Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
"390 VIES -Declaratie recapitulativa privind livrarile/ achizitiile intracomunitare de bunuri" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


"390 VIES -Declaratie recapitulativa privind livrarile/ achizitiile intracomunitare de bunuri"

5 replies to this topic

#1 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 12 April 2007 - 10:33 AM

"390 VIES -Declaratie recapitulativa privind livrarile/ achizitiile intracomunitare de bunuri" conform cu OMFP nr.537/ 03.04.2007.
Instructiuni pentru completarea declaratiei recapitulative

1. Declaratia recapitulativa se depune trimestrial, in conditiile prevazute de art. 156(4) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 25, inclusiv, a lunii urmatoare incheierii trimestrului, de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art.153 si art.1531 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, care au efectuat in trimestrul de raportare livrari si/sau achizitii intracomunitare, precum si livrari si achizitii in cadrul unei operatiuni triunghiulare asa cum sunt definite in Titlul VI din Codul Fiscal.

2.1. Declaratia recapitulativa se depune, in format electronic, astfel:
- la registratura organului fiscal competent,
- la posta, prin scrisoare recomandata,
- prin completare, pe pagina de web a Ministerului Finantelor Publice.
- prin SEN.

2.2. Formatul electronic, depus pe suport electronic, va fi insotit de formularul editat de persoana impozabila cu ajutorul programului de asistenta, semnat si stampilat, conform legii.
Formatul se editeaza in doua exemplare:
- 1 exemplar se depune la unitatea fiscala, impreuna cu suportul electronic;
- 1 exemplar se pastreaza de catre persoana impozabila.
Formatul electronic al declaratiei recapitulative se obtine prin folosirea programului de asistenta elaborat de Ministerul Finantelor Publice si se transmite organului competent pe suport electronic.
Programul de asistenta este pus la dispozitia persoanelor impozabile, gratuit, de unitatile fiscale sau poate fi descarcat de pe serverul de web al Ministerului Finantelor Publice, la adresa www.mfinante.ro.
Direct pe site-ul Ministerului Finantelor Publice depun contribuabilii care dispun de un certificat digital eliberat de Ministerul Finantelor Publice.
Prin SEN depun contribuabilii care dispun de un certificat digital eliberat de Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei.

3. Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA vor depune declaratia recapitulativa numai in trimestrul de raportare in care ia nastere exigibilitatea taxei pentru livrarile/achizitiile intracomunitare, precum si pentru livrarile si achizitiile in cadrul unei operatiuni triunghiulare efectuate.



#2 R@mon@

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 April 2007 - 10:51 AM

Cine imi spune si mie cum se completeaza declaratia 390?
Va rog sa imi raspunde-ti cat mai curand posibil.

multumesc!




#3 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 April 2007 - 02:59 PM

Doua completari:
1. Cum D-zeu se listeaza? Sa nu-mi raspundeti ca din fisierul txt.
2. Pentru marii contribuabili. Am sunat la Bucuresti la IGCTI 021-3032914. Nu se va putea depune D390 la acest trimestru prin SEN asa cum zice OMF 955/2006. Asa ca, in functie de pe unde va desfasurati activitatea, luati-va masuri sa trimiteti de pe acum declaratiile semnate cu discheta atasata prin posta la Bucuresti, altfel veti intarzia "putin". :pullhair:



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2007 - 10:21 PM

Voi ce treceti in 390 ? numai valoarea achizitiei sau si pe cea a transportului aferent , in cazul in care este efectuat de firma din SM si TVA-ul este tot "taxare inversa"... La asistenta nu mi-au putut raspunde.



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2007 - 10:27 AM

In MO nr.260/18.04, a aparut declaratia 390 si vedeti ca, are si intructiuni de completare pentru fiecare rubrica !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 25 April 2007 - 10:56 AM

Ce parere aveti de urmatoarea situatie:

Ordinul 537/2006

Nota:
Pentru achizitii intracomunitare de bunuri si achizitii de bunuri efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare, in cazul in care furnizorul nu comunica un cod valabil de TVA, dar bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, achizitia se declara in declaratia recapitulativa, astfel:
Coloana "Tara" – Codul tarii membre din care s-a efectuat livrarea intracomunitara.
Coloana "Cod operator intracomunitar" – nu se va inscrie nimic.
Coloana "Denumire/ Nume, prenume operator intracomunitar" – se va inscrie denumirea/nume, prenume al furnizorului care a emis factura
Coloana "Tipul operatiunii" - se va inscrie "A"
Coloana "Baza impozabila" – valoarea tranzactiei/tranzactiilor efectuate in perioada de raportare cu respectivul furnizor (baza impozabila pentru calculul TVA stabilita potrivit prevederilor Titlului VI din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.).

Am o achizitie intracomunitara la care furnizorul nu mi-a dat un cod valid de tva. Ordinul zice ca se trece si aceasta tranzactie in declaratie dar la finante a dat eroare programul lor de preluare. Cica nu se trec achizitiile de la persoane care nu au cod valid de TVA.
Dvs. ce credeti???
ADITA






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL