Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificarea art.157-Codul Fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Modificarea art.157-Codul Fiscal

9 replies to this topic

#1 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 02:38 PM

ORDONANTA DE URGENTA nr. 22 din 28 martie 2007
pentru modificarea și completarea art. 157 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 230 din 3 aprilie 2007


În vederea diminuării impactului negativ creat asupra bugetului de stat de modificările legislative în domeniul taxei pe valoarea adăugată, ca urmare a aderării României la Uniunea Europeană și a asigurării nivelului prognozat al veniturilor bugetare din aceasta sursa, pentru asigurarea în regim de urgenta a unor surse suplimentare de venit, astfel încât sa nu intervină blocarea finantarilor din bugetul de stat,
în scopul diminuării evaziunii fiscale și pentru crearea unui mecanism de control al modului de achitare a obligațiilor reprezentând taxele aferente bunurilor importate, se impune promovarea în regim de urgenta a prezentului act normativ.
În temeiul art. 115 alin. (4) din Constituția României, republicată,

Guvernul României adopta prezenta ordonanta de urgenta.

ART. I
Articolul 157 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificările și completările ulterioare, se modifica și se completează după cum urmează:
1. Alineatele (4) și (5) se modifica și vor avea următorul cuprins:
"(4) Prin exceptare de la prevederile alin. (3), în perioada 15 aprilie 2007 - 31 decembrie 2008 inclusiv, nu se face plata efectivă la organele vamale de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, care au obținut certificat de amânare de la plata, în condițiile stabilite prin ordin al ministrului finanțelor publice. De la data de 1 ianuarie 2009, prin exceptare de la prevederile alin. (3), nu se face plata efectivă la organele vamale de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.
(5) Persoanele impozabile prevăzute la alin. (4) evidențiază taxa aferentă bunurilor importate în decontul prevăzut la art. 156^2 , atât ca taxa colectata, cat și ca taxa deductibilă, în limitele și în condițiile stabilite la art. 145-147^1."
2. După alineatul (6) se introduce un nou alineat, alineatul (7), cu următorul cuprins:
"(7) Începând cu data de 15 aprilie 2007 inclusiv, pentru importul de bunuri scutit de taxa în condițiile prevăzute la art. 142 alin. (1) lit. l), taxa pe valoarea adăugată se garantează la organele vamale. Garanția privind taxa pe valoarea adăugată aferentă acestor importuri se eliberează la solicitarea importatorilor în condițiile stabilite prin ordin al ministrului finanțelor publice."
ART. II
În termen de 5 zile lucrătoare de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgenta, Ministerul Finanțelor Publice va elabora și va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I, ordinul ministrului finanțelor publice care va stabili condițiile și procedura de aplicare a prevederilor art. I.

PRIM-MINISTRU
CALIN POPESCU-TARICEANU

Contrasemnează:
--------------
Ministrul finanțelor publice,
Sebastian Teodor Gheorghe Vladescu

București, 28 martie 2007.
Nr. 22.

----------
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 04:53 PM

voi ce ati inteles ??? :pullhair:

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 April 2007 - 06:07 AM

Ordonanta e deja postata pe forum la adresa:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...22458&st=20

Probabil acuma e mult mai evidenta :pullhair:

Ce se intelege? Ca de acuma la importuri ( atentie! nu achizitii intracomunitare) se plateste TVA in vama cu exceptia firmelor mari care pot obtine certificat de amanare la plata TVA in anumite conditii pe care le asteptam inca.....desi au trecut deja 5 zile :pullhair:



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 11 April 2007 - 10:29 PM

au aparut si reglementarile legate de obtinerea certificatului de amanare la plata in vama a TVA pt.importuri
va postez documentul
si mai postez un docum.cu precizari pt.TITLUL VII Axccize
Sper sa fie de folos celor interesati

Fisiere atasate





#5 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 April 2007 - 06:23 AM

Multumim Gama !



#6 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2007 - 07:44 AM

Cine suparare a facut anul trecut importuri din state non-EU de 150 milioane lei? :pullhair:



#7 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 April 2007 - 08:16 AM

Exact, e un ordin cu dedicatie :pullhair:
Se refereau la 150 milioane lei noi sau vechi?
Apoi pana-ti faci documentatia necesara platesti la TVA in vama pana te plictisesti!



#8 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 12 April 2007 - 08:37 AM

eu am avut import din China ieri si nu am platit tva in vama!!! :pullhair:



#9 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2007 - 08:41 AM

Documentatia am vazut ca nu e asa complexa.. doua certificate si cateva declaratii pe propria raspundere. Chiar si termenul de eliberare este de doar 15 zile, nu 45 de zile ca inainte.

Dar totusi.. 150 milioane? Eu sper ca legiuitorii nu sunt atat de dobitoci sa mai vorbeasca inca in lei vechi.
Conditia asta o indeplinesc doar cei mai mari dintre marii contribuabili, si aici doar cei care.. zic eu.. importa materia prima.

Cum zici tu.. cu dedicatie.. ceva firme "sus-puse" sigur beneficiaza de niste avantaje importante de cash-flow cu ocazia asta.

Vezi postareaics21, la Apr 12 2007, 09:37 AM, a spus:

eu am avut import din China ieri si nu am platit tva in vama!!! :pullhair:

Rade, rade.. ca din 15 n-o sa mai razi.. :wink: *just kidding*
Doar daca nu cumva ai importat anul trecut de 150 milioane :pullhair:



#10 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 12 April 2007 - 09:49 AM

Vezi postareaics21, la Apr 12 2007, 09:37 AM, a spus:

eu am avut import din China ieri si nu am platit tva in vama!!! :pullhair:

Rade, rade.. ca din 15 n-o sa mai razi.. :wink: *just kidding*
Doar daca nu cumva ai importat anul trecut de 150 milioane :lostit (13):
[/quote

M-am interesat in vama.... :lostit (13): .....150 milioane este in Ron :-(........deci nu cred ca este cazul la cineva......adica.....tre sa fie o forma extrem de mare ca sa atinga pragul asta imens! :pullhair: .....deci nu putem sa obtinem certificatul asta de amanare.....adica din 15 aprilie platim TVA-ul in vama.... :frusty: ......(imi vine sa vomit)......acum si garantiile in vama cresc....de si SGB-ul; trebuie marit din nou.....nu-mi vine sa cred! :lostit (13):
Cum ziceai tu: "radeam pana acuma" din pacate!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL