Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SRL , Asociat unic si administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SRL , Asociat unic si administrator

6 replies to this topic

#1 AdiLimbau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 April 2007 - 01:32 PM

Tatal meu este asociat unic si administrator . Problema este ca tatal meu ar fi vrut sa fie angajat dar din cate am inteles cele doua functii nu sunt compatibile. Administratori la firma sunt doua persoane, tatal meu si inca o persoana, problema este ca la Registrul Comertului au cerut ,pt a inregistra un act aditional prin care sa renunte la functia de administrator, suma de 600 RON, suma care mi se pare aberanta. Exista o alta solutie in acest caz .? Va multumesc anticipat



#2 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 24 April 2007 - 03:41 PM

Angajare in firma pe o alta functie decat cea de administrator
Din cate am mai citit pe forum administratorul poate fi angajat in firma pe o alta functie care sa presupuna alte obligatii in afara celora de administrator.




#3 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 May 2007 - 02:21 PM

Vezi postarearentz2000, la Apr 25 2007, 01:41 AM, a spus:

Angajare in firma pe o alta functie decat cea de administrator
Din cate am mai citit pe forum administratorul poate fi angajat in firma pe o alta functie care sa presupuna alte obligatii in afara celora de administrator.

daca este ASOCIAT UNIC si are calitatea de ADMINISTRATOR nu poate sa fie angajat in firma. Acum, daca altcineva detine calitatea de administrator atunci poate sa fie angajat.
SA DISCUTAT PROBLEMA ASTA DE NU STIU CATE ORI, DA-TI CAUTARE SI GASITI RASPUNSUL CORECT.
kathy



#4 juridicmg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 May 2007 - 12:56 PM

Legea 31/1990 - modificata prin Lg.441-2006 inca in vigoare precizeaza clar:

"Art. 196^1. - (1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este, cu exceptia cazului in care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administratie."

Cat priveste taxa de 6oo ron solicitata de ORC pentru act aditional de modificare administrator este exagerat de mare. Probabil ca undeva s- a strecurat o eroare.



#5 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 24 May 2007 - 11:20 AM

Vezi postareakathy, la May 3 2007, 03:21 PM, a spus:

Vezi postarearentz2000, la Apr 25 2007, 01:41 AM, a spus:

Angajare in firma pe o alta functie decat cea de administrator
Din cate am mai citit pe forum administratorul poate fi angajat in firma pe o alta functie care sa presupuna alte obligatii in afara celora de administrator.

daca este ASOCIAT UNIC si are calitatea de ADMINISTRATOR nu poate sa fie angajat in firma. Acum, daca altcineva detine calitatea de administrator atunci poate sa fie angajat.
SA DISCUTAT PROBLEMA ASTA DE NU STIU CATE ORI, DA-TI CAUTARE SI GASITI RASPUNSUL CORECT.
asta a si spus ca pentru ca altcineva sa fie administrator trebuie sa platesti 600 ron.ca e absurda taxa ....asta e.si a intrebat alta solutie in afara de a platii taxa.
si pe mine ma intereseaza
iar cu cautarea sunt noua si nu am gasit altele, sau poate nu am stiut sa caut.
invata-ne
multumesc



#6 gabi.j

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 May 2007 - 08:15 PM

Vezi postareaAdiLimbau, la Apr 20 2007, 02:32 PM, a spus:

Tatal meu este asociat unic si administrator . Problema este ca tatal meu ar fi vrut sa fie angajat dar din cate am inteles cele doua functii nu sunt compatibile. Administratori la firma sunt doua persoane, tatal meu si inca o persoana, problema este ca la Registrul Comertului au cerut ,pt a inregistra un act aditional prin care sa renunte la functia de administrator, suma de 600 RON, suma care mi se pare aberanta. Exista o alta solutie in acest caz .? Va multumesc anticipat
deoarece mai exista un administrator numit tatal tau poate fi angajat pe societate in calitate de director societate comerciala, fara probleme, dca celalat administrator nu are contract de munca.daca ar fi fost unic admnistrator ar fi putut sa-si faca contract e asigurare sociala cu casa de pensii si contract de sanatate cu casa de sanatate si ar fi putut ridica indemnizatie de administrator , deductibila fiscal la nivelul declaratiei de asiguarari sociale.



#7 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 08 June 2007 - 09:06 PM

Va rog sa ma ajutati in legatura cu: Eate administrator si asociat la o firma, in ce calitate functie pot sa ii fac angajarea este angajat si la o alta firma. Toate astea tinand cont de modificarea legii societatilor comerciale .Astept cu nerabdare raspunsul. Multumesc ptr. timpul acordat!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL