Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou


59 replies to this topic

#1 iiyama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 April 2007 - 01:47 PM

Buna ziua !

Tot citind si citind de-a lungul timpului zecile ( chiar sutele ) de mesaje, intrebari....raspunsuri...comentarii privitoare la
sistemul si facilitatile oferite de acordarea tichetelor de masa si cadou in Romania...am constatat urmatoarele :

- foarte multi contabili nu cunosc sau sunt gresit informati cu privire la legislatia in vigoare si a avantajelor fiscale ;

- alti ,,unii"... ( cativa din fericire...sau din pacate )...se dau drept ,, tatuci sfatuitori "...cunoscatori ,, a tot si a toate" ...isi
dau cu parerea ( dar cu titlu de ,,asa e...ca mine...ca 'io stiu...). Acesti asa zis ,,cunoscatori" mai mult baga in ceata pe cel
care are intr-adevar o nelamurire

- alti membrii ( care lucreaza in sistemul tichetelor de masa )....isi atrag clienti de pe acest forum....facand reclama pe fata
unor companii franceze emitente. Sincer...pe de-o parte ii admir pe acesti ,,colegi de forum"...ei isi vad interesul lor
direct ....fiind agenti de vanzari la acele companii...dar n-ar recunoaste nici picati cu ceara....

M-am hotarat sa ma inscriu de azi pe acest forum....si sa incerc sa ,,limpezesc" un pic hatisul de informatii deformate
privitoare la sistemul tichetelor de masa si cadou din Romania...

Si pentru ca intrebarea deja exista in mintea fiecaruia....anticipez si raspund...DA...lucrez de ani buni in domeniul tichetelor
de masa & cadou, numai in functii de conducere...

Va astept intrebarile si nelamuririle...promitand ca am sa va raspund in limita timpului meu disponibil...dar
zilnic...asigurandu-va de seriozitatea si competenta raspunsurilor... ( si daca va mai intrebati daca voi face reclama unei
companii emitente....va asigur ca NU !!! )

Va doresc numai bine....zi de zi...



#2 cristinicola

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 April 2007 - 08:29 AM

Buna ziua

Intrebare: in cazul in care intr-o firma salariile angajatilor din contractul de munca reprezinta o suma mai mica decat ceea ce primesc acestia ca "bani in mana" (deci se plateste diferenta de salariu la negru), cum se poate acoperi acesta diferenta "la negru" prin bonuri de masa? Exista o astfel de posibilitate? Si daca da, ce avantaje sau dezavantaje exista? Mentionez ca angajatii sunt detasati in alta localitate si au masa asigurata de catre firma la un local din orasul respectiv.

Multumesc




#3 stefanfox2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slobozia

Postat 21 May 2007 - 08:43 AM

bine domnule "numai in functii de conducere..." :smile: .... m-ar interesa si pe mine in ce conditii se pot achizitiona aceste bonuri, cum le contabilizez, etc, etc.... daca nu vrei sa faci publicitate ascunsa astept mai multe detalii pe e-mail stefanfox2000@yahoo.com
Multumesc anticipat!!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 May 2007 - 04:09 PM




#4 SARRAHDAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2007 - 10:37 AM

Stimate Domn,

As dori sa stiu daca dpdv legislativ am voie sa dau tichete la un salariat mai putine decat nr. zile la care el a fost prezent la serviciu si daca mai este in vigoare obligatia de a da tichetele salariatilor in ultima decada a lunii pentru luna urmatoare. Daca se poate si cu trimetere la pct din lege

Multumesc anticipat pt raspunsuri



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2007 - 04:17 PM

domul cu ID iiyama ne-a parasit, se pare ... aratandu-ne inca o data cat de valabila e acea lege a lui MURPHY care zice ca " daca ceva pare prea frumos sa fie adevarat, de obicei asa si este" :smile:

intentia = minunata, realizarea = lipsa, cel putin pana acum....

ma duc sa vad cand a intrat pe forum ultima oara, poate a avut omu' probleme si n-a mai dispus de timp si pt. asta, zic sa mai asteptam.

revin: sa stiti ca nu a mai intrat pe forum de pe 16 aprilie. sigur s-a intamplat ceva.... :tongue:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 May 2007 - 04:19 PM




#6 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 23 May 2007 - 12:38 PM

ma intereseaza acest subiect
e adevarat ca sunt deductibile numai in lunile in care ai profit la firma?
eu asa am facut
dar nu stiu care este temeiul legal
se dau pentru zilele lucratoare si c-am atit stiu despre ele.( tichete de masa obisnuite)



#7 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 23 May 2007 - 02:24 PM

Vezi :
- L. 148/1998 privind acordarea tichetelor de masa;
- Ord. 148/26.02.2007 priv. suma ded. a unui tichet de masa ;
- CODUL FISCAL - cheltuieli cu deductibilitate limitata ; nu mai sunt conditionate de obtinerea de profit;



#8 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 23 May 2007 - 05:11 PM

Vezi postareaSARRAHDAM, la May 21 2007, 11:37 AM, a spus:

Stimate Domn,

As dori sa stiu daca dpdv legislativ am voie sa dau tichete la un salariat mai putine decat nr. zile la care el a fost prezent la serviciu si daca mai este in vigoare obligatia de a da tichetele salariatilor in ultima decada a lunii pentru luna urmatoare. Daca se poate si cu trimetere la pct din lege

Multumesc anticipat pt raspunsuri


LEGE 142 privind acordarea tichetelor de masa: "Art. 8. - (1) Sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de angajator, in limitele valorii nominale prevazute la art. 3, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, iar pentru salariat sunt scutite de plata impozitului pe venitul sub forma de salariu." (articolul 3 se refera la valoarea nominala a tichetului de masa, valoare ce se schimba in luna martie si luna septembrie).
Hotarare nr. 5 din 14 ianuarie 1999 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa "Art. 2. - Angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor, dupa caz, vor stabili prin contractele colective de munca clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, care sa prevada: b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;" deci se pot da mai putine tichete decat zile lucrate.
Obligatia de a da tichetele in ultima decada este inca in vigoare, dar mie personal mi se pare o complicare inutila... cred ca au facut chestia asta ca sa se faca usor greseli si sa se aplice si mai usor amenzile...



Am si eu o nelamurire in legatura cu contabilizarea tichetele de masa:
Ideea e ca pe factura fiscala este cuprins doar comisionul+tva, iar tichetele doar pe detaliul de livrare. pe ce baza se inregistreaza atunci tichetele in conta?! fac direct 5328 = 5121 cand le platesc in avans? tot nu mi se pare corect pt ca la data platii eu nu le am in stoc, deci nu vad de ce sa le incarc in 5328... eu primesc mai intai o factura proforma pe tichete+comision, o achit (408=5121), dar cand soseste factura, este facturat doar comisionul ! deci cum inchid 408?!



#9 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 24 May 2007 - 09:35 AM

Vezi postareaanuszka, la May 23 2007, 03:24 PM, a spus:

Vezi :
- L. 148/1998 privind acordarea tichetelor de masa;
- Ord. 148/26.02.2007 priv. suma ded. a unui tichet de masa ;
- CODUL FISCAL - cheltuieli cu deductibilitate limitata ; nu mai sunt conditionate de obtinerea de profit;
multumesc

eu fac:
5328=401 val.tichet
628=401comision
4426=401tva
si 401=5121plata banca
604=5328 inreg.ch.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 28 May 2007 - 03:40 PM




#10 polhac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 May 2007 - 11:27 AM

Vezi postareaprimavera, la May 24 2007, 10:40 AM, a spus:

eu fac:
5328=401 val.tichet
628=401comision
4426=401tva
si 401=5121plata banca
604=5328 inreg.ch.

sunt de acord pana la ultima inregistrare
exista contul 642-cheltuieli cu tichete de masa distribuite salariatilor

642=5328



#11 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 May 2007 - 12:59 PM

Vezi postareaprimavera, la May 24 2007, 10:40 AM, a spus:

eu fac:
5328=401 val.tichet
628=401comision
4426=401tva
si 401=5121plata banca
604=5328 inreg.ch.


Multumesc mult pt raspuns, asa fac si eu, insa nu cred ca este foarte corect pentru ca de la firma distribuitoare de tichete mie imi vine factura doar pentru comision, iar tichetele sunt cuprinse separat, intr-un detaliu de livrare...



#12 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 24 May 2007 - 01:08 PM

buna tuturor!
Ajutati-ma! Eu nu pot sa-l conving pe sefii mei ca sa dam angajatiilor tichete de masa....:-(....ce pot sa fac?! Nu pot cu nici un argument sa le conving... :smile:



#13 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 May 2007 - 01:16 PM

Vezi postareaics21, la May 24 2007, 02:08 PM, a spus:

buna tuturor!
Ajutati-ma! Eu nu pot sa-l conving pe sefii mei ca sa dam angajatiilor tichete de masa....:-(....ce pot sa fac?! Nu pot cu nici un argument sa le conving... :smile:
Ce argumente ai folosit pana acum? Asta ca sa nu le repetam si noi in incercarea de a te ajuta.



#14 Onica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2007 - 02:22 PM

Vezi postareaioana.d, la May 24 2007, 01:59 PM, a spus:

Vezi postareaprimavera, la May 24 2007, 10:40 AM, a spus:

eu fac:
5328=401 val.tichet
628=401comision
4426=401tva
si 401=5121plata banca
604=5328 inreg.ch.


Multumesc mult pt raspuns, asa fac si eu, insa nu cred ca este foarte corect pentru ca de la firma distribuitoare de tichete mie imi vine factura doar pentru comision, iar tichetele sunt cuprinse separat, intr-un detaliu de livrare...

Eu contabilizez la fel ca Primavera exceptie ultima linie, care o fac 624=5328 cu numarul de tichete pe care le distribui. Am patit sa cumpar mai multe tichete decat trebuia sa distribui si atunci le-am lasat in "stoc". Pe factura de comision mie imi apare si valoarea tichetelor si numarul lor si exista si acel detaliu de livrare. (poate depinde de firma distribuitoare?)
In ceea ce priveste legea si eu achizitinez tichete in jur de 20-25 ale lunii pentru luna urmatoare. Si intimpin diverse intrebari din partea angajatilor, care nu inteleg de ce le distribui in acest fel, dar le explic ca asa e legea si chiar le-o arat celor mai "capatanosi". Iar daca eu le dau tichete in avans si ei isi iau concediu de odihna, medical sau pleaca in delegatie tin cont in luna urmatoare si le dau mai putine tichete, specificand totodata pe tabel cate tichete le-am dat si cate zile au avut CO, CM...

Vezi postareaics21, la May 24 2007, 02:08 PM, a spus:

buna tuturor!
Ajutati-ma! Eu nu pot sa-l conving pe sefii mei ca sa dam angajatiilor tichete de masa....:-(....ce pot sa fac?! Nu pot cu nici un argument sa le conving... :tongue:

Poti sa ii spui ca este ca o marire de salariu fara a fi nevoie sa dea atatea impozite la stat. :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 24 May 2007 - 08:14 PM




#15 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 May 2007 - 06:52 PM

Vezi postareaics21, la May 24 2007, 02:08 PM, a spus:

buna tuturor!
Ajutati-ma! Eu nu pot sa-l conving pe sefii mei ca sa dam angajatiilor tichete de masa....:-(....ce pot sa fac?! Nu pot cu nici un argument sa le conving... :smile:

de ce tii neaparat sa le dea tichete de masa? poate sefii nu vor sa se mai complice pt ca tichetele presupun si angajat care sa se ocupe de ele, angajat care poate cere marire de salariu pt o atributie in plus. poate le convine din acest punct de vedere sa mareasca salariile in modul clasic. sau nu vor sa mareasca salariile si tu incerci sa-i determini sa faca lucrul asta, dar cu tichete?



#16 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 25 May 2007 - 01:20 PM

dupa parerea mea e un pic ?? ultima inreg.
642=5328
unde 642-ch.salariale in natura



#17 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 May 2007 - 12:04 PM

Vezi postareaprimavera, la May 25 2007, 02:20 PM, a spus:

dupa parerea mea e un pic ?? ultima inreg.
642=5328
unde 642-ch.salariale in natura




E corecta inregistrarea 642=5328. Contul 642 inseamna "Cheltuieli privind tichetele de masa acordate salariatilor" si este un cont introdus prin OMFP 1752/2005.



#18 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 29 May 2007 - 12:35 PM

Se acorda tichete de masa salariatilor daca societatea are pierdere pe luna dar pe cumulat profit



#19 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 29 May 2007 - 05:09 PM

nu are nici o legatura... se pot acorda atata timp cat nu ai debite de orice fel restante la buget



#20 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 30 May 2007 - 09:26 AM

salariatii angajati cu 1/2 norma pot beneficia de tichete de masa?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL