Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrari contabile mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrari contabile mijloace fixe

6 replies to this topic

#1 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 13 April 2007 - 09:54 AM

Buna ziua!

In legatura cu noua valoare de intrare a mijloacelor fixe, vreau sa va intreb care sunt inregistrarile in contabilitate pentru mijloacele fixe care au o valoare cuprinsa intre 1500 si 1800 lei.

Se trec la mijloace fixe de natura obiectelor de inventar?

Si valoarea neamortizata ? ce se intampla cu ea? valoarea ramasa de amortizat se trece cumva pe 6584?

Care ar fi articolul contabil?

Va multumesc anticipat.

Diana



#2 cipone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 13 April 2007 - 01:42 PM

Vezi postareadianuta77, la Apr 13 2007, 10:54 AM, a spus:

Buna ziua!

In legatura cu noua valoare de intrare a mijloacelor fixe, vreau sa va intreb care sunt inregistrarile in contabilitate pentru mijloacele fixe care au o valoare cuprinsa intre 1500 si 1800 lei.

Se trec la mijloace fixe de natura obiectelor de inventar?

Si valoarea neamortizata ? ce se intampla cu ea? valoarea ramasa de amortizat se trece cumva pe 6584?

Care ar fi articolul contabil?

Va multumesc anticipat.

Diana

Ai 2 variante:

I. Treci valoarea neamortizata pe chelt si mijl fix il inreg ca obiect de inventar

II. Mergi in continuare si se amort normal, insa le faci alta gestiune pe care o numeste " Mijl fixe de nat ob de inv"

A doua e mai convenabila!!!!!!!!!!




#3 philo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 16 April 2007 - 03:40 PM

in cazul I , se poate face inregistrarea amortizarii cu suma ramasa de amortizat pe acelasi cont 681 = 281? ca o amrtizare normala? doar ca amortizam valoarea ramasa integral?

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 01 June 2007 - 05:57 PM




#4 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 16 April 2007 - 04:54 PM

in cazul I , se poate face inregistrarea amortizarii cu suma ramasa de amortizat pe acelasi cont 681 = 281? ca o amrtizare normala? doar ca amortizam valoarea ramasa integral?

Eu asa am facut, adica:681=281 cu valoarea ramasa de amortizat asta am inteles din HG105 :pullhair: . N-am gasit nicaieri , ca trebuie musai sa le trecem pe ob. de inventar!



#5 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 16 April 2007 - 05:38 PM

H.G. 909/1997, (norme pt legea 15/1994, republicata) cu modif. ulterioare:

" 11. Înregistrarea mijloacelor fixe a căror valoare de intrare este mai mică decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului [pct. 6 și pct. 12 lit. j) alin. 2-6 din normele metodologice]:
a) Evidențierea mijloacelor fixe de natura obiectelor de inventar, într-un cont analitic distinct, deschis în cadrul contului sintetic de gradul II (de la 2121 la 2128) corespunzător clasificației din Catalogul privind duratele normale de funcționare și clasificarea mijloacelor fixe.
212 = 212
"Mijloace fixe "Mijloace fixe"
/analitic"
"Mijloace fixe
de natura obiectelor
de inventar"
și
281 = 281
"Amortizări privind "Amortizări privind
imobilizările corporale" imobilizările corporale"/analitic
"Amortizarea mijloacelor
fixe de natura obiectelor
de inventar"
b) Înregistrarea în contabilitate a amortizării mijloacelor fixe de natura obiectelor de inventar
6811 = 281
"Cheltuieli de "Amortizări privind imobilizările
exploatare privind corporale" /analitic
amortizarea "Amortizarea mijloacelor
imobilizărilor" fixe de natura obiectelor de inventar"
c) Înregistrarea scoaterii din evidență a mijloacelor fixe de natura obiectelor de inventar după amortizarea integrală.
281 = 212
"Amortizări privind "Mijloace fixe"/analitic
imobilizările corporale" "Mijloace fixe de natura
/analitic "Amortizarea obiectelor de inventar"
mijloacelor fixe
de natura obiectelor
de inventar"
d) Înregistrarea mijloacelor fixe de natura obiectelor de inventar complet amortizate, care mai sunt în folosință, trecute la categoria obiectelor de inventar
321 = 322
"


Cu mentiunea ca 321 si 322 se inlocuiesc cu cele in afara bilantului(8035...)

(eu am pastrat o evidenta a lor si in balanta: 3031 - ob. inv. noi, 3032 - ob. inv. in fol, 3033 - uzura ob. inv. : ma ajuta mai mult...)

Mult spor!!!



#6 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 23 April 2007 - 03:56 PM

Incerc sa va pun un rasp de la DGFP CARAS SEVERIN pe o tema similara,-mfixe vechi.

Fisiere atasate





#7 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 01 June 2007 - 02:32 PM

Vezi postareadianuta77, la Apr 13 2007, 10:54 AM, a spus:

Buna ziua!

In legatura cu noua valoare de intrare a mijloacelor fixe, vreau sa va intreb care sunt inregistrarile in contabilitate pentru mijloacele fixe care au o valoare cuprinsa intre 1500 si 1800 lei.

Se trec la mijloace fixe de natura obiectelor de inventar?

Si valoarea neamortizata ? ce se intampla cu ea? valoarea ramasa de amortizat se trece cumva pe 6584?

Care ar fi articolul contabil?

Va multumesc anticipat.

Diana

da, este bine 6584 sau chiar si 6588.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL