Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura achizitie intracomunitara neinregistrata - ce mai pot face? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura achizitie intracomunitara neinregistrata - ce mai pot face?

3 replies to this topic

#1 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 16 April 2007 - 07:39 PM

Ce mai pot face acum daca in luna februarie nu am inregistrat o factura ( achizitie intracomunitara Germania ) reprezentand o piesa de schimb la un utilaj ?
Mentionez ca factura a fost platita in avans pe 15 februarie urmand ca livrarea sa se faca dupa incasarea contravalorii piesei de schimb.
Livrarea a fost facuta piesa de schimb a fost inlocuita insa factura nu ajuns nici pana azi.
Din discutiile avute ulterior cu cei din Germania m-i s-a comunicat ca factura a fost pusa cu posta, iar daca nu a ajuns o vor pune din nou printr-un curierat rapid.
Astazi am sunat in Germania si i-am rugat sa puna factura pe e-meil, de aici incepe problema mea.

Factura a fost emisa in data de 26.02.2007. Cum mai pot eu sa inregistrez aceasta factura, luna februarie fiind deja inchisa,decontul depus, nu am nici intare in luna, nici dare in consum pentru aceasta piesa, etc ?

1. In ce data sa inregistrez factura - 1 martie o fi bine?
2. Factura a fost platita in avans - inchid avansul tot pe 1 martie?
3. Cum fac cu intrarea si consumul - e corect sa le fac in luna martie?
4. Cel mai important cum o inscriu in decont - ca pe o factura sosita in luna, se trec sumele la rubrica regularizari? nu stiu nu am mai patit pana acum asa ceva.

Este cineva care a mai patit asa ceva si care ma poate ajuta ?



#2 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 17 April 2007 - 12:59 PM

Poti inregistra la data la care a fost facuta livrarea, iar in decont treci la rubrica de regularizari. Oricum nu influenteaza TVA-ul decat ca rulaj.




#3 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 17 April 2007 - 02:00 PM

Mersi frumos intre timp am sunat la administratia financiara si m-i s-a spus sa inregistrez factura normal, nu la rubrica regularizari.
Acum fac si eu cum au zis banuiesc ca or sti ei ceva.



#4 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 April 2007 - 02:10 PM

Daca e achiz. intrac. atunci se trece la acel rand si nu la regularizari. Pentru ca altfel este neconcordanta cu decl 390 si vei fi notificata.

Aceasta postare a fost editata de Ioan P.: 20 April 2007 - 02:10 PM

Ioan Butariu
expert contabil






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL