Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
activitate consultanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


activitate consultanta

10 replies to this topic

#1 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2007 - 02:01 PM

Buna ziua
Stiu ca acest subiect a mai fost discutat dar totusi sunt in dilema...
Este vorba de o societate infiintata in dec.2006, cu un salariat, microintreprindere de la infiintare.
Problema este ca societatea respectiva realizeaza numai activitati de consultanta...100% numai consultanta.
La sf anului 2006 i-am calculat impozit pe venit...pana aici eu zic ca e bine...
Nu stiu ce sa fac acum....calculez la martie impozit pe profit???????Sau calculez la martie tot impozit pe venit si incepand cu trimestrul II al anului 2007 calculez impozit pe profit?????
In situatia in care trebuie sa calculez acum impozit pe profit(la martie)...sunt pasibila de amenda pt ca nu am depus 010...si cred eu ca asta urmeaza...
Ajutati-ma si pe mine cu o parere, ceva...
Multumesc mult!



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 02:05 PM

Vezi postareamioara1, la Apr 19 2007, 03:01 PM, a spus:

Buna ziua
Stiu ca acest subiect a mai fost discutat dar totusi sunt in dilema...
Este vorba de o societate infiintata in dec.2006, cu un salariat, microintreprindere de la infiintare.
Problema este ca societatea respectiva realizeaza numai activitati de consultanta...100% numai consultanta.
La sf anului 2006 i-am calculat impozit pe venit...pana aici eu zic ca e bine...
Nu stiu ce sa fac acum....calculez la martie impozit pe profit???????Sau calculez la martie tot impozit pe venit si incepand cu trimestrul II al anului 2007 calculez impozit pe profit?????
In situatia in care trebuie sa calculez acum impozit pe profit(la martie)...sunt pasibila de amenda pt ca nu am depus 010...si cred eu ca asta urmeaza...
Ajutati-ma si pe mine cu o parere, ceva...
Multumesc mult!
reciteste cu mai multa atentie articolul din CF unde scrie ceea ce deja stii, si ai sa observi ca aplicarea se face cu 01.01.2007 pt 2007 (CF nou se aplica incepand cu veniturile obtinute din consultanta in 2007 - aceeasi impresie gresita :pullhair: am avut-o si eu candva). Spor la ...recitit :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 19 April 2007 - 02:08 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2007 - 02:45 PM

Merci mult de tot Robert...

"Condiția prevazută la lit.a) a art.103 din Codul fiscal, care intră în vigoare la
1 ianuarie 2007, trebuie verificată pentru anul fiscal 2008 pe baza veniturilor realizate de
contribuabili în anul fiscal 2007. Pentru anii fiscali următori condiția va fi verificată pe
baza veniturilor realizate în anul fiscal precedent. Încadrarea în categoria veniturilor din
consultanță și management se efectuează prin analiza contractelor încheiate. ”

As fii ffffffffffff bucuroasa daca ar fii asa ...si sper ca asa e...dar am citit pe acest forum ca...trecerea la impozit pe profit in aceasta situatie se face din trimestrul in care ai mai mult de 50% consultanta...adica din trimestrul I al anului 2007???????
Mi-e imi este foarte clar ca trebuie sa trec la impozit pe profit dar nu stiu de cand....

"Se pare ca a aparut o ordonanta de urgenta care modifica unele aspecte di codul fiscal si care abroga stabilrea la 01.01.2008 pentru anul 2007 , si spune ca in trimestrul in care ai mai mult de 50% din consultanta treci la imp. pe profit. Aceasta oronanta a fost votata in guvern pe 21 sau 22 decembrie."....



#4 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 03:34 PM

Nu gasesc articolul din Codul fiscal privind tva-ul la firmele de consultanta.
Ca nu mi-e clar cum e treaba in cazul in care vanzatorul si cumparatorul sunt ambii pe teritoriul frumoasei si dezbinatei Romanii. Adica nu se intampla nimic special? :cool:



#5 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2007 - 03:45 PM

Din cate stiu eu...nu e nimic special referitor la tva...dar societatea despre care vorbesc eu este neplatitoare de tva si nu m-a interesat acest aspect...
Ma poti ajuta cu o parere la problema mea?



#6 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 03:56 PM

Vezi postareamioara1, la Apr 19 2007, 04:45 PM, a spus:

Din cate stiu eu...nu e nimic special referitor la tva...dar societatea despre care vorbesc eu este neplatitoare de tva si nu m-a interesat acest aspect...
Ma poti ajuta cu o parere la problema mea?
Art.103. În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proportie de peste 50% din veniturile totale;[...]”

Norme metodologice:
„ 31. Condiția prevazută la lit.a) a art.103 din Codul fiscal, care intră în vigoare la 1 ianuarie 2007, trebuie verificată pentru anul fiscal 2008 pe baza veniturilor realizate de contribuabili în anul fiscal 2007. Pentru anii fiscali următori condiția va fi verificată pe baza veniturilor realizate în anul fiscal precedent. Încadrarea în categoria veniturilor din consultanță și management se efectuează prin analizarea contractelor încheiate. ”
Deci stai linistita. Ca de la anul.
Exact cum a spus Robertantal, stiai deja....:-)



#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 04:23 PM

Vezi postareaOlguta, la Apr 19 2007, 04:56 PM, a spus:

Norme metodologice:
„ 31. Condiția prevazută la lit.a) a art.103 din Codul fiscal, care intră în vigoare la 1 ianuarie 2007, trebuie verificată pentru anul fiscal 2008 pe baza veniturilor realizate de contribuabili în anul fiscal 2007. Pentru anii fiscali următori condiția va fi verificată pe baza veniturilor realizate în anul fiscal precedent. Încadrarea în categoria veniturilor din consultanță și management se efectuează prin analizarea contractelor încheiate. ”
Deci stai linistita. Ca de la anul.
Exact cum a spus Robertantal, stiai deja....:-)

Olguta, Olguta......i-a uite ce am eu aici:

31. Condiția prevăzută la lit. a) a art. 103 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, care intră în vigoare la 1 ianuarie 2007, trebuie verificată pentru anul fiscal 2008 pe baza veniturilor realizate de contribuabili în anul fiscal 2007, cu excepția situației prevăzută la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare. Pentru anii fiscali următori condiția va fi verificată pe baza veniturilor realizate în anul fiscal precedent. Încadrarea în categoria veniturilor din consultanță și management se efectuează prin analizarea contractelor încheiate.

si mai departe:
ART. 1071

Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro

Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal


concluzia mea e ca: daca in trim I/2007, depasesti ponderea, refaci situatia cu impozit pe profit de la 01.01.2007 - 31.03.2007
Ceea ce se spune la normele art 103 lit a), este regula de baza dar fara sa fi atins exceptia de la 1071
Oare avem coduri fiscale diferite? :pullhair:


Aceasta postare a fost editata de robertantal: 19 April 2007 - 04:25 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 04:29 PM

Nu m-am uitat eu mai jos, de entuziasm ca gasisem articolul. Scuze la amandoi. :pullhair:
Aici nu avem maimutoiul care roseste? In lipsa de altceva, il aleg pe asta:



#9 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 04:34 PM

Vezi postareamioara1, la Apr 19 2007, 03:45 PM, a spus:

"Se pare ca a aparut o ordonanta de urgenta care modifica unele aspecte di codul fiscal si care abroga stabilrea la 01.01.2008 pentru anul 2007 , si spune ca in trimestrul in care ai mai mult de 50% din consultanta treci la imp. pe profit. Aceasta oronanta a fost votata in guvern pe 21 sau 22 decembrie."....

Ah !!! Manca-v-ar Raiul! :lostit (13): Dupa cum spunea Parintele Cleopa. Nu mai faceti chestii dintr-astea ca nu da bine la profil.....sau profit :pullhair:
:pullhair: :lostit (13): :wink:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#10 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2007 - 04:46 PM

Merci mult, mult de tot...m-am mai linistit...ca ar fii trebuit sa platesc o amenda de 250lei din buzunarul meu...


Vezi postareamioara1, la Apr 19 2007, 04:43 PM, a spus:

Merci mult, mult de tot...m-am mai linistit...ca ar fii trebuit sa platesc o amenda de 250lei din buzunarul meu...

D-abia acum am citit...deci asta e...am gresit...o platesc...of of...sper sa gasesc o persoana maleabila la sectorul 4 ...sa nu dau chiar 250 lei
Merci mult.



#11 kevin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 July 2007 - 02:54 PM

Salutare,

Am si eu o nedumerire, dupa cum ne-am obisnuit legislatia romaneasca este foarte ambigua si lasa loc de muuuulte interpretari: ce inseamna mai exact activitati de consultanta si management? Care sunt codurile CAEN care intra in sfera de actiune a urmatorului articol din CF:

ART. 1071

Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv [...]

Exista o lista cu aceste activitati de consultanta si management cu pricina? Articolul se refera la codurile CAEN care contin cuvintele consultanta si/sau management? :lostit (13): De ex: 7413 - activ de studiere a pietei si de sondaj, 7450 - activ de selectie si plasarea fortei de munca, 7440 - publicitate, sunt considerate consultanta?

Multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL