Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
perioada de proba - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


perioada de proba

10 replies to this topic

#1 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 18 April 2007 - 09:23 AM

buna ziua!!
spuneti-mi si mie va rog care este perioada de proba pt un economist si perioada de preaviz in cazul concedierii si in cazul demisei?
va multumesc!!



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 April 2007 - 09:57 AM

Perioada de proba este max 30 zile calendaristice, preaviz 20 zile lucratoare la concediere, 15 zile calendaristice la demisie.

iuliana



#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 18 April 2007 - 10:34 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 18 2007, 10:57 AM, a spus:

Perioada de proba este max 30 zile calendaristice, preaviz 20 zile lucratoare la concediere, 15 zile calendaristice la demisie.

un inspector de personal (stiti voi, acela care incheie contracte, acte ad, completeaza carti de mca si se duce la ITM :biggrin: ) a incheiat un contract de munca pe 2 ore/zi pe perioada de la 01.03.2007 la 31.03.2007. E corect?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 April 2007 - 03:06 PM

Corect. Perioada determinata poate fi si 15 zile. Se practica in activitatile agricole pentru incadrarea muncitorilor necesari pentru campanii.
iuliana



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 18 April 2007 - 03:15 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 18 2007, 04:06 PM, a spus:

Corect. Perioada determinata poate fi si 15 zile. Se practica in activitatile agricole pentru incadrarea muncitorilor necesari pentru campanii.

:pullhair: ...numa' ca noi suntem la oras si ne cocotam pe blocuri sa internautizam populatia ca sa mai stie si ei cu ce pe la ....tara :lostit (13): . tot corect e, atunci? (ma asteptam la un se practica DE REGULA in.....de aceea am continuat postarea :pullhair: ). multam anticipat :lostit (13):
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 18 April 2007 - 03:39 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 18 2007, 04:15 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 18 2007, 04:06 PM, a spus:

Corect. Perioada determinata poate fi si 15 zile. Se practica in activitatile agricole pentru incadrarea muncitorilor necesari pentru campanii.

:pullhair: ...numa' ca noi suntem la oras si ne cocotam pe blocuri sa internautizam populatia ca sa mai stie si ei cu ce pe la ....tara :lostit (13): . tot corect e, atunci? (ma asteptam la un se practica DE REGULA in.....de aceea am continuat postarea :pullhair: ). multam anticipat :lostit (13):
Cap VI, Codul Muncii: contractul de munca pe durata determinata.
art. 82: Contractul de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 24 luni.
Pe urma la art. 83, vorbeste de perioadele de PROBA in cadrul acestui contract pe perioada determinata. De ex: "perioada de proba nu poate fi mai mare de 5 zile lucratoare pentru o durata a contractului de munca mai mica de trei luni;15 zile lucratoare pentru o durata a contractului de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni....."etc. Dar pe tine nu te intereseaza perioada de proba, in cadrul contractului de munca incheiat in cazul tau, pentru o luna.
Concluzia mea este: Codul Muncii nu interzice, deci se poate. Evrika!



#7 cristinutza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:iasi

Postat 19 April 2007 - 08:59 PM

eu am fost in perioda de proba 3 luni de zile.... ca sa vezi contract intocmit de un jurist....



#8 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 09:48 PM

Vezi postareaOlguta, la Apr 18 2007, 04:39 PM, a spus:

Vezi postarearobertantal, la Apr 18 2007, 04:15 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 18 2007, 04:06 PM, a spus:

Corect. Perioada determinata poate fi si 15 zile. Se practica in activitatile agricole pentru incadrarea muncitorilor necesari pentru campanii.

:pullhair: ...numa' ca noi suntem la oras si ne cocotam pe blocuri sa internautizam populatia ca sa mai stie si ei cu ce pe la ....tara :lostit (13): . tot corect e, atunci? (ma asteptam la un se practica DE REGULA in.....de aceea am continuat postarea :pullhair: ). multam anticipat :lostit (13):
Cap VI, Codul Muncii: contractul de munca pe durata determinata.
art. 82: Contractul de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 24 luni.
Pe urma la art. 83, vorbeste de perioadele de PROBA in cadrul acestui contract pe perioada determinata. De ex: "perioada de proba nu poate fi mai mare de 5 zile lucratoare pentru o durata a contractului de munca mai mica de trei luni;15 zile lucratoare pentru o durata a contractului de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni....."etc. Dar pe tine nu te intereseaza perioada de proba, in cadrul contractului de munca incheiat in cazul tau, pentru o luna.
Concluzia mea este: Codul Muncii nu interzice, deci se poate. Evrika!

merci. chiar nu stiam.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#9 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 20 April 2007 - 07:11 AM

Vezi postareacristinutza, la Apr 19 2007, 09:59 PM, a spus:

eu am fost in perioda de proba 3 luni de zile.... ca sa vezi contract intocmit de un jurist....
Nu-ti cunosc axact situatia dar presupun ca acea perioada de proba de 3 luni a fost cand ai obtinut primul post dupa terminarea facultatii. Este singura explicatie, si nu cred ca la ITM ar fi inregistrat gresit.

Si ca sa lamurim cu perioada de proba, iata un extras din Codul Muncii:

"Art. 31. - (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcțiile de execuție și de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcțiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) În cazul muncitorilor necalificați, perioada de probă are caracter excepțional și nu poate depăși 5 zile lucrătoare.
(4) Absolvenții instituțiilor de învățământ se încadrează, la debutul lor în profesie, pe baza unei perioade de probă de cel mult 6 luni.
(41) Pe durata sau la sfârșitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la inițiativa oricăreia dintre părți.
(5) Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile și are toate obligațiile prevăzute în legislația muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum și în contractul individual de muncă.
Art. 32. - (1) Pe durata executării unui contract individual de muncă nu poate fi stabilită decât o singură perioadă de probă.
(2) Prin excepție, salariatul poate fi supus la o nouă perioadă de probă în situația în care acesta debutează la același angajator într-o nouă funcție sau profesie ori urmează să presteze activitatea într-un loc de muncă cu condiții grele, vătămătoare sau periculoase.
(3) Neinformarea salariatului anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă cu privire la perioada de probă, în termenul prevăzut la art. 17 alin. (4), duce la decăderea angajatorului din dreptul de a verifica aptitudinile salariatului printr-o asemenea modalitate.
(4) Perioada de probă constituie vechime în muncă. "
iuliana



#10 lacramioara botezatu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bacau

Postat 30 April 2007 - 10:09 AM

15 zile perioada de proba ptr. calificati
5 zile necalificati
30 zile perioada de proba persoane de conducere
15 zile calendaristice - demisie
15 zile calendaristice - preaviz
lacra



#11 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 30 April 2007 - 11:42 AM

Vezi postarealacramioara botezatu, la Apr 30 2007, 11:09 AM, a spus:

15 zile perioada de proba ptr. calificati
5 zile necalificati
30 zile perioada de proba persoane de conducere
15 zile calendaristice - demisie
15 zile calendaristice - preaviz
Gresit termenul de preaviz!
Art.73 al.1 Codul muncii , "persoanele concediate.............beneficiaza de dreptul la preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare." Iar in CCMUN acest termen se extinde la 20 zile lucratoare. Nu reluam discutia cu ce anume respectam, Codul sau CCMUN dar in nici un caz nu pot fi mai putin de 15 zile lucratoae.
iuliana






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL