Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CNP pe factura? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CNP pe factura?

11 replies to this topic

#1 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 20 April 2007 - 08:14 AM

N-am gasit nicaieri in legislatie daca se mai scrie CNP-ul si numarul de carte de identitate ale persoanei care a intocmit factura. Puteti sa ma ajutati? Multumesc!



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2007 - 08:45 AM

pe facturile personalizate erai obligat sa treci CNP si datele din CI, dar acum cred ca depinde de fiecare firma in parte, eu nu am vazut in CF, dar mai bine trecele sa nu ai surprize !!!

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 April 2007 - 09:52 AM

CNPul avand caracter de date private - personale, nu este indicact a mai fi trecut in documente publice!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#4 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 08 May 2007 - 07:42 AM

Ordin 29/2003 :

Art. 3. - (1) În situaþia în care bunurile nu se livreazã de la sediul social înscris în antetul facturii fiscale sau al altui document legal aprobat pentru livrarea bunurilor, se vor menþiona pe factura fiscalã sau pe documentul respectiv, în mod suplimentar, elementele de identificare a locului de expediere a bunurilor, ºi anume: denumirea sucursalei, punctului de lucru etc., localitatea, strada ºi numãrul, sectorul/judeþul.
(2) În partea stângã jos a facturii fiscale vor fi menþionate ºi datele de identificare a persoanei care efectueazã livrarea bunurilor, ºi anume: numele ºi prenumele, seria ºi numãrul actului de identitate (buletin de identitate, carte de identitate sau paºaport), codul numeric personal.
(3) Persoanele juridice care utilizeazã facturi fiscale specifice, aprobate prin ordin al ministrului finanþelor publice, care nu au rubricã specialã pentru înscrierea datelor de identificare prevãzute la alin. (2), pânã la modificarea (adaptarea) formularelor respective vor înscrie (completa) în partea de jos a formularului datele persoanei autorizate sã efectueze livrarea bunurilor.
(4) Pe facturile fiscale care se utilizeazã pentru prestãri de servicii se vor menþiona, în mod expres, numãrul ºi data contractului, respectiv ale comenzii, în cazul prestãrilor de servicii ocazionale care nu au la bazã un contract.
(5) Prevederile alin. (1)-(3) nu se aplicã pentru livrãrile de bunuri în sistem cash & carry.

S-a abrogat cumva? De catre ce act si incepand decand?



#5 platy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 May 2007 - 08:18 AM

Cred totusi ca acest ordin nu mai are aplicabilitate, avand in vedere titlul acestuia:

ORDIN
privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora , si avand in vedere faptul ca actualele facturi , avize si chitante sunt scoase de sub incidenta HG 831 / 1997.

Voi ce parere aveti?

Inca o mentiune: ramane trecerea capitalului social, care este reglementata de legea 31, daca nu ma insel...



#6 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 May 2007 - 08:54 AM

Eu zic sa verificati si aici:
http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=119072
sa nu mai facem aceeasi discutie din nou!

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 08 May 2007 - 08:56 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#7 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 09 May 2007 - 06:19 AM

Eu sunt de parere ca si din HG 831/1997 s-a abrogat numai partea cu formulate tipizate imprimate la Imprimeria Nationala. Ce bine ar fi daca toate elementele obligatorii ale facturii sa fie enumerate undeva. O sa ziceti, pai da, sunt enumerate in Codul Fiscal. Si eu va spun ati citit noua Lege 31/1990 privind societatile comerciale, unde scrie de obligativitatea mentionarii capitalului social pe factura si a numarului de la Registrul Comertului? Ei bine, pe acelasi criteriu consider ca si CNP-ul ar trebui trecut, mai mult si daca nu trebe trecut, eu mai bine-l trec decat sa iau amenda.
Asta-i tristul adrevar......



#8 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 11:38 AM

La facturile Romtelecom si Vodafone de ce nu apare nici un CNP?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 May 2007 - 02:57 PM

ca nu le intocmeste nimeni
sunt inctomite automat de sistemul informatic



#10 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 May 2007 - 08:03 AM

Ce sistem informatic avansat au...Probabil ca nu exista nici operator acolo si facturile pleaca singure la posta! :smile:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#11 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 16 May 2007 - 08:43 AM

Vezi postareaSeptimiu, la May 11 2007, 12:57 PM, a spus:

ca nu le intocmeste nimeni
sunt inctomite automat de sistemul informatic
Numele si CNP/ul se trec pe factura doar in cazul livrarii de bunuri, nu si in cazul prestarilor de servicii.



#12 juridicmg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 May 2007 - 08:31 PM

Vezi postareaoanag, la May 16 2007, 09:43 AM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la May 11 2007, 12:57 PM, a spus:

ca nu le intocmeste nimeni
sunt inctomite automat de sistemul informatic
Numele si CNP/ul se trec pe factura doar in cazul livrarii de bunuri, nu si in cazul prestarilor de servicii.

:smile: unde gasim si noi `` negru pe alb`` aceata afirmatie......?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL