Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii online adm financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii online adm financiara

21 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 April 2007 - 06:37 PM

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Anaf...letare_decl.pdf



#2 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 April 2007 - 11:15 PM

SALUT,

problema e cum si de unde se obtine semnatura digitala.De ex eu conduc evid.ctb la mai multe firme si pot sa obtin semnatura digitala pt toti clientii sau e vorba de o singura semnatura digitala a mea personala si nu a fimei client ???

Hai bye.
:pullhair:




#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 April 2007 - 11:14 AM

poate sa posteze cineva ordinul 512/2007 (privind obtinerea certificatului digital)?
va multumesc

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 14 April 2007 - 11:16 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 April 2007 - 11:58 AM

http://discutii.mfin...FP_521_2007.pdf



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 April 2007 - 12:17 PM

multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 17 April 2007 - 06:25 PM

multumesc Septimiu



#7 magda24

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:De a trai mai bine.

Postat 20 April 2007 - 08:39 AM

Vezi postareamm-miron, la Apr 17 2007, 07:25 PM, a spus:

multumesc Septimiu


declalaratiile online la adm fin sunt doar pentru bucuresti?



#8 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 April 2007 - 09:41 AM

ART. 8
(1) Prezentul ordin se aplica de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, de către contribuabilii persoane juridice care au domiciliul fiscal în municipiul Bucureşti sau judeţul Ilfov, cu excepţia contribuabililor mari, aflaţi în administrarea Direcţiei generale de administrare a marilor contribuabili.



#9 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2007 - 08:41 PM

Vezi postareawalker, la Apr 14 2007, 12:15 AM, a spus:

SALUT,

problema e cum si de unde se obtine semnatura digitala.De ex eu conduc evid.ctb la mai multe firme si pot sa obtin semnatura digitala pt toti clientii sau e vorba de o singura semnatura digitala a mea personala si nu a fimei client ???

Hai bye.
:smile:

In situatia in care aceeasi persoana reprezinta mai multi agenti economici (de exemplu, tine contabilitatea pentru mai multe firme), ea va solicita cate un certificat digital pentru fiecare agent economic. Fiecare certificat obtinut va fi astfel unic, deoarece va contine codul numeric personal al reprezentantului legal, impreuna cu codul de identificare fiscala al agentului economic. In acest caz, recomandam reprezentantului legal atentie, ca la semnarea declaratiei sa nu foloseasca un certificat eliberat pentru alta firma.



#10 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2007 - 09:14 AM

A depus cineva pe net? cum vi se pare? eu am depus astazi, mi-au dat un nr de inregistrare si astept sa vad continuarea :smile:



#11 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2007 - 08:56 AM

Chiar nimeni nu a depus pe net? :smile: imi vine greu sa cred ca sunt prima si ultima...fie si numai pt a evita durmul infiorator pana acolo :tongue:



#12 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2007 - 02:39 PM

Am depus ieri si eu :

Site-ul merge INCET (cred ca este supra-securizat).

Cand te conectezi iti apare o lista cu certificatele digitale obtinute (15-20 ca numar, in cazul meu) TOATE avand acelasi NUME . Este extrem de greu sa alegi certificatul X corespunzator unei anumite firme.

O declaratie are peste 1 MB, ca marime , si se transmite Foarte Greu.

Le-am trimis o sesizare si ceva idei, sa vedem ce sunt in stare sa faca.


Deh, Balcani ! Unde esti tu, Germanie ? :biggrin:



#13 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2007 - 02:49 PM

Astazi am primit un mesaj prin care ma anunta ca odata conectat cu cerificatul digital al unei firme, se pot depune declaratii si pt. alte firme.

Pentru verificare depunerilor pt. firma X trebuie conectare cu certificatul digital aferent firmei X. Asta este cam greu : pentru 15 firme te conectezi de 15 ori.

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 24 May 2007 - 02:51 PM




#14 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 May 2007 - 11:47 AM

Declaratia on-line e un fel de frectie la picior de lemn. Ea ar trebui sa-i ajute pe cei care au volum mare de lucru (multe firme) si nu termina respectivele declaratiile cu 1-2 sapt. inainte de termen. Avand mai multe firme este imposibil sa nu nimeresti si una cel putin care are bon de casa. Daca ai bon de casa nu poti trimite on-line, deci nu s-a rezolvat problema decat la nivel de - praf in ochii UE si ai contribuabililor :tongue: Multumim din inima partidelor si guvernului iubit care indragesc atat de mult birocratia.
PS> Sa vedeti ce rahat iese si cu declaratia privind facturile emise :smile:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#15 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2007 - 12:58 PM

Ai dreptate, LUCK ! Tot o sa te duci sa depui raportul Z lunar !!!!!!!!!!!!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#16 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2007 - 10:53 PM

Raportul Z lunar si-l vor depune singuri-singurei ca doar sunt baieti mari. Daca il emit pe 1 al lunii urmatoare , au tot timpul :tongue: ca pana pe data de 5 sa-l depuna fara aglomeratie sau prin posta. Acest raport Z oricum nu reprezinta o situatie care trebuie intocmita obligatoriu de catre contabil.

Sase cozi (cate una pt.cele 6 sectoare) scutite ! :smile:



#17 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 May 2007 - 08:08 AM

Sunt multe rapoarte si declaratii care nu trebuie intocmite obligatoriu de catre contabili...si cu toate astea contabilul le intocmeste...vrei sa le enumeram?
Daca ar fi asa simplu cred ca jumatate din munca contabililor ar trebui facuta de altii. Sa va intreb cand vin aia cu casa de marcat sa scoata Z? Cumva la sfarsitul perioadei de raportare?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#18 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2007 - 12:19 PM

Cand am fost la adminitratia financiara pentru a solicita un certificat fiscal (anul trecut , cred !), pe langa balante si alte copii , mi-a cerut si copii dupa toate raporturile Z depuse de la ultimul certificat solicitat !!!

Cat despre declaratii si alte hartii, ai dreptate , Luck !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#19 gabi.j

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 May 2007 - 07:14 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la May 28 2007, 09:08 AM, a spus:

Sunt multe rapoarte si declaratii care nu trebuie intocmite obligatoriu de catre contabili...si cu toate astea contabilul le intocmeste...vrei sa le enumeram?
Daca ar fi asa simplu cred ca jumatate din munca contabililor ar trebui facuta de altii. Sa va intreb cand vin aia cu casa de marcat sa scoata Z? Cumva la sfarsitul perioadei de raportare?
draga luck33ro,asta cu z se numeste '"raportulmemoriei fiscale" si se scoate cei care lucreaza cu casa de marcat, daca ei nu stiu cum se scoate firma care le-a vindut cas de marcat e obligata sa learate procedura. acest raport se scoate dupa dat de 1 pentru luna care s-a incheiat strict si reprezinta totalul z-turilor,e o cheie de control al z-turilor.asa iti dai seama daca le ai pe toate in contabilitate si mgazinul si le-a trecut pe toate in raportulde gestiune. termenul de depunere a "raportului memoriei fiscale' e 25 le lunii urmatoare. te miri cind organul de control(oricare ar fi el te intreaba de aceasta hirtie...cind nu te astepti)



#20 eva82

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 June 2007 - 03:43 PM

Am si eu o intrebare de incepator : daca am trimis declaratia electronic, trebuie sa o mai trimit si prin posta?
Multumesc pentru ajutor






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL