Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou


59 replies to this topic

#41 camiss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 November 2007 - 11:18 AM

daca vreau sa incasez cu tichete de masa cum le contabilizez si ce fac cu ele mai departe cine imi da banii pe ele?



#42 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 29 November 2007 - 06:36 PM

Avem 3 angajati cu norma partiala. Se pot acorda tichete mai multe doar unuia dintre ei?

Multumesc!




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 05:55 PM

dragilor, cat mai e val. unui bon de masa ?

cu multumiri. :tongue:



#44 maca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 01 February 2008 - 07:33 PM

Dupa cate stiu eu, dac intre timp nu s-a modificat cumva :tongue: : 7,56 lei

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 10:27 AM




#45 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 01 February 2008 - 10:07 PM

poate ma lamuriti si pe mine atunci in ceea ce priveste conditiile in care se acorda tichetele cadou pt cheltuieli sociale. Un salariat barbat si care nu are copii minori poate primi tichet cadou? sunt unitate bugetara iar banii alocati tichetelor sunt prinsi la cap. ASISTENTA SOCIALA, art. TICHETE CADOU PENTRU CHELTUIELI SOCIALE. Unii zic ca da, altii zic ca nu. Si eu tind sa spun ca nu, daca ar fi sa ma iau dupa definitia evenimentelor sociale din Codul fiscal. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 10:27 AM




#46 iuliana23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 February 2008 - 07:43 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 1 2008, 07:55 PM, a spus:

dragilor, cat mai e val. unui bon de masa ?

cu multumiri. :tongue:
Din martie valoare unui tichet de masa va fii 7,88 RON.



#47 felicia ratiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 20 March 2008 - 12:56 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 1 2008, 05:55 PM, a spus:

dragilor, cat mai e val. unui bon de masa ?

cu multumiri. :pullhair:


7.88 lei...am comandat in 14 martie

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:38 PM




#48 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 21 March 2008 - 11:00 AM

Vezi postareaioana.d, la May 24 2007, 12:59 PM, a spus:

Vezi postareaprimavera, la May 24 2007, 10:40 AM, a spus:

eu fac:
5328=401 val.tichet
628=401comision
4426=401tva
si 401=5121plata banca
604=5328 inreg.ch.


Multumesc mult pt raspuns, asa fac si eu, insa nu cred ca este foarte corect pentru ca de la firma distribuitoare de tichete mie imi vine factura doar pentru comision, iar tichetele sunt cuprinse separat, intr-un detaliu de livrare...

Si eu am eceeasi situatie. Si chiar nu mi se pare corect, pentru ca daca pun si valoarea bonurilor pe 401, imi trece toata valoarea in jurnalul de cumparari (la scutite), ori pentru asta ar trebui sa aibna o factura la baza, sau nu? Si eu am doar detaliul de livrare. Insa nu reusesc sa gasesac alte contari. Alte pareri?



#49 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2008 - 09:31 PM

Vezi postareaprimavera, la May 24 2007, 10:40 AM, a spus:

eu fac:
5328=401 val.tichet
628=401comision
4426=401tva
si 401=5121plata banca
604=5328 inreg.ch.
Inregistrarile sunt aproximativ corecte in sensul ca pentru consum se face inregistrarea 642=5328.
In ce priveste furnizorul de tichete el trebuie sa intocmeasca o factura fara TVA pentru tichete si una cu TVA pentru valoarea imprimatelor. Nu doar un detaliu de livrarae. Sau poate nu stiu eu ce e ala un detaliu de livrare?! :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:40 PM




#50 madalinel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 September 2008 - 02:24 PM

Cine poate sa ma ajute si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare: in cazul administratorilor ce au contract de mandat se pot acorda tichete de masa si tichete cadou?

Va multumesc,

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:40 PM




#51 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2008 - 06:32 PM

Tichetele se pot acorda oricui.
Daca punem problema deductibilitatii, tichetele de masa se pot acorda numai salariatilor, in limitele prevazute de lege iar tichetele cadou se pot da fie nominal, salariatilor, in conditiile prezentate in Codul Fiscal, fie in scopuri publicitare situatie in care nu se precizeaza in mod expres beneficiarul.
Parerea mea este ca persoanelor care nu sunt salariati ai societatii se pot acorda numai tichete cadou in conditiile in care exista o actiune de promovare, reclama etc a firmei si, desigur, in conditiile in care doriti sa va incadrati in limitele cheltuielilor deductibile conf. Cod Fiscal.
Madalina



#52 rolena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 24 October 2008 - 03:23 PM

Buna ziua,

Adaug si eu o intrebare; in Art.61 (1) din CCM- Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
In aceasta situatie se pot da tichete de masa (pentru cele 3zile platite ) ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:40 PM
citare mesaj anterior




#53 Maria A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 27 October 2008 - 09:45 PM

Logic Nu, pentru ca sunt zile LIBERE platite!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:41 PM
citare mesaj anterior




#54 christana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 October 2008 - 12:07 PM

buna ziua ! vreau sa stiu si eu daca pot incheia doua contracte cu firme furnizoare de tichete de masa? in lege nu se specifica expres! voi ce credeti????
multumiri....



#55 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 29 October 2008 - 03:46 PM

intrebare...societatea mea nu a acordat intr-o luna tich de masa unui salariat care primea lunar tichete de masa..."asa a vrut patronul"...este legal?
ms

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 10:31 AM




#56 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2008 - 05:45 PM

Vezi postareachristana, la Oct 28 2008, 12:07 PM, a spus:

buna ziua ! vreau sa stiu si eu daca pot incheia doua contracte cu firme furnizoare de tichete de masa? in lege nu se specifica expres! voi ce credeti???? multumiri....
Nu vad de ce nu ar fi posibil...nu cred ca exista restrictii de acest gen.

Vezi postareagullit, la Oct 29 2008, 03:46 PM, a spus:

intrebare...societatea mea nu a acordat intr-o luna tich de masa unui salariat care primea lunar tichete de masa..."asa a vrut patronul"...este legal?ms
Acordarea tichetelor ramane la latitudinea conducerii, nu este insa obligatorie. In acest sens ar trebui sa existe o decizie privind modul de acordare al tichetelor, persoanele care beneficiaza de tichete...nu este frumos ca se fac diferentieri (depinde si de motive...daca sunt justificate sau doar subiective), dar nu este ilegal. In aceasta situatie consider ca ar trebui sa existe o justificare scrisa in privinta motivelor.
Madalina



#57 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 23 November 2008 - 12:52 PM

OK. Doresc punct de vedere referitor la acordarea tichetelor cadou la bugetari .O sa-ti prezint 2 variante cu privire la impozitare;

1. Pentru tichete cadou acordate salariatilor care au copii si au deducerea la unitate ;
- nu se fac retineri la sursa pana in valoarea de 150 lei dar angajatorul plateste toate cotele exclusiv somaj si fo de risc
2. Pentru tichetele cadou acordate celorlalti salariati si pentru prima categorie dar peste valoarea de 150
- retineti la sursa exclusiv somaj si angajatorul plateste toate cotele exclusiv somaj si fo de risci

Astept o parere fata de cele prezentate mai sus.

Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 03:51 PM




#58 cezara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2008 - 10:04 PM

Daca se folosesc tichetele cadou intr-o campanie de marketing ( in sensul ca, daca clientul cumpara in valoare de 50 lei, primeste un tichet cadou )valoarea acestora este deductibila sau doar intr-o anumita masura?
Multumesc!



#59 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 24 November 2008 - 12:11 AM

Valoare este deductibila integral . Insa e bine ca la inceputul campaniei sa faci o decizie interna prin care stabilesti perioada campaniei publicitare, si cu ce ocazie se face aceasta.



#60 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 03 December 2008 - 06:56 PM

Vezi postareaJojo, la Nov 23 2008, 12:52 PM, a spus:

OK. Doresc punct de vedere referitor la acordarea tichetelor cadou la bugetari .O sa-ti prezint 2 variante cu privire la impozitare;

1. Pentru tichete cadou acordate salariatilor care au copii si au deducerea la unitate ;
- nu se fac retineri la sursa pana in valoarea de 150 lei dar angajatorul plateste toate cotele exclusiv somaj si fo de risc
2. Pentru tichetele cadou acordate celorlalti salariati si pentru prima categorie dar peste valoarea de 150
- retineti la sursa exclusiv somaj si angajatorul plateste toate cotele exclusiv somaj si fo de risci

Astept o parere fata de cele prezentate mai sus.

Multumesc !


Ce treaba au tichetele cadou cu contributiile angajatorului? NU se plateste nici o contributie pentru tichete cadou. Doar impozit. Iar plafonul de 150 lei nu prea se aplica. La noi in invatamant un eveniment este Pastele sau Craciunul, dar tichetele se dau salariatului, nu copiilor minori pe care ii are salariatul. La firme poti spune ca le dai copiilor dar la noi nu merge. Deci depinde de caz. La noi impozitam toata suma, nu doar ce depaseste 150 lei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL