Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri fiscale diverse fara facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bonuri fiscale diverse fara facturi

64 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 18 February 2005 - 03:19 PM

daca pot intregistra pe chelt societatii bonuri fiscale fara facturi, in afara de benzina .va multumesc . tva oricum nu deduc.



#2 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 18 February 2005 - 04:51 PM

Eu recomad bf.numai la combustibil.
Recent am avut un control de la finante si s-a legat de bf. fara facturi.si mi-a dat un avertisment.





laura




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2005 - 07:07 PM

laura, poti sa detaliezi?

a mai fost discutia asta si majoritatea erau de parere ca NU SCRIE nicaieri ca deductibilele sunt doar cu factura!

cu tva-ul e altceva!



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2005 - 11:16 AM

buna
ai dreptate danae nu scrie nicaieri asa ceva sau cel putin nu scrie clar
dar in legea contabilitatii scrie foarte clar ca chelt tb facute in interesul firmei si documentele evid in contab tb sa fie pe firma
ori pe un simplu bf nu este trecut numele firmei il treci tu cu pixul
deci de pe bf (cu exceptia benzinei) nu se deduce TVA dar chelt sunt deductibile in contab



#5 AnbyB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:Internet

Postat 24 March 2005 - 04:00 PM

Buna ziua,

Incerc sa aflu si eu daca este legal sa bag bonurile fiscale in registrul de casa sau sa le arunc pur si simplu. Nu vreau sa deduc TVA-ul ci doar sa-mi scad banii respectivi din sold. Contabila mea nu prea accepta BF fara factura dar am ajuns sa am un deficit substantial in casa din cauza cheltuielilor pentru care nu am primit FF.

Citeaza

Recent am avut un control de la finante si s-a legat de bf. fara facturi.si mi-a dat un avertisment.
S-a dedus TVA-ul de pe bonurile respective?

Citeaza

dar in legea contabilitatii scrie foarte clar ca chelt tb facute in interesul firmei si documentele evid in contab tb sa fie pe firma
ori pe un simplu bf nu este trecut numele firmei il treci tu cu pixul
Din aceasta afirmatie intelesesem ca nu e bine sa introducem BF.

Citeaza

deci de pe bf (cu exceptia benzinei) nu se deduce TVA dar chelt sunt deductibile in contab
Din aceasta am inteles ca este OK. Ce am inteles gresit?

Exista vreun risc daca introduc BF fara deducerea TVA-ului?

Multumesc anticipat!

Cu respect,
Andrei Banu



#6 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 25 March 2005 - 02:00 AM

Cei care emit bon fiscal la vanzare colecteaza TVA si-l platesc la stat.In mod normal, ar trebui sa-l deducem noi, cumparatorii.Dar tot de teama organelor fiscale , multi dintre noi trec toata suma de pe bon pe cheltuiala. Observ ca unii nici nu le inregistreaza. De ce nu?!



#7 AnbyB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:Internet

Postat 25 March 2005 - 08:35 AM

Buna ziua,

Citeaza

Cei care emit bon fiscal la vanzare colecteaza TVA si-l platesc la stat.In mod normal, ar trebui sa-l deducem noi, cumparatorii.Dar tot de teama organelor fiscale , multi dintre noi trec toata suma de pe bon pe cheltuiala. Observ ca unii nici nu le inregistreaza. De ce nu?!
Mie mi se pare ca aveti perfecta dreptate insa eu nu sunt contabil ci inginer.

Contabila mea mi-a spus ca bonurile fiscale NU pot fi inregistrate in contabilitate daca NU sunt insotite de facturi. De fapt practic a refuzat. Mi-a spus ca primul control "le-ar da jos". Nici nu prea inteleg ce inseamna sa dai jos din casa BF. Nu e cam si cum organul fiscal ar crea in acest mod un deficit in casa? Desigur vorbesc si eu ca un inginer...va rog sa ma scuzati daca vorbesc aiurea...

Observ ca pe acest forum, cel putin 90% dintre membri sunt contabili. Deci...care este parerea Dumneavoastra?

Este ceva ilegal ca macar sa le introduc in contabilitate fara deducere de TVA? Exista un risc rezonabil ca la un control sa "mi le dea jos" eventual impreuna cu o amenda?

Multumesc anticipat!

Cu respect,
Andrei Banu



#8 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 25 March 2005 - 09:03 AM

Laura, deoarece tu ai avut deja un control si discutii pe aceasta tema cu persoanele "resposabile" te rog sa ne dai si noua mai multe detalii.
Ai primit avertisement referitor la b.f. dar care este viziunea lor despre aceste documente mult controversate?



#9 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2005 - 11:03 AM

in cel mai rau caz le introduci in contabilitate ca cheltuieli nedeductibile fara sa le colectezi TVA..asa n-au ce sa zica nimic!



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 March 2005 - 04:12 PM

d-ule andrei, eu tot inginer de aia m-am simtit obligata sa raspund :P

este obligatoriu sa NU deduci tva daca nu e bon de benzina pt ca in cf scrie destul de clar la tva ca e nevoie de factura si aia mai trebuie sa indeplineasca multiple conditii cea mai tampita e cea cu completarea TUTUROR rubricilor (daca vor pot "sa-ti dea jos" o factura necompletata la data si ora :evil: am auzit cazuri)

ramane problema deductibilitatii la impozitul pe profit si aici trebuie sa va spun ca eu, desi am incercat, nu am reusit sa aflu cum e corect pt ca aflu tot felul de pareri dar in mare sunt urmatoarele:
- cel mai bine si sigur este sa fie prinse dar pe cheltuieli nedeductibile
- se pot prinde si pe deductibile cu varianata ca pt asta se completeaza nmele firmei si cui-ul
- nu se baga in seama daca nu sunt stampilate

varianta asta in care contabila refuza sa le inregistreze e dubioasa! pt ca te poti duce sa cumperi 3 dischete pt declaratiile lunare si nu-ti da nimeni factura, ce faci, le cumperi din banii tai? (sa nu-mi spuneti sa iau pt tot anul ca era un exemplu :evil: )

si oricum, nu am aflat inca o metoda de a forta contribuabilii sa emita factura. unii nu au nici stampila si nici bonurile nu le stampileaza!
am zis odata ceva de genul "poate anunt pe cineva care atat asteapta" si mi-au facut o factura gresita :evil:



#11 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 28 March 2005 - 08:33 AM

Eu tocmai am primit de la administrator o gramada de bonuri fiscale de taxi, stampilate si 2 bonuri de la Mc'Donalds...
Oare pot sa le contabilizez, fara TVA, pur si simplu?
Multumesc mult



#12 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2005 - 10:23 AM

la bonurile fiscale de taxi stampilate poti sa colectezi tva..sunt in acelasi regim ca, cele de benzina..iar pe cele de la Mc te sfatuiesc sa le consideri nedeductibile si sa nu colectezi tva



#13 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 28 March 2005 - 10:49 AM

S-a legat de bonurile fiscale fara facturi,le-am rugat sa-mi spuna unde scrie,vreo lege ceva :?:insa nu mi-au spus nimic concret, dar vorba aia trebuie sa se lege de ceva :P
LAURA JUNC



#14 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 28 March 2005 - 10:51 AM

sa colecteze sau sa deduca?



#15 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2005 - 10:56 AM

sa deduca..scuze



#16 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 28 March 2005 - 02:49 PM

BONURI FISCALE :
1. Se deduce TVA numai de pe bonuri fiscale combustibil
2. Pe toate bonurile fiscale se completeaza pe verso : nume beneficiar, C.U.I., J, adresa beneficiar.
3. Deductibile la stabilirea impozitului pe profit sunt toate. Cele de protocol sunt deductibile in limita a 2% din cifra de afaceri.

Asa fac eu la mine la firma.
O zi buna.



#17 Miuka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 28 March 2005 - 05:46 PM

va rog o lamurire
1. bonurile fiscale nu pot fi inreg decat insotite de factura si nu pot deduce TVA
2. daca am un magazin si vand cu casa de marcat sunt obligata la cererea clientului sa emit si factura, majoritatea lor solicitand factura din cauza celor de la pct.1
intrebare : de ce mai am nevoie de casa de marcat si nu pot vinde numai cu factura?



#18 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 March 2005 - 05:08 AM

Sper sa fie de folos ceea ce am gasit pe site-ul MF la
http://www.mfinante.ro/contribuabili/faq/i....jsp?selected=8
Nu stiu daca OMF 903/2000 mai e valabil.

INTREBAREA Nr. 10 Inclusa la data: 21.03.2001

Agentii economici care achizitioneaza de la unitati cu amanuantul bunuri de natura materialelor consumabile, combustibil si chiar obiecte de inventar, pot folosi ca document justificativ numai bonul emis de aparatul de marcat electronic fiscal?

Raspuns:

In conformitate cu prevederile art. 2 din Ordinul ministrului finantelor nr. 903/2000 privind modificarea modelelor si normelor de intocmire si utilizare a unor formulare si introducerea de noi formulare in activitatea financiara si contabila, care urmeaza sa fie publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, in vederea inregistrarii in contabilitate a bonurilor fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale, unitatile emitente vor completa pe verso-ul acestui bon urmatoarele informatii: denumirea si adresa cumparatorului, codul fiscal al cumparatorului, respectiv codul numeric personal pentru contribuabilii impusi in baza Ordonantei Guvernului nr. 73/1999 privind impozitul pe venit, aplicand stampila unitatii.



#19 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 01:47 PM

Dar tot nu poate fi dedusa TVA de pe aceste tipizate :evil: Una din explicatii ar fi ca dupa o perioada scurta de timp acestea devin ilizibile.
HoratiuHagiudotro



#20 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2005 - 01:53 PM

buuuuun! deci stampila unitatii emitente a bonului fiscal nu e obligatorie!

sau pt ea exista un alt ordin?

m-am prostit cu totul! :oops: :oops:

UNITATEA EMITENTA scrie toata povestea aia si dupa aia stampileaza!

ha, ha, ha :P

vreau acest ordin ca sa aflu cum pot sa-i oblig sa-mi stampileze si sa-mi scrie ca am niste emitenti mai "binevoitori"! :evil:

lexus, cu tot respectul, nu de aia nu poti deduce tva-ul ci pt ca in codul fiscal spune ca iti trebuie factura completata...bla, bla exceptie combustibilii






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL