Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIE SANATATE SI FUS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIE SANATATE SI FUS

3 replies to this topic

#1 adela andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 April 2007 - 12:15 PM

Va rog sa ma ajutati stimati colegi daca cumva a-ti mai avut careva vreun caz asemanator.
La o societate - microintreprindere care a fost inainte cabinet medical individual , medicul este administrator.(NU ARE CONTRACT DE MANAGEMENT).Are contract de asigurare cu casa jud.de pensii pentru care plateste 29% cas .Nu este contract individual de munca . In afara de CAS mai plateste 6.5% sanatate asigurat la suma declarata prin contractul respectiv si i-am calculat si 0.85% FUS ca sa poata beneficia de ajutor medical in caz de nevoie . Intrebarea este insa ce fel de declaratie se depune la sanatate ca sa fie inregistrat in evidenta lor si daca este corect calculul a 6.5% sanatate doar pentru suma care este declarata la pensii.L-am intrebat daca are vreu contract cu Casa de sanatate si nu stie sa-mi spuna daca are asa ceva.
Si inca ceva? Nu am reusit sa-l conving ca trebuie sa plateasca 6.5% sanatate pe dividende. Spune ca daca plateste 6.5% la contractul de asigurare cu casa de pensii nu mai trebuie sa plateasca si pentru dividende.Trebuie sau nu trebuie?
Va multumesc.



#2 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 21 April 2007 - 05:05 PM

eu am la 2 firme,asociat unic cu contract de asigurare la CAS pt.29 % si la Sanatate cu 6,5 % .Pt.sanatate s-a intocmit o declaratie la inceputul anului cu stabilirea sumei totale de 6,5 % pe tot anul,si nu mi-a spus nimic de 0,85 %.Cred ca trebuie sa intrebi la casa de sanatate de care apartii,si-ti vor da raspunsul corect.




#3 adela andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 April 2007 - 05:50 PM

Dar sa stii ca asa cum exista declaratia de sanatate pe care presupun ca si medicul meu trebuie sa o aiba sau daca nu sa o depuna si probabil ca va fi pentru aceiasi suma care este declarata si la pensii , tot asa este si declaratia de asigurare pentru concedii si indemnizatii care probabil ca se completeaza pentru aceiasi suma.Din pacate la sanatate ti se spune ca nu datorezi nimic daca nu ai aceasta declaratie depusa chiar daca tu ai platit contributia de 0.85% FUS si pot sa vina dupa 5 ani asa cum au facut cu persoanele fizice care au facut asigurari obligatorii si sa ceara banii pe obligatie si majorarile aferente.

Vezi postareazeno, la Apr 21 2007, 06:05 PM, a spus:

eu am la 2 firme,asociat unic cu contract de asigurare la CAS pt.29 % si la Sanatate cu 6,5 % .Pt.sanatate s-a intocmit o declaratie la inceputul anului cu stabilirea sumei totale de 6,5 % pe tot anul,si nu mi-a spus nimic de 0,85 %.Cred ca trebuie sa intrebi la casa de sanatate de care apartii,si-ti vor da raspunsul corect.




#4 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 03 June 2007 - 10:18 PM

in declaratia 100 trebuie raportati acesti 6.5%?
multumesc

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 04 June 2007 - 06:44 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL