Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pensii private - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pensii private


52 replies to this topic

#1 ella 2002

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 April 2007 - 01:41 PM

:pullhair: ma poate ajuta cineva in legatura cu asigurarile private am inteles ca se deduce 200 euro per angajat si inca 200 euro pe firma daca firma face asigurari private

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 March 2011 - 03:57 PM




#2 contamanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2007 - 07:46 PM

Vezi postareaella 2002, la Apr 18 2007, 02:41 PM, a spus:

:pullhair: ma poate ajuta cineva in legatura cu asigurarile private am inteles ca se deduce 200 euro per angajat si inca 200 euro pe firma daca firma face asigurari private

care-i nelamurirea? da se deduc de fiecare parte functie de pilonul in care se incadreaza salariatul! corect?




#3 ella 2002

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 April 2007 - 12:42 PM

Vezi postareacontamanu, la Apr 18 2007, 08:46 PM, a spus:

Vezi postareaella 2002, la Apr 18 2007, 02:41 PM, a spus:

:pullhair: ma poate ajuta cineva in legatura cu asigurarile private am inteles ca se deduce 200 euro per angajat si inca 200 euro pe firma daca firma face asigurari private

care-i nelamurirea? da se deduc de fiecare parte functie de pilonul in care se incadreaza salariatul! corect?
daca intelegeam nu ceream explicatii sunt nelamurita inca nu am inteles nimic din explicatia ta

si care este pilonul respectiv
si cine il fixeaza
:pullhair:

poti fi mai explicit te rog nu inteleg nimic



#4 anador

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Slobozia

Postat 24 April 2007 - 12:26 PM

Vezi postareaella 2002, la Apr 19 2007, 01:42 PM, a spus:

Vezi postareacontamanu, la Apr 18 2007, 08:46 PM, a spus:

Vezi postareaella 2002, la Apr 18 2007, 02:41 PM, a spus:

:pullhair: ma poate ajuta cineva in legatura cu asigurarile private am inteles ca se deduce 200 euro per angajat si inca 200 euro pe firma daca firma face asigurari private

care-i nelamurirea? da se deduc de fiecare parte functie de pilonul in care se incadreaza salariatul! corect?
daca intelegeam nu ceream explicatii sunt nelamurita inca nu am inteles nimic din explicatia ta

si care este pilonul respectiv
si cine il fixeaza
:pullhair:

poti fi mai explicit te rog nu inteleg nimic

Zilele acestea eu am spre finalizare acest gen de problema, in sensul ca angajatii unei societati au optat pentru pensiile obligatorii si au ca data de start august anul curent:
*persoane sub 45 ani , 50 lei angajatul din salariu si 50 lei angajatorul. Salariatului i se opreste din salariu iar angajatorul plateste si el in contul salariatului-total 100 ron de angajat- (minim din partea angajatului este de 2% din salariul brut);
* persoanele peste 45 ani au optat pentru 80 lei plata individuala, iar angajatorul ramine tot la 50 lei (pentru a se incadra in cei 200 euro anual)
Deducerea angajatorului este clar in fiecare luna urmind ca la sfirsitul anului sa se faca regularizarea conf.curs valutar, iar deducerea salariatului se face la sfirsitul anului fiscal 2007 din impozitul pe venit diin salariu.
Sumele colectate se vor vira in contul asiguratorului la banca stabilita prin lege de acesta. In cazul asiguratorului ING sumele se vor vira la BRD (nu au voie prin lege sa colecteze la propria banca)



#5 pcm168

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 April 2007 - 01:37 PM

din exemplul anterior inteleg ca este vorba de 400 euro anual per total (angajat + angajator) deci...unde scrie ca se deduce pentru fiecare 200?!?



#6 adi99

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2007 - 07:15 AM

Salutare.
in primul rand nimeni nu are voie sa vanda PENSII PRIVATE in Romania in acest moment.
Problema de mai sus e pe jumatate corecta - persoanele de mai sus au optat pentru pensii FACULTATIVE si nu OBLIGATORII. numai la cele facultatice alegi ce suma sa dea angajatul si ce suma (numai daca doreste) si angajatorul. la pensiile obligatorii cotizatia se va opri din salariu si va fi in primul an de 2%. cei 2% fac parte din cei 9,5% pe care oricum orice angajat ii vireaza la fondul de pensii de stat.
Deducerea pentru pensiile facultative per an este 200 Euro pentru angajat si 200 euro pentru angajator.
Singura banca acreditata pentru a fi depozitarul banilor din fensiile FACULTATIVA este BRD

ATENTIE!!! daca ati incheiat o pensie facultativa nu va exclude si de la incheierea unei pensii obligatorii.

Pensiile facultative vor incepe sa se vanda in curand (max o luna ) si pensiile obligatorii vor incepe in august (asta daca nu se mai schimba legea )



#7 suzana_stamatie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 April 2007 - 10:23 AM

SALUT. CEEA CE SPUNE ADI 99 ESTE CORECT REFERITOR LA PENSII. SE AUDE CA PILONUL PRIVIND PENSIILE FACULTATIVE DEDUCTIBILE VA INTRA INCEPAND CU LUNA MAI.



#8 abdula beinaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 May 2007 - 01:18 PM

UNDE SCRIE CA SE DEDUCE 2% DIN VENITUL BRUT ?



#9 adi99

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2007 - 01:50 PM

Procentul de 2% se ia numai in primul an, el urmand sa creasca cu cate 0,5% in fiecare an timp de 8 ani.
El este definit de legea pensiilor private nr. 204/2006 cu modificariule ulterioare si normele respectivei legi.
In mod normal pe www.cdep.ro gasesti legile



#10 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 11 May 2007 - 11:57 AM

De fapt procentul este aratat de Lege nr. 411/2004 din 18/10/2004 privind fondurile de pensii administrate privat art 43.
Exista si o comisie de supraveghere http://www.csspp.ro/ro/

Aceasta postare a fost editata de Ioan P.: 11 May 2007 - 12:01 PM

Ioan Butariu
expert contabil



#11 dorina67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:petrosani

Postat 17 May 2007 - 10:39 PM

pentru acei care au nevoie aici sun cele 2 legi care reglementeaza pensiile private(pilonul 2 si pilonul 3)explicate (zic eu )f.bine.varianta integrala se gaseste pe www.csspp.ro

sorry am pus de doua ori aceeasi lege

Fisiere atasate





#12 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 21 May 2007 - 04:47 PM

Sursa: Capital
Contribuția angajatorului la fondul de pensii private facultative (pilon 3), în limita a echivalent 200 euro pe an, în contul unui salariat, este deductibilă la calculul impozitului pe profit?
Sorina Zidaru - Constanța

Portrivit art. 21 alin. (3) lit. j) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare și a Normelor metodologice de aplicare a acestuia, sunt deductibile fiscal cheltuielile înregistrate de angajator în numele unui angajat, la schemele de pensii facultative în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 de euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant.

Cursul de schimb utilizat pentru determinarea echivalentului în euro este cursul de schimb LEU/EUR comunicat de Banca Națională a României la data înregistrării cheltuielilor.

Intră sub incidența acestor prevederi doar cheltuielile efectuate cu fondurile de pensii înființate conform Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative.

Potrivit acesteia, pot administra fonduri de pensii facultative societățile de pensii, societățile de administrare a investițiilor și societățile de asigurare care sunt autorizate de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private în acest scop.

Fondul de pensii facultative va putea primi contribuții numai după autorizarea sa de catre Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private.

Pentru a nu induce în eroare participanții, denumirea societății de pensii care obține autorizație de administrare va conține obligatoriu în denumire sintagma „societate de administrare a fondurilor de pensii facultative“.

Entitățile autorizate/avizate să funcționeze și administratorii acestora sunt înregistrați în Registrul public al Comisiei (aflat pe site-ul acesteia: www.csspp.ro, rubrica „Registru Public“).

La un fond de pensii facultative pot fi participanți nu doar persoanele salariate, ci și persoanele autorizate să desfășoare o activitate independentă, potrivit legii, sau funcționarii publici, persoanele care își desfășoară activitatea în funcții elective sau care sunt numite în cadrul autorității executive, legislative ori judecătorești, pe durata mandatului, membrii unei societăți cooperative, precum și alte persoane care realizează venituri din activități profesionale sau agricole.

Aderarea la un fond de pensii facultative este o opțiune individuală. Participanții contribuie individual sau/și în numele lor se plătesc contribuții la fondul de pensii facultative și au un drept viitor la o pensie facultativă.

La semnarea actului de aderare, participanții sunt informați asupra condițiilor schemei de pensii facultative, mai ales în ceea ce privește drepturile și obligațiile părților implicate în schema de pensii facultative, riscurile financiare, tehnice și de altă natură, precum și despre natura și distribuția acestor riscuri.

Contribuțiile la un fond de pensii facultative se stabilesc conform regulilor acelei scheme de pensii facultative, se rețin și se virează de către angajator sau, după caz, de către participant, odată cu contribuțiile de asigurări sociale obligatorii, în contul fondului de pensii specificat în actul individual de aderare.

Poate fi de până la 15% din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia al persoanei care aderă la un fond de pensii facultative.

În cazul salariaților, contribuția poate fi împărțită între angajat și angajator potrivit prevederilor stabilite prin contractul colectiv de muncă sau, în lipsa acestuia, pe baza unui protocol încheiat cu reprezentanții angajaților.

Angajatorul constituie și virează lunar contribuția datorată de fiecare angajat care a aderat la un fond de pensii facultative, pe baza unui exemplar al actului individual de aderare la prospectul schemei de pensii facultative încheiat cu un administrator.

Pe lângă faptul că, în cazul angajatorului, suma reprezentând contribuțiile la fondurile de pensii facultative plătite în numele angajaților este deductibilă la calculul profitului impozabil în limita unei sume reprezentând, pentru fiecare participant, echivalentul în lei a 200 euro într-un an fiscal, este deductibilă din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia pentru fiecare participant, contribuția suportată individual în sumă de 200 euro într-un an fiscal.

Portrivit art. 21 alin. (3) lit. j) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare și a Normelor metodologice de aplicare a acestuia, sunt deductibile fiscal cheltuielile înregistrate de angajator în numele unui angajat, la schemele de pensii facultative în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 de euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant.

Cursul de schimb utilizat pentru determinarea echivalentului în euro este cursul de schimb LEU/EUR comunicat de Banca Națională a României la data înregistrării cheltuielilor.

Intră sub incidența acestor prevederi doar cheltuielile efectuate cu fondurile de pensii înființate conform Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative.

Potrivit acesteia, pot administra fonduri de pensii facultative societățile de pensii, societățile de administrare a investițiilor și societățile de asigurare care sunt autorizate de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private în acest scop.

Fondul de pensii facultative va putea primi contribuții numai după autorizarea sa de catre Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private.

Pentru a nu induce în eroare participanții, denumirea societății de pensii care obține autorizație de administrare va conține obligatoriu în denumire sintagma „societate de administrare a fondurilor de pensii facultative“.

Entitățile autorizate/avizate să funcționeze și administratorii acestora sunt înregistrați în Registrul public al Comisiei (aflat pe site-ul acesteia: www.csspp.ro, rubrica „Registru Public“).

La un fond de pensii facultative pot fi participanți nu doar persoanele salariate, ci și persoanele autorizate să desfășoare o activitate independentă, potrivit legii, sau funcționarii publici, persoanele care își desfășoară activitatea în funcții elective sau care sunt numite în cadrul autorității executive, legislative ori judecătorești, pe durata mandatului, membrii unei societăți cooperative, precum și alte persoane care realizează venituri din activități profesionale sau agricole.

Aderarea la un fond de pensii facultative este o opțiune individuală. Participanții contribuie individual sau/și în numele lor se plătesc contribuții la fondul de pensii facultative și au un drept viitor la o pensie facultativă.

La semnarea actului de aderare, participanții sunt informați asupra condițiilor schemei de pensii facultative, mai ales în ceea ce privește drepturile și obligațiile părților implicate în schema de pensii facultative, riscurile financiare, tehnice și de altă natură, precum și despre natura și distribuția acestor riscuri.

Contribuțiile la un fond de pensii facultative se stabilesc conform regulilor acelei scheme de pensii facultative, se rețin și se virează de către angajator sau, după caz, de către participant, odată cu contribuțiile de asigurări sociale obligatorii, în contul fondului de pensii specificat în actul individual de aderare.

Poate fi de până la 15% din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia al persoanei care aderă la un fond de pensii facultative.

În cazul salariaților, contribuția poate fi împărțită între angajat și angajator potrivit prevederilor stabilite prin contractul colectiv de muncă sau, în lipsa acestuia, pe baza unui protocol încheiat cu reprezentanții angajaților.

Angajatorul constituie și virează lunar contribuția datorată de fiecare angajat care a aderat la un fond de pensii facultative, pe baza unui exemplar al actului individual de aderare la prospectul schemei de pensii facultative încheiat cu un administrator.

Pe lângă faptul că, în cazul angajatorului, suma reprezentând contribuțiile la fondurile de pensii facultative plătite în numele angajaților este deductibilă la calculul profitului impozabil în limita unei sume reprezentând, pentru fiecare participant, echivalentul în lei a 200 euro într-un an fiscal, este deductibilă din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia pentru fiecare participant, contribuția suportată individual în sumă de 200 euro într-un an fiscal.



#13 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 20 June 2007 - 01:10 PM

stie cineva care sunt formalitatile (formulare.... acte etc , etc ) ce trebuie , unde trebuie depuse si pana cand ( pentru a intra in vigoare de la 1 aug ac )privitor la optiunea salariatilor vis a vis de pensia privata.... ?

am inteles ca sunt societati care au demarat deja procedura............ ?



#14 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 20 June 2007 - 02:21 PM

intre 1 august si 30 nov. tb ales un fond de pensii private
www.csspp.ro
aici gasesti poate ce te intereseaza
ada



#15 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 20 June 2007 - 02:48 PM

multumesc :tongue: ; am cerut inf si la AVIVA..... sa vedem ce primesc si va tin la curent :smile:



#16 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 20 June 2007 - 03:45 PM

eu am inf.de la ing
ada



#17 dnsa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 June 2007 - 01:40 PM

daca doresti acest tip de informatii, tu sau altcineva, imi poti trimite un scurt e-mail la .........clicknet.ro, si tit scriu tot ce te intereseaza. oricum nu societatile trebuie sa demareze actiunea, pentru ca este vorba de o optiune personala si societatea nu are dreptul sa-ti impuna nimic pe aceasta tema!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 August 2007 - 02:03 PM




#18 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 24 June 2007 - 09:28 AM

Este vorba despre pilonul II de pensii, in care orice salariat activ intre 18-35 ani este obligat iar cei intre 36 ani si 42 ani pot opta in perioada 01.08.2007-30.11.2007 la care din societatile special infiintate si autorizate sa mearga 2% din cei 9.5% contributie individuala la cas; daca nu optezi in aceasta perioada si daca ai intre 18-35 ani, intre 01.12.2007-31.12.2007 vei fi distribuit aleator la una din societatile de profil; in concluzie estre decizia ta, nu te poate nimeni obliga sa alegi o societate sau alta, si sper s-o faci in cunostinta de cauza; urmareste www.csspp.ro.Atentie, nu te costa nimic, este vorba doar de o redistribuire a procentelor; pentru pensii private va exista pilonul III de pensii.Cat despre formularele oficiale de adeziune, ele vor apare doar la 01.08.2007.

Aceasta postare a fost editata de mbv6969: 24 June 2007 - 09:32 AM




#19 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 24 June 2007 - 09:58 AM

Am o intrebare:pentru cei peste 35 de ani in conditiile in care o parte din contributie se duce la fo.privat(indif de societatea de asigurari),diminuandu-se astfel valoarea cu care participa la fo de pensii de stat,vor avea o pensie de la stat mai mica decat in conditiile in care nu opteaza sa cotizaze la fo.privat? Probabil ca da.Atunci in cazul unui faliment al societatii de asigurari private suma cotizata la aceasta e garantata de stat??????????



#20 staicucristina78

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:galati

Postat 24 June 2007 - 12:27 PM

Vezi postareaJojo, la Jun 24 2007, 10:58 AM, a spus:

Am o intrebare:pentru cei peste 35 de ani in conditiile in care o parte din contributie se duce la fo.privat(indif de societatea de asigurari),diminuandu-se astfel valoarea cu care participa la fo de pensii de stat,vor avea o pensie de la stat mai mica decat in conditiile in care nu opteaza sa cotizaze la fo.privat? Probabil ca da.Atunci in cazul unui faliment al societatii de asigurari private suma cotizata la aceasta e garantata de stat??????????

Nu se diminueaza si oricum, pana in 2015 procentul de 2% va ajunge la 6%; el creste anual cu 0,5%. Dar si asa suntem siguri de pensiile pe care o sa le obtinem de la stat? Aici banii se duc in contul fiecarui contribuabil - asigurat si ei se actualizeaza, intrucat societatile de asigurari investesc in titluri de stat si actiuni care sunt garantate de stat.


Vezi postareambv6969, la Jun 24 2007, 10:28 AM, a spus:

Este vorba despre pilonul II de pensii, in care orice salariat activ intre 18-35 ani este obligat iar cei intre 36 ani si 42 ani pot opta in perioada 01.08.2007-30.11.2007 la care din societatile special infiintate si autorizate sa mearga 2% din cei 9.5% contributie individuala la cas; daca nu optezi in aceasta perioada si daca ai intre 18-35 ani, intre 01.12.2007-31.12.2007 vei fi distribuit aleator la una din societatile de profil; in concluzie estre decizia ta, nu te poate nimeni obliga sa alegi o societate sau alta, si sper s-o faci in cunostinta de cauza; urmareste www.csspp.ro.Atentie, nu te costa nimic, este vorba doar de o redistribuire a procentelor; pentru pensii private va exista pilonul III de pensii.Cat despre formularele oficiale de adeziune, ele vor apare doar la 01.08.2007.

Este optional pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 36-45 ani, inclusiv.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 August 2007 - 01:57 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL