Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP

199 replies to this topic

#181 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2008 - 06:54 PM

Nici eu nu am primit decat de la sector 5.
Eu mi-am creiat 2 analitice 5125.1+5125.2.Asta pt. plati prin banca/casa.
Tot in aceiasi luna si la data platii le si inchid (5125 conturile si sumele din 100+102 )



#182 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 April 2008 - 12:27 PM

M-am gandit, ca atat timp cat stiu ca nu am datorii la salarii, eu o sa le inregistrez pe destinatii ca in D100 si D102.Poate am ceva majorari pe la ei calculate, dar asta e altceva.

Aceasta postare a fost editata de lucis: 07 April 2008 - 12:28 PM




#183 Lastarica08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 April 2008 - 12:59 PM

Vezi postarealucis, la Apr 7 2008, 01:27 PM, a spus:

M-am gandit, ca atat timp cat stiu ca nu am datorii la salarii, eu o sa le inregistrez pe destinatii ca in D100 si D102.Poate am ceva majorari pe la ei calculate, dar asta e altceva.

scuze.....sunt incepator.....
impozitul pe profit in ce cont se plateste... termenul de plata este 15.04.08 astept un raspuns :pullhair:



#184 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 08 April 2008 - 01:29 PM

Vezi postareaLastarica08, la Apr 8 2008, 01:59 PM, a spus:

impozitul pe profit in ce cont se plateste... termenul de plata este 15.04.08 astept un raspuns :pullhair:


de pe site-ul Ministerului Finantelor descarci, de la sectiunea Declaratii fiscale, aplicatia pentru Ordine de plata/Foi de varsamant (OPFV) si ai posibilitatea sa faci preluare automata a codurilor IBAN pentru impozitele si taxele pe care vrei sa le platesti, in functie de trezoreria unde faci plata.



#185 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 11 April 2008 - 02:26 PM

intrebare:
se mai foloseste din 2008 acel numar de identificare al platii?
ca eu in OPFV2008 nu vad asa ceva.
vreau sa fac plata printr-un internet banking si la instructiuni se specifica sa completam numar de identificare a platii intr-un anumit camp.
deci de unde as putea sa iau acest numar?

Aceasta postare a fost editata de delpiero: 11 April 2008 - 02:27 PM




#186 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 April 2008 - 02:36 PM

Vezi postarealucis, la Apr 7 2008, 12:27 PM, a spus:

M-am gandit, ca atat timp cat stiu ca nu am datorii la salarii, eu o sa le inregistrez pe destinatii ca in D100 si D102.Poate am ceva majorari pe la ei calculate, dar asta e altceva.
Si eu fac la fel. Porbabil ca vom primi ceva hartii de la administratii mult mai tarziu. Iar fisa platitorului iti da la cerere. Trebuie sa te duci cu o cerere si o disketa sau stick.
oare unde o sa ajungem?



#187 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 April 2008 - 03:39 PM

Vezi postareabibilica, la Apr 11 2008, 02:36 PM, a spus:

.. fisa platitorului iti da la cerere. Trebuie sa te duci cu o cerere si o disketa sau stick.
La unele sectoare nu se mai accepta dischete; doar memory-stick.

Pentru "delpiero": Nr.de identificare a platii nu se mai foloseste pentru ce ati declarat in 2007 sau 2008. Pentru plata unor declaratii mai vechi (restante) s-ar putea sa mai trebuiasca.
Deci, unde nu e cazul, vezi daca merge fara sa-l completezi.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 11 April 2008 - 03:42 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#188 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 25 April 2008 - 07:43 PM

Pentru Lucis: cu o cerere, delegatie, stick (cel mai practic) sau discheta se merge la Administratie si se solicita o fisa pe platitor sau instiintarile conform carora inspectorii au facut repartizarile din conturile unice. Sfatul meu: abia dupa ce verifici cu fisa pe platitor sau cu instiintarile de repartizare opereaza sumele platite de societate pe destinatii.
Eu folosesc conturile 5125.10 si 5125.11 pt bugetul de stat, respectiv 5125.20 si 5125.21 pt bugetul de asigurari sociale pana la confruntarea cu "parerea" Fiscului.

La sectorul 1, de exemplu, nu se trimit catre contribuabili aceste instiintari.

Eu am mai multe firme in sectorul 1 si la niciuna dintre ele nu au repartizat conform sumelor declarate in D 100 di D102 si si platite in conturile unice... Ba mai mult, au lasat sume nerepartizate, desi obligatiile sunt clare si achitate cu cel putin 3 zile inainte de termene.

Inspectoarea m-a sfatuit sa cer lunar/trimestrial fisele pe platitor si instiintarile pentru verificari si reglari. Drumuri in plus, cozi... Patroni care nu inteleg de ce este intarziata obtinerea certificatelor fiscale din moment ce toate obligatiile sunt achitate inainte de termene.
mdtru



#189 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 May 2008 - 01:49 PM

buna
nu se poate sa ne plingem la cineva sa scoata conturile unice?
anul asta e o mare vraiste prin fisele de platitor!!
nu se poate oare sa reintroduca numerele de evidenta a platii doar lucram cu un program? de ce sa stinga programul cind pot sa-i spun eu ce sa stinga din debite.
:thumbup:



#190 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 05 June 2008 - 01:15 AM

pai stinge programul pt ca in felul asta iti ia nu doar majorarile ci si majorari la majorari. eu am o firma la care nu a venit instiintarea privind stingerea creantelor nici pina azi de la inceputul anului. firma a platit cu intirziere. asta inseamna ca eu am considerat ca am platit doua luni odata, iar ei au consierat ca am platit o luna, majorarile aferente, si ce mai ramine merge pe a doua luna. mai intii la retineri la sursa (daca am noroc, nu se stie niciodata), deci ramin nestinse debite mai mari la datoriile societatii, adica majorari mai mari. si astfel ei imi calculeaza majorari la majorari. desi e ilegal. si daca mergi pentru recalculare, ei spun ca nu se poate, cu toate ca se poate dar de! le e greu ca trebuie sa faca referat. e mult de munca si stiinta putina. asa ca mai bine spun la "fraieri" ca nu se poate. si daca faci scandal ce? te tin ei minte!
in ce priveste somatia, se emite in ziua urmatoare scadentei platii. deci daca nu au intrat banii in cont, somatia se emite. tu ai platit poate in ultima zi si nu au intrat banii in cont. intre emiterea somatiei si punerea ei la posta, trece poate si o luna (eu am primit si dupa doua luni). nimeni nu se deranjeaza sa verifice la data punerii in plic daca mai are sens sa cheltuiasca banii contribuabililor pe trimiteri postale, adica nu se uita in fisa sa vada daca s-a achitat intre timp.
notificarile privind stingerea creantelor se emit ca si somatiile si ca si deciziile de accesorii: automat. se listeaza si atit. unele administratii le trimit, altele nu se deranjeaza. pentru nici unele. te trezesti nu doar ca ai accesorii de plata (majoritatea sint calculate aiurea, bineinteles) dar si ca ai poprire pe contul de la trezorerie, ti s-au luat bani din cont fara sa fii instiintat, nu stii unde s-au dus si cind intrebi de decizie ti se spune ca nu au mai trimis-o ca erau sume mici. cca 1500 ron erau suma mica pt ei. am si acum vreo 450 ron care nu stiu unde au plecat. si toate aceste majorari au fost calculate pt ca am transferat fisa platitorului si declaratiile mai vechi au intrat cu intirziere la ei. asa ca platile au acoperit declaratii mai noi si cele vechi au ramas neachitate rezulta majorari aiurea. numeni nu ti le mai da inapoi. ti se spune: cere control! care vine dupa cca 1-2 ani pt ca sint ocupati cu reclamatiile si rambursarile de tva.
in orice caz sa te fereasca dumnezeu sa dai peste vreo doamna gravida, care e nervoasa, vorba ceea, si tipa la tine de cum dai buna ziua si nici macar nu intelege ce vrei. in acest caz, fugi cit te tin picioarele, calculeaza cind intra in concediul prenatal si incearca-ti din nou norocul.
Succes, fratilor. si nervi tari.



#191 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 22 July 2008 - 06:43 PM

rog un ajutor,vreau sa fiu sigura.amenda pt nedepunerea declaratiei 100 din 2006 in ce cont iban o virez?la penalitati pt nedepunerea sau cu int declaratiilor?va multumesc



#192 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 23 July 2008 - 05:23 AM

nu sint sigura dar fac foia de varsamant in cont iban penalitati pt nedep declaratiei an 2006.



#193 macovei dana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 July 2008 - 05:43 PM

Vezi postareaLastarica08, la Apr 8 2008, 12:59 PM, a spus:

Vezi postarealucis, la Apr 7 2008, 01:27 PM, a spus:

M-am gandit, ca atat timp cat stiu ca nu am datorii la salarii, eu o sa le inregistrez pe destinatii ca in D100 si D102.Poate am ceva majorari pe la ei calculate, dar asta e altceva.

scuze.....sunt incepator.....
impozitul pe profit in ce cont se plateste... termenul de plata este 15.04.08 astept un raspuns :frusty:


spune-mi te rog .. ai facut plata in contul : RO38TREZ70220470101XXXXX la BUGETUL DE STAT ? :thumbup:



#194 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 July 2008 - 08:43 PM

Pana la data de 10 a lunii urmatoare celei in care s-a efectuat plata obligatiilor fiscale, organul fiscal competent va proceda la compensarea din oficiu a sumei platite in plus in contul 20.47.01.01 «Venituri ale bugetului de stat - sume incasate pentru bugetul de stat in contul unic, in curs de distribuire» fata de obligatiile fiscale datorate bugetului de stat, cu eventualele obligatii fiscale neachitate datorate aceluiasi buget, urmand ca diferenta ramasa sa fie compensata din oficiu cu obligatii datorate altor bugete, in mod proportional.
In cazul in care sumele platite de contribuabili in contul 55.02 «Disponibil al bugetelor asigurarilor sociale si fondurilor speciale, in curs de distribuire» sunt mai mari decat cuantumul obligatiilor fiscale stabilite in titlurile de creanta emise in conditiile legii si pentru care se efectueaza plata, sumele ramase nedistribuite vor fi compensate din oficiu, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei in care s-a efectuat plata, cu obligatii fiscale datorate in contul 20.47.01.01 «Venituri ale bugetului de stat - sume incasate pentru bugetul de stat in contul unic, in curs de distribuire», urmand ca eventualele diferente sa fie compensate din oficiu, pana la aceeasi data, cu obligatiile fiscale neachitate la bugetul de stat, altele decat cele care se platesc in contul unic.
Aceste reglementari sunt prevazute de Ordinul 1026 din 04/07/2008, publicat in MO 522 din 10/07/2008 pentru modificarea Metodologiei de distribuire a sumelor platite de contribuabili in contul unic si de stingere a obligatiilor fiscale inregistrate de catre acestia, aprobata prin Ordinul presedintelui ANAF 1.314/2007
Pana acum aceste compensari (pentru sumele achitate in plus fata de obligatiile fiscale) erau prevazute sa se faca pana la sfarsitul lunii aferente perioadei pentru care erau datorate obligatiile fiscale.



#195 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 25 July 2008 - 05:36 AM

din pacate nu au respectat nici cei de la adm/fin sec.4,avind in vedere ca si impozitul pe prof am achitat in plus de un an de zile suma de 5000;,am mai ridicat in deucrs de 2anic ertificatul de 14ori si mi-au dat fara datorii acum au gasit ca nu s-a depus o decl 100 din 2006,foarte "interesanta" situatie;am achitat amenda in cont iban la venit din am. si am depus decontul pt sept 2006 firma de abeea infiintata la 30septembrie.asta-i tara,sintem alergati,,,cozi imense,niste pustoaice care nici nu au minime cunostinte de conta stau pe acolo,,,si ce distanta pina la mariuca,mamamia;in sfirsit ,,,inainte!



#196 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 July 2008 - 12:01 PM

Compensarea din oficiu a sumelor platite in plus in contul unic a fost introdusa de Ordinul 477 din 24 martie 2008 pentru modificarea si completarea Metodologiei de distribuire a sumelor platite de contribuabili in contul unic si de stingere a obligatiilor fiscale inregistrate de catre acestia, aprobata prin Ordinul preaedintelui ANAF 1.314/2007, iar compensarea din oficiu se face numai pentru sumele achitate in plus fata de obligatiile fiscale datorate bugetului de stat si bugetelor asigurarilor sociale si fondurilor speciale, sume nedistribuite care se afla in conturile unice „.....in curs de distribuire”.



#197 ovidiuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2008 - 01:02 PM

Nu stiu daca am ales topicul corect dar am si eu o dilema din care imi e greu sa ies.Situatia e cam asa
-pana la luna iul 2008 toate obligatiile catre bug de stat si bug asig soc si fd speciale achitate la zi prin compensare cu tva de rambursat;
-august 2008 tva de rambursat 2.000.000lei,contrib bug de stat 80.000 lei,contrib bug aisg soc 350.000 lei(deci tva rambursat acopera sumele datorate si ramane si o diferenta;pana la aceasta data rambursarea nu s-a efectuat);
-sept 2008 tva de plata 900.000 lei,contrib bug de stat 6.500.000 lei,contrib bug asig 320.000 lei.
Intrebarea mea este ce si in ce conturi unice platesc acum?Din tva de rambusat aug 08 se sting mai intai oblig lunii aug 08 si apoi tva de plata sept si part din oblig de plata bug de stat sept 08 sau mai intai tva de plata luna sept 08 si apoi oblig de plata aug 08 si part oblig de plata bug stat sept 08?



#198 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 October 2008 - 10:40 AM

Buna,

Este posibil dn punct de vedere legal ca eu sa achit contributiile sociale ale altei firme din contul meu bancar?Sa fac un ordin de plata in care platitor e o firma iar la beneficiar trec codul fiscal al firmei pt care vreau sa platesc.



#199 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 29 October 2008 - 10:45 AM

Pt. Ovidiuc: in ce baza ai facut compensarile? Daca nu s-a efectuat controlul pentru rambursarea de TVA si compensarea acesteia cu alte obligatii bugetare, in mod sigur apari cu restante la plata si penalitati de intarziere!!!
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#200 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 October 2008 - 07:30 PM

Vezi postareaGloalina, la Oct 29 2008, 10:40 AM, a spus:

Buna,

Este posibil dn punct de vedere legal ca eu sa achit contributiile sociale ale altei firme din contul meu bancar?Sa fac un ordin de plata in care platitor e o firma iar la beneficiar trec codul fiscal al firmei pt care vreau sa platesc.

Beneficiarul este Bugetul de stat sau Bugetul asigurarilor sociale de stat, pentru ca acolo trebuie sa ajunga banii; nu am intalnit un asemenea caz, dar nu cred ca o firma poate sa plateasca altei firme contributiile. Ce legatura este intre cele doua societati? Daca ai sume de achitat societatii respective (de ex. ai facturi de achitat), faci un virament si de acolo pleaca mai departe banii pentru contributii.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL