Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri fiscale diverse fara facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


bonuri fiscale diverse fara facturi

64 replies to this topic

#41 andreeamatei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 23 April 2005 - 02:27 PM

Desi discutia a avut loc mai demult, as vrea si eu cateva lamuriri in privinta bonurilor de taxi,unde scrie ca se deduce TVA-ul si ca au acelasi regim ca la combustibil cand de fapt tu beneficiezi de un serviciu nu cumperi benzina.Eu stiu ca nu se deduce TVA decat la combustibil si atat.Iar alte ch. cu bonuri sunt ded. dar sa nu fie produse cu o durat mare de "viata".Daca nu erau ded. de ce s-a mai dat HG 578/06.02.2002.???
Weekend placut tuturor ! :P



#42 Vintila Robert

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 April 2005 - 04:05 PM

Este clar ca de pe bonurile fiscale de combustibil se poate deduce TVA. Am inteles ca si bonurile fiscale de taxi au acelasi regim. Cine poate sa imi spuna unde este reglementat acest lucru? O lege, un ordin al MF .....

Multumesc mult




#43 andreeamatei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 23 April 2005 - 05:22 PM

Nu cred ca te poate lamuri cineva pt. ca eu cred ca nu se poate asa ceva, dar mai sti....Astept si eu raspunsul celui ce a dat aceasta informatie, justificat cu o lege sau ceva . :shock:
Din cate am citi eu nu am gasit referiri la ded. TVA din BF taxi.Sper ca cal ce a dat acel raspuns sa ne si justifice.Astept cu nerabdare raspunsul.
Toate cele bune si un weekend palcut
:o

Andreea Matei



#44 Vintila Robert

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 April 2005 - 05:41 PM

Unde lucrez am avut o dezabtere serioasa in aceasta privinta. ( sunt mai multe firme ). Unii au dedus TVA altii nu (bonurile sunt stampilate). Cei de la fisc ar trebui sa ne lamureasca. Pacat ca nu acceseaza si ei acest forum. Mi se pare absolut nefiresc sa nu iti deduci TVA-ul. Legea taximetriei spune ca toate aparatele de taxat sa fie fiscalizate. Intr-adevar sunt si bonuri cu cota 0 ( de la PFA-uri in special). Ce firma de taximetre din Bucuresti da facturi pe loc ( exclusiv comezile cu contract) ?. Din cate stiu atunci cand M.F. a reglementat faptul ca de pe bonurile de carburant se poate deduce TVA-ul, unul din considerente a fost numarul mare de astfel de tranzactii si de a simplifica lucrurile.

Tine-ti aproape!



#45 andreeamatei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 23 April 2005 - 09:38 PM

Pe acest subiect s-a mai vorbit si este clara nemultumirea tuturor vizavi de aceasta problema, adica chiar daca bonurile sunt fiscale si cei ce le emit isi deduc TVA-ul noi care cumparam doar pe aceasta baza de BF nu ne putem deduce TVA .Tot ce putem face deocamdata este sa asteptam o lege mai corecta vizavi de aceasta problema.Eu tot cred ca nu se deduce TVA decat de la BF benzina, dar astept noi pareri

Numai bine :lol:



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2005 - 01:55 PM

Pana MF va emite un ordin clar priv. deductibilitatea tva din bonurile fiscale de taxi (de genul celui pt. bonurile fiscale de benzina), cu conditia completarii datelor de identif. ale cumparatorului :
*NU - tva
*DA - chelt., cu:
~ deduct. integrala daca sunt justificate de operatiuni desf. in favoarea firmei, ca de ex. : dus la Reg. Com. unde am depus un doc., am platit ceva si am un nr. de inreg. sau o chit., dus la Adm.Fin. cu posib. de a fi verificata data depun. unui doc..., dus la mai stiu eu unde cu posib. atasarii unui nr. de inreg. daca am depus ceva...
~ deduct. limitata, ca si chelt. de protocol ( ca fiind acele chelt. ocazionate de acordarea de cadouri, tratatii, mese acordate partenerilor de afaceri in scopul afacerilor), prin urmare asociate, de ex., cu o fact. de la un restaurant sau o cofetarie/ patiserie cand zicem ca am tratat musafirii parteneri de afaceri cu cate ceva (nu se pot trece pe protocol orice fel de chelt.)
ATENTIE: Acolo unde NU se poate justifica deloc aceasta chelt. exista pericolul ca un control sa va considere chelt. ca fiind in favoarea asoc. si, incepand cu 2005, orice chelt. facuta in favoarea asoc. se considera a fi facuta din dividende.

Text extras din: Ordonanta nr. 83/2004 - pentru modificarea ºi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

1. La articolul 7 alineatul (1) punctul 12, paragraful 2 al literei d) va avea urmatorul cuprins:
"Daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate catre un participant la persoana juridica depaseste pretul pietei pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferenta se trateaza drept dividend. De asemenea, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata în scopul personal al acestuia, atunci suma respectiva este tratata ca dividend."

In general, ma straduiesc sa le justific cat mai mult posibil astfel incat sa se vada clar ca nu practic, cu buna stiinta, incarcarea chelt. Pana acum nu am avut probleme procedand asa.

O zi buna.



#47 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 May 2005 - 02:05 PM

Eu daca am un bon fiscal de taxi nestampilat inseamna ca nu e valabil? Deci nu pot sa fac decont pe el? Adica pot sa-l arunc la cos???



#48 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 May 2005 - 06:53 PM

ce mai faci,Otilia,ma bucur ca ai revenit,nu ne-a mai zis nimeni "dragi"de multaaaa vreme.....



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2005 - 09:19 PM

Buna, DRAGILOR ce sunteti ! Intru pe net dupa ora 8 seara ca e mai ieftin si sunt pe dial-up inca si SOMER tot inca, dar nu ma pot elibera de voi si, sincer NICI NU VREAU!!! :D Incerc, ce-i drept - mai putin ca inainte, sa fiu cu voi cat de mult ma mai tine buzunarul, vai de el... Fac tot ce pot in conditiile astea de "rastriste", insa tot va iubesc, voi stiti asta, DRAGILOR! :P

Numai bine!



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2005 - 09:23 PM

elmin a spus:

Eu daca am un bon fiscal de taxi nestampilat inseamna ca nu e valabil? Deci nu pot sa fac decont pe el? Adica pot sa-l arunc la cos???

Daca nu reusesti sa obtii o stampila de la firma de taxi respectiva ( e f. greu?), atunci DA, eu zic sa nu-l inregistrezi nicicum in contabilitate.

O seara frumoasa.



#51 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 May 2005 - 08:13 AM

Buna dimineata!! Draga OTILIA ma bucur ca ai revenit. Sincer tot speram sa vad numele tau. Ma bucur sincer si imi era dor de tine. Poate imi spui o adresa unde am mai putea sta la "barfe contabile" am glumit!!! Iti doresc o zi buna !! ana.gruion@simbol.ro



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2005 - 08:42 AM

Buna dimineata, draga mea! :P
Mai am niste adrese de mail si de messenger pe care ti le pun pe pm.
O zi buna.



#53 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2005 - 03:11 PM

eu stiam ca bonul fiscal inregistreaza vinzarea si incasarea catre/de la o persoana fizica. prin urmare documentul care se refera pe PJ nu este factura?



#54 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 16 September 2005 - 06:12 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Text extras din: Ordonanta nr. 83/2004 - pentru modificarea ºi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

1. La articolul 7 alineatul (1) punctul 12, paragraful 2 al literei d) va avea urmatorul cuprins:  
   "Daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate catre un participant la persoana juridica depaseste pretul pietei pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferenta se trateaza drept dividend. De asemenea, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata în scopul personal al acestuia, atunci suma respectiva este tratata ca dividend."

Diurna care depaseste plafonul deductibil se poate incadra aici?



#55 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 September 2005 - 09:17 AM

in afara de bonurile de combustibil mai primesc si bonuri fara factura fiscala pe care le inregistrez!dc aveau tva pe ele deduceam si tva-ul depinde ce scria pe ele!!!!!!!!????????Din cate am citit despre acest sub am inteles ca tva-ul din bonurile fiscale fara facrtura nu se deduce chiar dc pe ele este inclus si tva-ul?lamuriti-ma!!!!!!!!!!?va rog!!!!!!!! nu am multe bonuri de acest fel dar dc o sa se inmulteasca vreau sa stiu cum e corect sa deduc tva-ul din ele sau nu ?multumesc



#56 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 September 2005 - 09:19 AM

nu se deduce tva-u de pe ele
se deduce doar de pe bonurile pe care e benzina si chitantele de la posta



#57 Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 September 2005 - 12:49 PM

daca esti microintreprindere, nu le pasa celor de la control ce cheltuieli faci, cu conditia sa nu deduci tva.



#58 shine

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 September 2005 - 03:51 PM

stiu ca la bonurile fiscale cu valori mari >10 RON nu poti sa le inreg. cu tva ded. decat insotite de factura.... la bonurile cu valori mai mici fara factura n-ar trebui sa fie asa o mare problema...



#59 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 22 September 2005 - 03:58 PM

daca valoarea bonului e mai mica de 10 ron, tva-ul e 19% sau 9% din asta... de ce te-ai mai incurca sa deduci un tva de cativa leutzi acolo???
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#60 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2005 - 05:37 PM

Codul fiscal:
(8) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adãugatã, orice persoanã impozabilã trebuie sã justifice dreptul de deducere, în funcþie de felul operaþiunii, cu unul din urmãtoarele documente:
a) pentru taxa pe valoarea adãugatã datoratã sau achitatã, aferentã bunurilor care i-au fost livrate sau urmeazã sã îi fie livrate, ºi pentru prestãrile de servicii care i-au fost prestate ori urmeazã sã îi fie prestate de o altã persoanã impozabilã, cu facturã fiscalã, care cuprinde informaþiile prevãzute la art. 155 alin. (8), ºi este emisã pe numele persoanei de cãtre o persoanã impozabilã înregistratã ca plãtitor de taxã pe valoarea adãugatã. Beneficiarii serviciilor prevãzute la art. 150 alin. (1) lit. B) ºi art. 151 alin. (1) lit. B), care sunt înregistraþi ca plãtitori de taxã pe valoarea adãugatã, justificã taxa dedusã, cu factura fiscalã, întocmitã potrivit art. 155 alin. (4);


Norme metodologice:
51. (1) Justificarea deducerii taxei pe valoarea adãugatã se face numai pe baza exemplarului original al documentelor prevãzute la art. 145 alin. (8) din Codul fiscal. În cazuri excepþionale de pierdere, sustragere sau distrugere a exemplarului original al documentului de justificare, deducerea poate fi justificatã cu documentul reconstituit potrivit legii.
(2) Deducerea taxei pe valoarea adãugatã trebuie justificatã cu documentele prevãzute la art. 145 alin. (8) din Codul fiscal ºi/sau cu alte documente specifice aprobate prin Hotãrârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiarã ºi contabilã ºi a normelor metodologice privind întocmirea ºi utilizarea acestora, cu modificãrile ulterioare, sau prin ordine ale ministrului finanþelor publice emise în baza Hotãrârii Guvernului nr. 831/1997, cu modificãrile ulterioare. Pentru carburanþii auto achiziþionaþi taxa pe valoarea adãugatã poate fi justificatã cu bonurile fiscale emise conform Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaþia agenþilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicatã, dacã sunt ºtampilate ºi au înscrise denumirea cumpãrãtorului ºi numãrul de înmatriculare a autovehiculului. Pentru achiziþiile de bunuri supuse accizelor, pentru care prin lege se prevede utilizarea facturii fiscale speciale, documentul legal de deducere a taxei pe valoarea adãugatã este exemplarul original al facturii fiscale speciale utilizate pentru circulaþia acestor produse. Facturile fiscale sau alte documente legale emise pe numele salariaþilor unei persoane impozabile aflaþi în deplasare în interesul serviciului, pentru transport sau cazarea în hoteluri sau alte unitãþi similare, sunt documente legale de deducere a taxei pe valoarea adãugatã, însoþite de decontul de deplasare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL