Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pierderi din creante-colectez tva? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pierderi din creante-colectez tva?

2 replies to this topic

#1 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 09:36 PM

Am urmatoarea situatie:

Bani platiti in avans pentru prestari de servicii. Mi se livreaza o parte din servicii, aprox.1/2 din suma platita dupa care furnizorul intra in lichidare. Nu s-au constituit provizioane pentru ca nu intruneam conditiile. Banii nu mai avem sanse sa-i recuperam, firma respectiva are datorii carca la stat. Nu suntem inscrisi la masa credala. AGA hotareste sa renunte la banii care ar fi trebuit sa ii primim inapoi pentru faptul ca serv.nu s-au mai prestat-> pierderi din creante neded.
Intrebarea mea este urmatoarea: trebuie sa colectez TVA (635ned=4427) ??? Initial am dedus TVA de pe factura de avans.

Multumesc frumos
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 April 2007 - 08:00 AM

Toata suma, neincasat, este chelt. ded. Nu se colecteaza TVA.

iuliana



#3 mona75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 April 2007 - 10:54 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 11 2007, 09:00 AM, a spus:

Toata suma, neincasat, este chelt. ded. Nu se colecteaza TVA.


daca te rog poti sa faci si o trimitere la un text de lege pentru ca ma intereseaza si pe mine subiectul.

multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL