Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociati - diverse probleme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


asociati - diverse probleme


227 replies to this topic

#221 Tralamu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 May 2011 - 12:50 PM

Multumesc danL pentru ajutor. Am notat sfaturile tale sa stiu cum actionez pe viitor. Si as mai avea o problema, cred ca o pot incadra aici.
Care e diferenta intre un asociat care este si administrator si un asociat simplu in cadrul unei firme. Asadar ma refer tot la un SRL nu la un SA.



#222 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 May 2011 - 02:48 PM

Administratorul soc. (asociat sau nu) are anumite raspunderi in plus fata de asociat, stabilite in ct. de societate, conform legislatiei (L.31/1990, L.85/2006)cu privire la intreaga desfasurare a activitatii, relatiile cu institutiile statului, colaboratorii etc.

Dana




#223 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 17 May 2011 - 06:25 PM

Iti recomand sa citesti, cu mare atentie, din Legea Societatilor Comerciale, urmatoarele articole: 3 aliniat 3, 72-73, 191-204.
Daca crezi ca sunt interesante si le-ai inteles iti recomand sa citesti toata legea. Te asigur ca vei avea parte de o lectura foarte placuta. Multe din nedumeririle tale isi vor gasi raspuns.

Dana42 iti recomanda si Legea 85 din 2006 privind procedura insolventei. Momentan nu este cazul, dar poti sa vezi despre ce este vorba.

In situatia voastra…voi sunteti trei patroni(asociati) care vreti sa faceti totul(administratori). Adica toti trei sunteti mandati sa efectuati operatiunile cerute pentru indeplinirea obiectului de activitate a societatii si sa o reprezentati in raporturile cu terte persoane si avand in acelasi timp raspunderea pentru felul in care faceti acest lucru.

Diferenta dintre un asociat care este si administrator si un asociat simplu este ca primul este implicat, pana in gat, legal, in toata activitatea firmei (vezi articolele de mai sus) si are mai multe raspunderi si obligatii decat drepturi. Al doilea poate sa mai treaca pe la firma, din cand in cand, sa intrebe cati bani are firma in cont bea o cafea si pleaca.(doar este patron) :thumbup:

Concret, legat de forum. ART. 10 din Legea contabilitatii
(1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1)-(4) revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării entității respective.

Dar nu te limita doar la ce am scris mai sus. Sunt mult mai multe aspecte de discutat



#224 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 May 2011 - 07:24 PM

danL:

Citeaza

Dana42 iti recomanda si Legea 85 din 2006 privind procedura insolventei. Momentan nu este cazul, dar poti sa vezi despre ce este vorba.
Nici sa nu fie cazul :thumbup: !!!

Dana




#225 ewe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 October 2011 - 10:27 AM

Va rog un ajutor !!!
O societate A SRL, care detine 65% din capitalul SC B SRL, se retrage si decide cesionarea ,cu titlu gratuit, a partilor sociale celorlati asociati.
Care sunt inregistrarile contabile atat la SC A srl cat si la SC B srl, respectiv daca are implicatii fiscale ??!! :sad: :sad:
Va multumesc anticipat pentru raspuns.



#226 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 October 2011 - 11:57 AM

nu are implicatii fiscale cesiunea in cazul acesta.



#227 super mama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 February 2012 - 03:44 PM

Va rog sa am ajutati cu urmatoarul caz:
o soc com in care asoc unic care si-a deschis firma de curand trebuie sa-si angajeze un contabil. In acest caz poate sa tina contabilitatea, sa intocmeasca bilantul si declaratiile necesare, sotia care intamplator este contabil ( si in devenire expert contabil); poate fi in acest caz sotia angajata in postul de contabil al firmei?



#228 tsm80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 May 2012 - 10:13 AM

Buna ziua,

E posibil ca in perioada urmatoare sa devin asociat la un SRL din Italia.

As dori sa stiu daca in aceasta situatie, din punctul de vedere al statului roman, as avea vreo obligatie de plata (taxe, impozite) sau depunere de vreo declaratie in Romania.

Mentionez ca momentan am si un PFA deschis in Romania pe care nu intentionez sa-l inchid.

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL