Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Provizioane - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Provizioane

9 replies to this topic

#1 simonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:

Postat 11 April 2007 - 11:40 PM

In luna decembrie 2006 am luat o "teapa" de la niste "neoameni" in suma de 75.000 RON (ma rog, s-a vindut marfa si clientul a fugit din tara). Eu am ramas in sold la clienti cu acesti 75.000. Am o adresa de la politia economica cum ca s-a deschis dosar penal pt.faptas, dar pe mine inca nu ma incalzeste cu nimic.
Este ok daca am procedat la urmatoarele inregistrari:
4118 = 4111 75.000 (trecerea la clienti incerti)
681 = 491 75.000 (am constituit provizion).
Acest "681" il pot considera deductibil, tinand cont de adresa de la politiesi faptul ca aceasta suma eu practic nu cred ca o voi mai recupera? Sunt platitoare de impozit pe profit si nu as vrea sa am nici probele fiscale!



#2 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2007 - 01:34 PM

Vezi postareasimonel, la Apr 12 2007, 12:40 AM, a spus:

In luna decembrie 2006 am luat o "teapa" de la niste "neoameni" in suma de 75.000 RON (Acest "681" il pot considera deductibil, tinand cont de adresa de la politiesi faptul ca aceasta suma eu practic nu cred ca o voi mai recupera? Sunt platitoare de impozit pe profit si nu as vrea sa am nici probele fiscale!
in 2007 proviz sunt ded 100%, daca ai si hot jud care sa ateste starea de faliment a clientului , pe langa celelalte conditii prev de codul fiscal; dar la tine nu e vb de asa ceva, asa ca o sa-l deduci in proportie de 30 %

Aceasta postare a fost editata de loredana19: 12 April 2007 - 01:35 PM

loredana



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 April 2007 - 12:52 PM

atentie la cele 270 zile



#4 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 April 2007 - 10:02 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Apr 15 2007, 01:52 PM, a spus:

atentie la cele 270 zile
Am constituit niste provizioane (pentru niste firme din strainatate de la care mi-am luat adio sa primesc facturi, niste hoteluri, cei in cauza uitand sa imi aduca factura de cazare, hotelul la fel) si pe urma le-am anulat, primind factura spre marea mea surpriza, in timpul aceluiasi an fiscal, 2006
Am facut bine sau fug in lume, sau ma ascund sub birou sa nu ma vada nimeni? Intai pe venituri, si pe urma pe cheltuieli, adica am constituit provioane, scarpinandu-ma invers, olteneste.
491=7812;
6812=491

iar pentru clienti rau platnici 6814=491;
si pe urma 491=7814;
totul in decursul lui 2006;
sper ca nu e o contabilitate prea "creativa"
care e deductibilitatea acestor provizioane in 2006?



#5 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 April 2007 - 10:24 AM

[quote name='Olguta' date='Apr 17 2007, 11:02 AM' post='128896']
iar pentru clienti rau platnici 6814=491;
si pe urma 491=7814;
totul in decursul lui 2006;
sper ca nu e o contabilitate prea "creativa"
care e deductibilitatea acestor provizioane in 2006?

o sa-ti raspund ptr clienti rau platnici:
inainte de a constitui provizionul, treci clientul rau platnic pe incert: 4118=4111, dupa care faci provizioane; inreg pe care le-ai facut sunt ok; in 2006, aceste proviz sunt deductibile 30% din valorea creantei; uita-te la art 22 din codul fiscal, ia si normele si sigur vei afla mai multe
loredana



#6 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 April 2007 - 11:13 AM

multumesc. Ies atunci de sub birou. :pullhair:



#7 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 17 April 2007 - 12:29 PM

Nu e musai sa-i treci pe clienti incerti inainte de a constitui provizionul.



#8 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2007 - 05:39 AM

Vezi postareageut, la Apr 17 2007, 01:29 PM, a spus:

Nu e musai sa-i treci pe clienti incerti inainte de a constitui provizionul.

nu stiu daca e musai sau nu,dar provizionul presupune un anumit grad de incertitudine pe care il ai in ceea ce priveste incasarea unei creante pe care o ai asupra unui client, devenit incert; de aceea faci 4118=4111, ca sa evidentiezi aceasta incertitudine. asta pe de o parte; pe de alta parte, exista posibilitatea ca tu sa incasezi aceasta creanta ( si aici aduc o completare si la raspunsul dat Olgutei ) si atunci trebuie sa anulezi provizionul creat, facand inreg: 491=7814; deci faci aceasta inreg doar atunci cand nu mai ai motive sa ai provizion. revenind, daca tu incasezi totusi creanta respectiva, tu faci inreg : 5121/5311=4111; in momentul incasarii, s-ar putea sa nu-ti mai aduci aminte ca ptr respectiva creanta tu ai creat provizion, si atunci, nu-l mai anulezi.
loredana



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 18 April 2007 - 11:17 AM

Pentru clientii din soldul lui 4118 auditul mi-a cerut comfirmarea juristului cu justificarea trecerii in clienti incerti.Baza de calcul a provizioanelor este scadentarul facturilor;acolo se vede cat de buni platnici sunt.Justificarea soldului din 4118 mi-a cerut-o si controlul de fond(hot.judec, dovada sesisarii instantei, dosar la politie);daca nu este jurist este contabil (care face munca de jurist) si trebuie sa aiba aceste documente puse intr-un dosar.

De regula nu ai prea multi incerti sau clienti cu probleme asa ca ,bazandu-ne pe tinerea de minte ("paraca imi spune ceva x") verificam ce anexa avem la provizioane

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 18 April 2007 - 11:21 AM




#10 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 20 April 2007 - 11:05 AM

Loredana, in momentul in care constitui un provizion, ai la baza un calcul al clientilor neincasati, cu numar de zile trecute de la data scadentei. In functie de asta calculezi provizionul in diferite procente, in functie de politica firmei. Noi calculam in fiecare luna provizioanele si le anulam pe cele care nu mai au justificare.
Iar contul de clienti incerti il utilizam in situatia in care nu mai avem o relatie stabila cu respectivul client si nu suntem siguri ca vom mai recupera debitul.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL