Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociati - diverse probleme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociati - diverse probleme


227 replies to this topic

#1 ancaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 25 April 2007 - 08:21 AM

nu am modificat procentele la impozit
cel de la rezerva legala-16%
anca



#2 adnana32

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:focsani

Postat 25 April 2007 - 05:27 PM

Vezi postareaancaelena, la Apr 25 2007, 09:21 AM, a spus:

nu am modificat procentele la impozit
cel de la rezerva legala-16%



asa stiam si eu dar el a cerut o expertiza,si expertul respectiv i-a spus si scris ca poate sa-si ia imobilul si sa mai dea 5000 ron celuilalt asociat care ramane.SI-S IN CEATA TOTALA.

mcdraga



#3 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 25 April 2007 - 08:20 PM

pai daca tine neaparat sa obtina casa aceea sau ce o fi , atunci trb sa de-a inapoi valoarea de 5000 ron. pana la urma logic asa se procedeaza, nu? dar legal nu poate sa ia un lucru care face mai mult decat procentul pe care-l are, decat daca celalalt asociat accepta.
kathy



#4 adnana32

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:focsani

Postat 27 April 2007 - 07:50 AM

Asociatul celalalt e de acord (ca e nevasta-sa),dar el a construit imobilul ala pe firma ,a dedus TVA la vremea aceea ,acum cum il scot?MAI PLATESTE CEVA LA STAT ?
mcdraga



#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 May 2007 - 11:41 AM

Care e diferenta intre cesiunea si vanzarea de parti sociale la un SRL?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 April 2009 - 09:09 AM




#6 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2007 - 12:23 PM

Nici una



#7 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 04 May 2007 - 08:30 PM

Practic sa nu zic prostii eu stiu ca e acelasi lucru. Eu X cesionez lui Y 10 parti sociale. Aceasta se face prin act aditional. Daca nu ar fi vanzare si cineva da partile sociale in mod gratuit atunci e donatie.
Nu exista contract de vanzare cumparare la vanzarea partilor sociale , se numeste contract de cesiune. Sper ca te-am ajutat.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#8 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 May 2007 - 08:54 PM

Mersi



#9 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2007 - 05:48 PM

In cazul cesiunii de catre asociatul unic a partilor sociale ce se intampla cu datoriile societatii? Le preia noul asociat ? Concediile neplatite angajatilor mai pot fi cerute noului actionar? Sau raspunde pentru acestea cel vechi ?
salut!



#10 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2007 - 09:06 PM

Datoriile societatii raman ale societatii.

Asociatul unic care cesioneaza nu mai are nici o treaba din momentul vanzarii partilor sociale (cu exceptia cazului in care nu a garantat si personal vreo obligatie de-a societatii).

Nici noului asociat unic nu i se poate cere sa plateasca datoriile societatii, SRL-ul fiiind persoana juridica distincta.



#11 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2007 - 09:48 AM

Multumesc pentru raspuns , dar tot nu sunt lamurita. Noul asociat nu preia drepturile si obligatiile? Se face totusi un contract de cesiune . Daca incaseaza creantele, de ce sa nu achite si debitele ?
salut!



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 July 2007 - 10:28 AM

Datoriile sunt ale societatii si nu ale actionarilor sau directorilor sau administratorilor. Societatea trebuie sa le plateasca, indiferent cine e asociat sau administrator. Actionarii nu raspund de ce face firma, asa cum eu nu raspund de ce face o firma la care am actiuni. Administratorul raspunde prin hotararile sale de activitatea firmei, iar eventualele amenzi sunt date firme si se platesc din banii firmei. Pentru decizii ilegale administratorii raspund insa, chiar daca au plecat din firma.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 13 July 2007 - 07:19 AM

La un SRL,contractul de cesiune – părţi sociale, este valabil dacă este întocmit de cesionar şi cedent sau este nevoie de autentificare la un notar / atestare la un avocat ???!!!
Vă mulţumesc anticipat !



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 July 2007 - 03:48 PM

un asociat cu 10% intr-o SC se retrage
* daca suma primita este 10%*capital social nota este 456-5311/5121 si nu exista implicatii fiscala, adica nu se plateste impozit de vreun fel?
* daca suma primita este mai mare decat valoarea nominala... se plateste doar impozit 16% pt diferenta si nota este tot 456-5311/5121 ?

multumesc anticipat



#15 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 31 July 2007 - 04:15 PM

O SC are ca asociat unic un cetatean strain. Societatea este inregistrata in Romania si are ca unic administrator un cetatean roman. Asociatul unic a decedat, deci societatea a ramas fara proprietar. Procesul prin care vor fi desmnati mostenitorii (poate nu este cea mai buna formulare dar nu stiu exact cum se numeste procedura) dureaza cca 1 an. In acest timp firma nu este a numanui. Administratorul a concediat salariatii, a suspendat activitatea dar nu poate demisiona ca nu este cine sa-i semneze demisia sau sa-l revoce din functie. Are datorii la stat, nu foarte mari dar tutusi acestea exista. A semnat o demisie in fata notarului dar nu stiu cat este de legala.
S-a mai confruntat cineva cu o asemenea situatie? Ce-i de facut?
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#16 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 31 July 2007 - 04:44 PM

cesiune parti sociale la valoarea nominala - nu are implicatii ficale
la pct-ul 2 ma mai documentez
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#17 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 August 2007 - 04:02 AM

(Incep cu o mica paranteza: Societatea nu e a nimanui ci e a mostenitorilor defunctului sau a statului in cazul ca nu exista mostenitori, chiar daca transmiterea partilor sociale nu se va putea inscrie in Registrul Comertului si in registrul partilor sociale ale societatii decat la finalul procedurii succesorale pe baza certificatului de mostenitor)
Sa continui, insa, la obiect.
Nu vad de ce avea el nevoie de notar ca sa-si dea demisia, sau de ce avea nevoie de cineva sa i-o aprobe. Demisia este un act unilateral de vointa, deci nu se aproba. Doar se ia act de demisie. Trebuie respectat doar termenul de preaviz.
Deci chestia cu notarul e o aiureala la care eu nu-i vad sensul. Macar i-a dat un numar de inregistrare in registrul de intrari al societatii? In ce fel a facut el cunoscut societatii demisia sa? Ce legatura are notarul cu acea societate? Ce-o fi cautat la notar in loc sa se consulte mai bine cu un avocat care se pricepe la comercial si eventual drept privat international?

In fine .. trec peste aspectele legate de demisie. Chiar daca e s-o consideram valabila cum ramane cu mandatul? Pentru ca aici e marea problema. Scrie cumva in actele constitutive ale societatii ca societatea se dizolva la moartea asociatului unic, sau e prevazuta cumva o clauza de continuare cu mostenitorii?
Hai sa admit ca si aici ar fi fost prevazuta dizolvarea societatii la moartea asociatului unic. Dar e o persoana juridica, nu fizica ... Nu "moare" asa usor ca un om. Exista o procedura de urmat chiar si in cazul dizolvarii unei societati si care se incheie la final cu procedura de lichidare. Cine administreaza societatea pe tot parcursul asta?
Spui ca si-a dat demisia la notar. Il absolva el de toata raspunderea? I-a dat el descarcare pentru activitatea sa? In baza a ce? I-a preluat el mandatul? Mandatul de administrator se va incheia doar in momentul in care se publica in MO. Abia atunci incetarea mandatului e opozabila tertilor. Nu are cum sa faca la ORC cererea de mentiuni de retragere a mandatului si sa publice in MO un notar, oricine ar fi el. O societate comerciala, atat timp cat inca exista, nu poate sta fara administrator. De indata ce e revocat trebuie si numit altul si asta nu o poate face notarul.
Chiar in cazul ca societatea urmeaza sa se dizolve, administratorul isi continua mandatul pana la preluarea functiei de catre lichidatori. Abia dupa ce acestia sunt inregistrati la ORC si acest fapt publicat in MO, administratorul a scapat de raspundere.
Si o femeie de serviciu cand pleaca dintr-o firma trebuie sa-si predea mopul si ce a mai avut pe acolo, sa i se faca nota de lichidare din care sa rezulte ca nu are datorii fata de firma si abia apoi e libera sa plece. Cum poate pleca un administrator ca de la o casa pustie? Cum s-a descarcat el de gestiune? S-a facut un inventar al societatii, vreun proces verbal de predare primire a patrimoniului, registrelor si actelor societatii?

Stiu ca sunt operatiuni care dureaza. Dar nu vad ce poate face decat sa astepte, pentru ca va afla ce va avea de facut. Nu inteleg care e graba lui cu demisia? A hotarat suspendarea activitatii, ok.. Dar mostenitorii sunt de acord? I-a intrebat? poate ei doresc ca firma sa continue sa aiba activitate, implicit venituri. Firma nu are contracte in derulare, datorii de platit, etc? Mai zice si ca firma are datorii la stat. De ce nu le plateste? Cine raspunde de majorarile sau penalitatile care se aduna in timp ce se clarifica proprietarul (proprietarii)?
Oricum nu se poate descarca de raspundere el singur. Sa astepte. Poate mostenitorii il revoca (nu e nevoie sa li se inmaneze titlul ca sa poata face acte de administrare si chiar unele acte de dispozitie), poate notarul care se ocupa de succesiune numeste un curator care il elibereaza de mandatul sau. Poate se iau alte hotarari (potrivit legislatiei straine in materie succesorala, pentru ca banuiesc ca procedura succesorala se va derula in strainatate, acolo unde isi avea proprietarul domiciliul sau unde avea bunurile cele mai valoaroase.) Oricum e greu de dat un verdict ce e de facut, pentru ca sunt destule necunoscute in prezentarea succinta facuta.

Apoi.. Pana la impartirea partilor sociale, mostenitorii ar fi putut numi un reprezentant pentru a nu impiedica bunul mers al societatii. Probabil ca nu s-au gandit inca sau nu au ajuns inca la vreo hotarare. De ce nu-i contacteaza pe ei? El de unde a aflat ca proprietarul a murit? L-a contactat familia? L-a contactat notarul care se ocupa de succesiune? Daca da, de ce nu le-a comunicat intentia de a suspenda activitatea, dorinta lui de a renunta la mandat, etc.

Ma opresc ca m-am lungit prea mult cu o mie de "daca" si "poate" pe o speta in care lipsesc multe elemente de baza pentru formularea unei pareri si nici nu am timp sa caut prin legislatie o solutie si nici nu m-am confruntat cu o situatie similara.

Cert e doar faptul ca mandatul lui nu inceteaza nici la notar, nici in fata oglinzii, nici in alte situatii ci doar dupa o procedura care se finalizeaza prin publicarea in MO. Iar sfatul meu ar fi sa faca toate eforturile sa incerce sa contacteze mostenitorii (fata de care el raspunde in continuare) sau pe cel care se ocupa de mostenire. Sau sa astepte sa fie contactat, pentru ca nu poate dura mult, de vreme ce banuiesc ca vor vrea sa faca inventarul pentru stabilirea masei succesorale. Poate exista alte solutii dar la ora asta la care nu stiu de ce m-oi fi trezit, eu nu le vad.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#18 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 02 August 2007 - 03:55 PM

Multumesc dana, din pacate mostenitorii nu se intereseaza de firma si de administrator. De o luna nu pot fii contactati. Ba mai mult se pare ca vor incetini procedura de solutionare a cazului pentru ca sunt multe interese la mijloc.
Asta este. Oricum, multumes pentru raspuns.
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#19 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 August 2007 - 12:58 AM

Cu placere kimba, dar regret ca nu am putut ajuta mai mult :lostit (13):
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#20 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 August 2007 - 09:22 AM

Toata admiratia pentru dana_cz fata de rabdarea cu care a analizat situatia de mai sus, simtul detaliului, cunostintele sale profesionale, spiritul organizatoric si disponibilitatea de a ajuta.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL