Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stiati ca .......... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Stiati ca ..........

11 replies to this topic

#1 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 22 April 2007 - 12:17 PM

Directiva IV a
Ordin 1752 /2005

...............................
[b]174._
(1)Cheltuielile efectuate și veniturile realizate în exercițiul financiar curent, dar care privesc exercițiile financiare următoare, se înregistrează distinct în contabilitate, la cheltuieli în avans sau venituri în avans, după caz.
(2)În aceste conturi se înregistrează, în principal, următoarele cheltuieli și venituri: chiriile, abonamentele și alte cheltuieli efectuate anticipat, respectiv veniturile din chirii, abonamente și alte venituri aferente perioadelor sau exercițiilor următoare.


Adica aici se poate interpreta ,am chirie pt trim I 2007 SI O TREC PE CHELTUIALA DIRECT 612 ?!!!!
ocoleanui



#2 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 22 April 2007 - 03:36 PM

Cheltuieli in avans este 471!




#3 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 22 April 2007 - 03:45 PM

Ordin 1752 /2005

...............................
distinct în contabilitate, la cheltuieli în avans sau venituri în avans, după caz.
(
Adica aici se poate interpreta ,am chirie pt trim I 2007 SI O TREC PE CHELTUIALA DIRECT 612 ?!!!!
[/quote]

De e sa interpretezi cand scrie clar ca se inreg. "distinct in contabitate la cheltuieli in avans sau venituri in avans", nu scrie direct pe venituri cau direct pe cheltuieli
ai 471= cheltuieli in avans
si 472=venituri in avans



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 April 2007 - 04:49 PM

ma iertati ca intervin ( :pullhair: ) dar colegul nostru ocoleanuionut, incearca sa ne sugereze altceva, si anume: (oare?) chelt si veniturile in avans (cf OMF 1752) se refera numai la acele chelt si venituri ale unor exercitii financiare viitoare si nu la perioade viitoare cum sunt trimestrul sau semestrul.
Aceasta era intrebarea la care astepta raspuns si discutii pe tema.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 22 April 2007 - 05:40 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 22 2007, 05:49 PM, a spus:

ma iertati ca intervin ( :pullhair: ) dar colegul nostru ocoleanuionut, incearca sa ne sugereze altceva, si anume: (oare?) chelt si veniturile in avans (cf OMF 1752) se refera numai la acele chelt si venituri ale unor exercitii financiare viitoare si nu la perioade viitoare cum sunt trimestrul sau semestrul.
Aceasta era intrebarea la care astepta raspuns si discutii pe tema.
Art 174 din OMF 1752 face parte din capitolul II numit ''Formatul si continutul situatiilor financiare anuale'', de aceia eu cred ca art.174 se refera la modalitatea de inchidere anuala a cheltuielilor si veniturilor in avans si nu se face o referire generala la modalitatea de inchidere a acestora si nici la perioade ca semestru sau trimestru.



#6 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 April 2007 - 05:54 PM

sa inteleg atunci ca, in timpul anului merg pe chelt si venituri iar la finalul anului, cand fac analiza pt inchidere, le trec in avans pe acelea care se refra la exercitii viitoare (practic fac o stornare de chelt si venituri?). Sau cand le delimitez? Inca de la constituirea lor (pe baza de contracte clare, sau altfel) in contabilitate?
Mentionez ca stau mai prost cu cititul lui 1752, dar ....ma voi conforma :good:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#7 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 23 April 2007 - 10:29 AM

Vezi postarearobertantal, la Apr 22 2007, 04:49 PM, a spus:

ma iertati ca intervin ( :pullhair: ) dar colegul nostru ocoleanuionut, incearca sa ne sugereze altceva, si anume: (oare?) chelt si veniturile in avans (cf OMF 1752) se refera numai la acele chelt si venituri ale unor exercitii financiare viitoare si nu la perioade viitoare cum sunt trimestrul sau semestrul.
Aceasta era intrebarea la care astepta raspuns si discutii pe tema.



EXACT ASTA VREAM SA DISCUTAM!!!!!
Ce spune-ti voi ,chelt din cursul anului mai le inreg in 471 ?!
ocoleanui



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2007 - 09:48 AM

Parerea mea, este ca : daca am cheltuieli cu chiria aferenta lunii curente sau trim. I 2007, cum a spus colegul Ionut, fiind in luna aprilie, suma intra direct pe 612 ; daca am cheltuieli inregistrate in avans ( plata chiriei pe un an inainte, de exemplu !!) suma intra in 471 si lunar, fac 612=471 !!! Eu zic ca, depinde de situatia in care te afli !!

Dar, am mai spus : este parerea mea !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 claudia.p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 24 April 2007 - 11:13 AM

garantii materiale poate sa-mi spuna cineva , cine plateste la institutiile publice comisioanele bancare retinute din garantiile materiale ale gestionarilor ,din ce articol bugetar ? la noi in judet se platesc din sumele retinute din conturile gestionarilo



#10 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 26 April 2007 - 08:38 PM

Vezi postareacristina5859, la Apr 24 2007, 09:48 AM, a spus:

Parerea mea, este ca : daca am cheltuieli cu chiria aferenta lunii curente sau trim. I 2007, cum a spus colegul Ionut, fiind in luna aprilie, suma intra direct pe 612 ; daca am cheltuieli inregistrate in avans ( plata chiriei pe un an inainte, de exemplu !!) suma intra in 471 si lunar, fac 612=471 !!! Eu zic ca, depinde de situatia in care te afli !!

Dar, am mai spus : este parerea mea !!!
EXACT! Chiar asa si este, pentru ca daca (vorbind de perioada aici), inregistram pe cost sau venit, influientam impozitul pe profitul rezultat din perioada respectiva. Nu spune nimeni ca aceasta delimitare se face doar la sfarsit de an.
Ahhhh, si sa nu mai vorbim ca in functie de plata/incasare DA-sau-NU, a facturii aferente unei perioade viitoare, avem de tarait sau nu, si TVA aferent.
%%%




***



#11 pcm168

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 April 2007 - 02:51 PM

tva-ul nu:CODUL FISCAL, art.134 2 alin (2): prin derogare, exigibilitatea taxei intervine:a)la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator



#12 sweet anca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 April 2007 - 11:40 PM

In legatura cu cheltuielile inregistrate in avans eu am fost amendata pt ca nu am inregistrat pe 471 ch cu asigurarile automobilelor. Si mi-au spus cei care au venit in control ca toate ch/veniturile care nu se refera la perioada curenta reprezinta ch sau venit in avans si deci trebuie inreg ca atare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL