Familiei. Doar acesta reglementează relațiile dintre soți și acesta nu permite vreo altă înțelegere între părți.

Există work-around-uri cum ar fi partaj în justiție imediat după căsătorie, însă chiar și așa, este posibil doar dacă există posibilitatea ca anumiți creditori să urmărească pe unul dintre soți și se dorește protejarea bunurilor celuilalt soț sau dacă ambii soți au copii din căsătorii anterioare și doresc ca bunurile lor personale să revină acestora (copiii reprezentând posibili creditori).

Carevasăzică... contractele prenupțiale n-au valoare în România deoarece pot fi contestate în justiție și anulate rapid.



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2007 - 01:39 PM

Esti sigur(a) ?? Probabil lucrezi in domeniu si ai cunostiinta de asa ceva !! Eu am citit ca s-au intocmit in Romania si ma gandeam ca, sunt valabile ! Daca sunt anulate in justitie, atunci care mai este rostul intocmirii lor ??? Nu inteleg !!? :pullhair:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#7 roxanali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 April 2007 - 02:03 PM

Parintii avand drept de uzufruct viager, proprietatea nu poate fi partajata, vanduta etc. fara acordul lor notarial atat timp cat ei traiesc. Si-au intabulat dreptul de uzufruct viager? Iar daca banii de amenajari nu au provenit din mostenire, isi va recupera doar jumatate din suma indiferent de veniturile fiecaruia. Consulta un avocat.

Aceasta postare a fost editata de roxanali: 11 April 2007 - 02:07 PM




#8 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 12 April 2007 - 01:44 AM

Vezi postareacristina5859, la Apr 11 2007, 02:39 PM, a spus:

Esti sigur(a) ?? Probabil lucrezi in domeniu si ai cunostiinta de asa ceva !! Eu am citit ca s-au intocmit in Romania si ma gandeam ca, sunt valabile ! Daca sunt anulate in justitie, atunci care mai este rostul intocmirii lor ??? Nu inteleg !!? :pullhair:

Rostul lor din pacate nu e :( Zau, nu te casatori pana nu se schimba codul familiei. Iar la cat de mult se streseaza guvernantii cu asta... din 1954 pana acum tot n-au adaugat asa o posibilitate.



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2007 - 10:39 AM

Ma interesa ca informatie, fiindca am tot auzit ca sunt persoane in Romania, care au semnat astfel de hartii........ acum 20 de ani, cand m-am casatorit eu , nici nu se discuta de contracte prenuptiale !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL